Poskupljenje struje odrazilo se na ukupnu inflaciju u Federaciji Bosne i Hercegovine koja je u augustu zabilježila rast od 0,8 posto u odnosu na mjesec ranije, što je najveći mjesečni rast od augusta prošle godine. Na godišnjem nivou inflacija je nastavila usporavati te je tako u augustu iznosila 1,6 posto.
Potrošačke cijene u FBiH su u augustu, nakon tri uzastopna mjeseca pada, porasle. Najveći rast zabilježen je u odjeljku stanovanje, voda, električna energija, plin i drugi energenti-2,5 posto, gdje je evidentiran rast cijena struje od 3,3 posto.
Značajan rast cijena evidentiran je i kod hrane i bezalkholnih pića i odjeće i obuće. S druge strane pale su cijene prijevoza i obrazovanje. Primjer prelijevanja rasta cijena struje na cijene svih ostalih proizvoda Ako uporedimo podatke iz augusta s onima iz jula, primjetno je da je hrana u julu na mjesečnom nivou pojeftinija za 0,2 posto dok je u augustu poskupjela za 1,2 posto.
U poređenju s augustom prošle godine najveći rast cijena bilježe restorani i hoteli, ostala dobra i usluge i zdravstvo. Pale su cijene prijevoza dok se cijene u odjeljku komunikacije nisu mijenjale.
Regulatorna komisija za energiju u FBiH (FERK) je u junu odobrila poskupljenje električne energije za domaćinstva koja se snabdijevaju kod Elektroprivrede BiH. Prosječno poskupljenje električne energije za domaćinstva iznosi 10,04 posto, a nove cijene počele su se primjenjivati od 1.augusta 2024. godine. Za kategoriju ostala potrošnja struja skuplja za 7,29 posto.
''Očekuje se da će povećanja cijena prevoza, zbog baznog efekta, i učinak prelijevanja poskupljenja električne energije imati nešto jači uticaj na dinamiku kretanja indeksa potrošačkih cijena do kraja godine. Inflacija u BiH je primarno pod uticajem promjena u nivou temeljne inflacije, iz koje se isključuju cijene hrane, alkoholnih pića i duhana, te energenata, što ukazuje da je očekivani rast domaćih cijena značajno uzrokovan očekivanim rastom cijena usluga'', saopćeno je iz Centralne banke BiH.
Ako pogledamo godišnju inflaciju, može se uočiti da uslužni sektor gura rast cijena. O poskupljenjima u sektoru usluga za Bloomberg Adria TV govorio je i ekonomista i profesor Damir Bećirović koji je rekao da je rast cijena usluga u BiH uslijedio kako bi se kompenzovao rast cijene rada.
"Rast cijena usluga je rezultat potražnje koja je i dalje snažna, a jedan od razloga je što postoji akumulirana štednja koja se još nije ispraznila, a drugi razlog je priliv dijaspore koja koristi brojne usluge", kaže Bećirović i dodaje da turistička sezona gura inflaciju i uvijek postoji sezonski rast cijena u određenim sektorima.