U Republici Srpskoj u novembru, a u poređenju s oktobrom, zabilježen je mjesečni pad potrošačkih cijena od 0,2 posto. Mjesečnom padu inflacije najviše je doprinio pad cijena u segmentu odjeće i obuće, energetike i tekstilnih proizvoda za kuću, dok su cijene u drugim odjeljcima ostale nepromijenjene ili su neznatno porasle.
Na godišnjem nivou cijene su u prosjeku više za 3,1 posto, te je zabilježen rast cijena u 10 od 12 odjeljaka.
Najveći godišnji rast cijena u novembru 2023. godine zabilježen je u odjeljku ostalih proizvoda i usluga, uslijed viših cijena u grupi osiguranja u vezi s transportom, zatim u odjeljku namještaja i pokućstva, uslijed povećanja cijena u grupi popravka aparata za domaćinstvo, te u odjeljku alkoholnih pića i duhana zbog poskupljenja piva.
Niže cijene na godišnjem nivou, u novembru 2023. godine, zabilježene su u odjeljku prijevoza uslijed smanjenja cijena goriva te u odjeljku odjeće i obuće uslijed sezonskih sniženja konfekcije i obuće tokom godine.
I u Federaciji Bosne i Hercegovine u novembru je zabilježen mjesečni pad cijena od 0,1 posto, dok su cijene u istom procentu porasle na godišnjem nivou.
Muharem Karamujić, profesor na Ekonomskom fakultetu u Sarajevu, kazao je ranije za Bloomberg Adriju da unatoč tom općem trendu postoje izolirani džepovi gdje inflacija i dalje predstavlja izazov, ali da se u našoj zemlji poprilično stabilizirala.
Na domaćem terenu BiH je već prošla kroz izazovno razdoblje koje je rezultiralo znatnim pritiskom na ekonomiju. Stoga je ključno da se zadrži postojeći nivo stabilnosti, a Karamujićeva očekivanja su da će se inflacija kretati unutar raspona od dva do tri posto.
"Tu smo mi već – manje-više. Ja očekujem da to i ostane tako. U nekom rasponu od dva do tri posto", kazao je Karamujić.
Naredne sedmice očekujemo statističke podatke o inflaciji za nivo BiH, koja je, podsjećamo, prošli mjesec na godišnjem nivou iznosila 2,1 posto.