Kada je entiteski pregled prometa trgovine na malo u pitanju prema dostupnim statisitičkim agencijama, bilježi se rast u svim segmentima, najveći udio u ukupnom prometu uglavnom imaj motorna goriva i maziva.
Ukupni promet trgovaca na malo u Federacije BiH je u porastu, u mjesecu julu veći je za 11,1 posto u odnosu na juli 2023. godine.
Promet trgovine na malo je također u porastu i veći je za 6,4 posto u julu 2024. u odnosu na juli 2023. godine.
Kada je riječ o sezonski prilagođenom ukupanom promet trgovaca na malo on je također porastao za 4,6 u julu 2024. u odnosu na juni 2024. tako je njegov realni rast veći za 2,2 posto.
Ukupan izvorni neprilagođeni promet od trgovine na malo u julu 2024. godine u odnosu na juli 2023. godine rastao je za 6,7 posto.
Najveći uticaj na rast nominalnog neprilagođenog prometa u julu 2024. godine u odnosu na na juli 2023. godine imale su Motorna goriva i maziva u iznosu od 14,6 posto i uticajem od 4,0 posto, zatim, Apoteke/ljekarne, medicinski i ortopedski proizvodi, kozmetički i toaletni proizvodi u iznosu od 18,5 posto i uticajem od 2,0 posto, te Ostala trgovina na malo u specijaliziranim prodavnicama/prodavaonicama u iznosu od 13,2 posto i uticajem od 0,5 posto.
Maloprodaja u RS veća za 14,6 posto
U Republici Srpskoj ukupan promet u trgovini na malo u julu 2024. godine, u odnosu na juni 2024. godine, posmatran u tekućim cijenama, veći je za 14,6 posto, dok je u stalnim cijenama veći za 16,7 posto.
Promet u trgovini na malo hranom, pićima i duhanom, posmatran u tekućim cijenama, veći je za 18,6 posto, dok je promet u trgovini gorivima i mazivima veći za 15,2 posto.
Indeks prometa trgovine na malo u periodu januar-jul 2024. godine u odnosu na isti period 2023. godine nominalno je veći 10,7 posto, dok je realno veći za 8,7 posto.
Ukupan desezonirani promet u trgovine na malo RS u julu 2024. godine, u odnosu na juni, posmatran u tekućim cijenama, veći je za 4,6 posto, a u stalnim cijenama veći je za 4,0 posto.
Usporen rast u junu
Prema podacima u Bosni i Hercegovini rast prometa u maloprodaji u junu je blago usporio na jednocifrenu stopu na godišnjem nivou. Zabilježen je i drugi uzastopni mjesečni pad prometa, što je potaknuto smanjenjem prometa u trgovinama neprehrambenim proizvodima. Ipak, u poređenju sa zemljama regiona, BiH ima najintenzivniju tendenciju rasta.
U posljednjoj analizi, analitičari Bloomberg Adrije su naveli da se sektor maloprodaje u Adria regionu oporavlja ove godine, nakon slabijih rezultata u 2023. uslijed visoke inflacije i neizvjesnosti koje su narušile raspoloženje potrošača. Očekivanja analitičara u pogledu budućeg potencijala su optimistična, a razlog za to, između ostalog, daje i ulazak novih igrača na regionalno tržište, naročito na tržišta zemalja koje nisu članice Evropske unije (EU).
"Kako inflacija usporava, poboljšava se raspoloženje potrošača, što pruža podršku rastu trgovine na malo. Pozitivan doprinos daju realni rast plata i veća stopa zaposlenosti. Nivoi potrošnje koji su i dalje niži u odnosu na EU sugerišu da postoji prostor za daljnje poboljšanje, ali će ono prije svega zavisiti od kupovne moći, odnosno rasta samih privreda i produktivnosti", naveli su analitičari.