Cijene proizvoda i usluga koji se koriste za ličnu potrošnju u Republici Srpskoj, mjerene indeksom potrošačkih cijena, u junu 2024. godine pale su za 0,5 posto u poređenju s majem, što je uglavnom potaknuto padom cijena odjeće i obuće te prevoza. To je doprinijelo i da godišnja inflacija uspori na 1,7 posto.
Posmatrano po odjeljcima namjene potrošnje u junu 2024. godine u odnosu na maj 2024. godine, najviše su rasle cijene alkoholnih pića i duhana, te cijene u restoranima i hotelima. Najveći pad cijena zabilježen je kod prevoza i odjeće i obuće, te hrane i bezalkoholnih pića, podaci su Republičkog zavoda za statistiku.
Na godišnjem nivou, od 12 glavnih odjeljaka proizvoda i usluga, više cijene na godišnjem nivou zabilježene su u 11, a niže cijene u jednom odjeljku.
Najveći godišnji rast cijena u junu 2024. godine zabilježen je u odjeljku restorana i hotela uslijed povećanja cijena smještaja od 13,5 posto, zatim u odjeljku alkoholnih pića i duhana, zbog poskupljenja piva od 11,6 posto, a potom i u odjeljku ostalih proizvoda i usluga uslijed viših cijena usluga lične higijene od 8,5 posto. Niže cijene na godišnjem nivou zabilježene su samo kod odjeće i obuće zbog sezonskih sniženja konfekcije i obuće tokom godine.
Slični podaci objavljeni su i u Federaciji Bosne i Hercegovine prošle sedmice. Tako je u junu evidentiran drugi uzastopni mjesečni pad cijena i to od 0,5 posto, također zbog smanjenja cijena odjeće i obuće i prijevoza. S druge strane, u odjeljku restorana i hotela je zabilježen najveći rast cijena. Godišnja inflacija se zadržala na 1,5 posto, kao i prethodni mjesec.
Mihael Blažeković, analitičar makroekonomije i tržišta kapitala u analitičkom timu Bloomberg Adrije, ranije je kazao da je domaće makroekonomsko okruženje pogodno za opstanak inflatornih pritisaka.
"Potrošački fundamenti se poboljšavaju, što vidimo kroz rast zarada", pojašnjava Blažeković.
Za cijelu 2024., naš analitički tim u BiH očekuje inflaciju u prosjeku od 2,2 posto, sa sezonskim varijacijama, uslijed opstanka pomenutih inflatornih pritisaka iz domaćeg okruženja i daljnjeg usklađivanja cijena usluga.