Potrošačke cijene u Federaciji Bosne i Hercegovine pale su u junu drugi mjesec zaredom, čemu je uglavnom doprinijelo smanjenje cijena odjeće i obuće i prijevoza. S druge strane, kao i posljednjih nekoliko mjeseci, cijene u hotelima i restoranima bilježe najsnažniji rast. Godišnja inflacija se zadržala na 1,5 posto, kao i prethodni mjesec.
U junu su, u poređenju s majem, potrošačke cijene u FBiH pale za 0,5 posto, što je drugi uzastopni pad. Posmatrano po odjeljcima, cijene su porasle u restoranima i hotelima, rekreaciji i kulturi, zdravstvu, komunikacijama te cijene ostalih dobara i usluga. Na mjesečnom nivou pojeftinili su odjeća i obuća, prijevoz, hrana i stanovanje.
Na godišnjem nivou najviše su rasle cijene u hotelima i restoranima te cijene ostalih dobara i usluga, posebno finansijskih usluga - 23,5 posto. Najveći pad cijena na godišnjem nivou evidentiran je kod odjeće i obuće.
Mihael Blažeković, analitičar makroekonomije i tržišta kapitala u analitičkom timu Bloomberg Adrije, ranije je kazao da je domaće makroekonomsko okruženje pogodno za opstanak inflatornih pritisaka.
"Potrošački fundamenti se poboljšavaju, što vidimo kroz rast zarada", pojašnjava Blažeković.
Rast plata podržava inflatorne pritiske
Prosječna mjesečna neto plata u maju ove godine u Federaciji BiH iznosila je 1.384 KM i nominalno je viša za 1,5 posto, a realno za 1,6 posto u odnosu na april, najnoviji su podaci Federalnog zavoda za statistiku. U odnosu na isti mjesec prethodne godine, prosječna neto plata u maju je bila nominalno viša za 8,4 posto, a realno viša za 6,8 posto.
Također, pozitivni trendovi na tržištu rada omogućili su konstantan rast prometa u trgovini na malo, ali i rast štednje stanovništva.
U maju je u Federaciji BiH bilo zaposleno 548.795 osoba, što je u odnosu na april više za 0,4 posto. Broj zaposlenih u pravnim osobama je rastao za 0,2 posto, a u obrtu i srodnim djelatnostima za 1,4 posto.
"Ovakvi trendovi podržavaju potražnju i samim tim opstanak inflatornih pritisaka – pogotovo u segmentu usluga, što je trend i u ostatku regiona", dodaje.
Za cijelu 2024., naš analitički tim u BiH očekuje inflaciju u prosjeku od 2,2 posto, sa sezonskim varijacijama, uslijed opstanka pomenutih inflatornih pritisaka iz domaćeg okruženja i daljnjeg usklađivanja cijena usluga.