Inflacija u domenu usluga trenutno dominira u svim zemljama u regionu, pa i u Bosni i Hercegovini (BiH). U prethodnom inflatornom ciklusu na veće cijene usluga oslikale su se rastuće cijene robe i energije, koje se prelivaju na usluge s određenim kašnjenjem i kroz rast troškova inputa.
Viša analitičarka makroekonomije i tržišta kapitala u analitičkom timu Bloomberg Adrije Marina Petrov Savić kaže da su usluge specifičan segment budući da je to radno intenzivna industrija.
"Zamah u rastu zarada, uz sve zategnutije tržište rada, pogotovo u segmentu ugostiteljstva, gdje je radna snaga prilično mobilna, i dalje se oslikava na troškove, a posljedično i na cijene usluga. Konkretno, u segmentu hotela i restorana, zarade su u julu zabilježile međugodišnji rast od čak 12 odsto, a rast broja zaposlenih (2,8 odsto međugodišnje u julu 2024) bio je višestruko brži od prosječnog na nivou cijele BiH, što samo po sebi govori o pozitivnim trendovima u ovoj industriji", ističe Petrov Savić.
Iza svega je dobra tražnja, koja stvara prostor za povećanje cijena. Tražnja za uslugama u ugostiteljstvu i transportu oslanja se na trendove u turizmu, što i potvrđuju kretanja u BiH.
Dolasci stranih turista povećani su za 18,5 odsto u julu 2024. godine u odnosu na isti mjesec lani, čime je zabilježen rekordan broj turista u BiH u jednom mjesecu. Domaća tražnja takođe podržava cijene usluga, budući da su potrošački fundamenti dobri.
Ukupno su u periodu januar – juli 2024. turisti ostvarili 1.059.806 posjeta, što je za 10,9 odsto više u odnosu na isti period 2023. godine. Broj dolazaka domaćih turista viši je za 1,9 odsto, dok su strani turisti ostvarili 15,1 odsto više dolazaka u odnosu na isti period 2023. godine.
Analitičari Bloomberg Adrije očekuju da u narednom periodu ipak uspori i inflacija usluga, kako ispare troškovni pritisci. "Međutim, inflacija usluga će i dalje opredjeljivati ukupnu inflaciju, pogotovo što očekujemo da tražnja nastavi da jača", naglašava Petrov Savić.
Podatke o inflaciju u BiH u avgustu očekujemo danas, nakon što su prethodnih dana objavljeni entitetski podaci koji su pokazali da u poređenju s avgustom prošle godine najveći rast cijena bilježe restorani i hoteli.
Inflacija u uslužnom sektoru i u EU
Član Savjeta guvernera Evropske centralne banke (ECB) Martin Kazaks rekao je da Centralnu banku evrozone više brine inflacija u uslužnom sektoru nego sporiji privredni rast.
"Mislim da je rizik od ubrzanja inflacije u uslužnom sektoru bitniji faktor u ovom momentu, ali kako se budemo približavali inflacionom cilju, vidjećemo kako se situacija razvija", rekao je letonski centralni bankar mediju Leta.
"Nema sumnje da će kamate padati, ali ostaje pitanje kako će se privreda dalje razvijati i od toga će zavisiti naš tempo", rekao je bankar.
Ukupna inflacija u evrozoni prošlog mjeseca usporila je na samo 2,2 odsto i očekuje se da će nastaviti da usporava i u septembru. S druge strane, inflacija usluga i dalje je oko četiri odsto. Pored toga, privredni oporavak je spor, a ECB je smanjila projekcije privrednog rasta za ovu i naredne godine.