Cijene u Bosni i Hercegovini nastavile su padati i u junu. Ovomjesečni pad potaknut je uglavnom pojeftinjenjem odjeće i obuće i prijevoza. Poredeći podatke s istim mjesecom prošle godine, hoteli i restorani i dalje bilježe snažan rast cijena. Ipak, godišnja inflacija je usporila na 1,6 posto.
Potrošačke cijene u junu 2024. u poređenju s majem niže su za 0,5 posto. Najveći rast cijena bilježe restorani i hoteli, alkoholna pića i duhan te rekreacija i kultura. S druge strane, pale su cijene hrane i bezalkoholnih pića, odjeće i obuće, stanovanja i prijevoza.
Na godišnjem nivou cijene su rasle u 11 odjeljaka, dok je pad evidentiran samo kod odjeće i obuće. Najsnažniji rast cijena već nekoliko mjeseci bilježe restorani i hoteli, pri čemu su cijene smještaja porasle za 15 posto. Ostala dobra i usluge također bilježe značajan rast cijena, posebno kada je riječ o finansijskim uslugama koje su na godišnjem nivou porasle za 10,3 posto.
Stope inflacije u Bosni i Hercegovini su već prilično stabilne.
''Cijene hrane su znatno usporile rast uslijed odsustva inflatornih pritisaka u ovom segmentu, ali i visoke baze iz prethodne godine - u junu 2023. inflacija hrane bila je i dalje dvocifrena. Eksterni pritisci na cijene, u pogledu cijena energije i globalnih cijena hrane, niski su, tako da je aktuelna inflacija u najvećoj mjeri podržana domaćim faktorima'', kaže Marina Petrov Savić, viša analitičarka makroekonomije i tržišta kapitala u analitičkom timu Bloomberg Adrije.
Do kraja godine inflacija oko dva posto
Dodaje da su proizvođačke cijene industrije porasle 2,8 posto u junu 2024, što se prilično direktno preliva i na odgovarajuće krajnje potrošačke cijene. Rast zarada je nastavljen i oslikava se na i dalje brz rast realne maloprodaje, što ide u prilog većoj tražnji i podržava rast cijena.
''Kao i u ostatku regiona, i u Bosni i Hercegovini cijene usluga prednjače po porastu – hoteli i restorani i sport i rekreacija.
''Do kraja 2024. očekujemo da inflacija nastavi varirati oko dva posto, iznad pretpandemijskog prosjeka koji je bio blizu nula (0,3 posto međugodišnje, 2016-2019), uslijed jakih fundamenata koji oblikuju potrošnju, a koji će se nastaviti poboljšavati i u narednim periodima kako ekonomija nastavi da raste'', ističe Petrov Savić.
Cijene na mjesečnom nivou pale su i u Federaciji BiH i Republici Srpskoj. U junu su, u poređenju s majem, potrošačke cijene u FBiH pale za 0,5 posto, što je drugi uzastopni pad. Godišnja inflacija se zadržala na 1,5 posto, kao i mjesec ranije.
Za 0,5 posto na mjesečnom nivou su pale cijene i u Republici Srpskoj, što je uglavnom potaknuto padom cijena odjeće i obuće te prijevoza. To je doprinijelo i da godišnja inflacija uspori na 1,7 posto.