Potrošačke cijene u Republici Srpskoj su u februaru, a u odnosu na januar, neznatno porasle te je tako mjesečna inflacija iznosila 0,5 posto. Ovaj rast na mjesečnom nivou uglavnom je potaknut rastom cijena prijevoza, te u hotelima i restoranima.
Na godišnjem nivou, inflacija je usporila na 2,8 posto, a od 12 glavnih odjeljaka proizvoda i usluga, više cijene zabilježene su u deset, a niže cijene u dva odjeljka.
Najveći godišnji rast cijena u februaru 2024. godine zabilježen je u odjeljku ostalih proizvoda i usluga uslijed viših cijena u grupi osiguranja u vezi s transportom - 10,7 posto, zatim u odjeljku restorana i hotela uslijed povećanja cijena smještaja te u odjeljku alkoholnih pića i duhana.
Pad cijena na godišnjem nivou zabilježen je kod odjeće i obuće uslijed sezonskih sniženja tokom godine, te prijevoza uslijed sniženja cijena u grupi bicikli, saopćeno je iz Republičkog zavoda za statistiku.
U Federaciji Bosne i Hercegovine zabilježena je godišnja inflacija od 1,1 posto, čemu je najviše doprinio rast cijena u restoranima i hotelima. Mjesečna inflacija je iznosila 0,6 posto.
Jedan od pozitivnih pokazatelja kada je riječ o ekonomiji BiH je usporavanje inflacije u 2023. godini, koja je na godišnjem nivou iznosila 6,1 posto. Ipak, u kategoriji hrane cijene su rasle brže u odnosu na opći indeks, i to 10,7 posto.
"Usporavanje inflacije ne znači da je došlo do pada cijena, već samo da su cijene rasle sporije u odnosu na 2022. godinu", kazao je Faruk Hadžić, makroekonomista i dekan Sarajevo School of Science and Technology (SSST).
Dodao je da i u ovoj godini možemo očekivati još značajnije usporavanje inflacije, osim u slučaju nepredviđenih vanjskih događaja.
I dalje jaki inflatorni pritisci u određenim segmentima
Iz misije Međunarodnog monetarnog fonda (MMF) su naveli da je inflacija nastavila trend opadanja, ali pritisci izazvani povećanjem plata ne prestaju.
"Prema našim projekcijama, inflacija će nastaviti opadati", saopćeno je u preliminarnim nalazima članova misije MMF-a na kraju njihove službene posjete.
Međutim, dodaju, inflacija u koju nisu uključene cijene hrane i energije pokazuje se upornijom, odražavajući kontinuirane pritiske izazvane povećanjem plata.
Marina Petrov Savić, viša analitičarka makroekonomije i tržišta kapitala Bloomberg Adrije, kazala je ranije da ne očekuje da inflacija naglo uspori, upravo zbog toga što se i dalje vide inflatorni pritisci u određenim segmentima, pogotovo u segmentima usluga, a i uslijed rastuće realne potražnje.
Naredne sedmice očekujemo podatke o inflaciji na nivou BiH.