U Republici Srpskoj u decembru je zabilježen drugi uzastopni mjesečni pad potrošačkih cijena, čemu je naviše doprinio pad cijena odjeće i obuće i namještaja. Tako je ukupan indeks potrošačkih cijena u decembru za 0,3 posto niži u poređenju s novembrom.
Na godišnjem nivou cijene su više za 3,3 posto te najveći rast cijena bilježe alkoholna pića i ostala dobra i usluge. U cijeloj 2023. godini, u poređenju s 2022, cijene su više za sedam posto.
Na mjesečnom nivou zabilježen je blagi rast cijena hrane i bezalkoholnih pića, stanovanja, rekreacije i kulture, restorana i hotela. U odnosu na novembar, cijene alkoholnih pića i duhana, komunikacija i obrazovanja nisu se mijenjale.
U poređenju s decembrom 2022. godine zabilježen je pad cijena odjeće i obuće i namještaja, dok su cijene u ostalim odjeljcima rasle.
U Federaciji Bosne i Hercegovine u decembru je zabilježena deflacija od 0,2 posto na mjesečnom nivou i godišnja inflacija od 0,8 posto. Naredne sedmice očekujemo i podatke za nivo BiH.
Centralna banka BiH (CBBiH) prognozira inflaciju od 6,1 posto za 2023. godinu u BiH.
Godišnja stopa inflacije u eurozoni iznosila je 2,9 posto u decembru 2023, što je rast od 0,5 posto u odnosu na novembar, objavio je Eurostat. Indeks potrošačkih cijena (CPI) u SAD-u porastao je za 3,4 posto u 2023. godini do decembra, najviše u posljednja tri mjeseca.
Rast cijena će ove godine usporiti u cijelom Adria regionu, osim u Sjevernoj Makedoniji, procjenjuju analitičari. Iako je region složen u smislu geopolitike i poteza monetarnih vlasti, preovlađujući je stav da će inflacija popustiti pod pritiskom mjera centralnih banaka, pa nas tako čeka makar nešto lakša 2024. godina.
Pročitaj više:
PROGNOZA Inflacija u 2024: Najbolje će proći BiH, a najgore S. Makedonija
Finansijski sektor u BiH u 2024. očekuje inflaciju od 5,8 posto
Očekivana inflacija u Bosni i Hercegovini u 2024. godini iznosit će 5,8 posto, dok će u 2025. usporiti na 5,5 posto, pokazala je anketa Centralne banke BiH, koja je obuhvatila mišljenje predstavnika finansijskog sektora, komercijalnih banaka i osiguravajućih društava.
"Učesnici očekuju i daljnji pad inflacije, s obzirom na to da su inflacijski pritisci u protekloj godini bili daleko iznad višegodišnjeg prosjeka".
"Evidentno je da na kretanja inflacije utiču interni i eksterni faktori, što rezultira razlikama u očekivanoj inflaciji, ne samo u samoj državi, već i među državama uopće", navodi se u izvještaju CBBiH.