U prvih šest mjeseci 2024. godine pokrenuto je 194 predmeta u vezi sa korupcijom, od kojih se 87 odnosi na neregularnosti u državnoj upravi, navodi se u izvještaju Centra za pružanje besplatne pravne pomoći u borbi protiv korupcije Transparency International u BiH. Broj predmeta vezanih za državnu upravu porastao je za 26 posto u odnosu na isti period prošle godine.
Građani su prijavljivali nepravilnosti u zapošljavanju i imenovanju u javnim organima, favorizovanje, nezakonitosti pri raspodjeli javnih sredstava, radovima na lokalnoj infrastrukturi, pristupu zdravstvenim uslugama, te diskriminaciji i kršenju prava iz radnih odnosa.
U prvoj polovini ove godine, Centar je primio 1227 poziva na besplatnu liniju za prijavu korupcije, što je dvostruko više nego u prvoj polovini 2023. godine.
Čitaj više
Krivična djela visoke korupcije i dalje nisu prioritet bh. tužilaštva
Pravosuđe u BiH pretežno rješava sitne slučajeve.
01.07.2024
Indeks percepcije korupcije (CPI) u regiji: BiH najgora, Slovenija najbolja
Samo Rusija ima lošiji rezultat od BiH.
30.01.2024
Pored državne uprave, zabilježen je značajan broj predmeta u obrazovanju (18), privatnom sektoru (17) i pravosuđu (17). U oblasti zdravstva pokrenuto je 14 predmeta, što predstavlja pogoršanje u odnosu na prošlu godinu. Najveći broj predmeta (100) pokrenut je na osnovu prijava svjedoka korupcije, dok je broj prijava žrtava korupcije porastao na 70.
Pad broja "zvizdača"
Broj predmeta po prijavama "zviždača" opao je na sedam, u poređenju sa 29 u istom periodu prošle godine. Ovo se može pripisati nedovoljnoj zaštiti zviždača i atmosferi zastrašivanja. Pokrenuto je i devet upravnih sporova protiv javnih organa zbog nedostavljanja informacija od javnog značaja, od kojih je osam riješeno u korist TI BiH.
"Jedan od razloga za ovaj pad svakako može biti nedovoljna zaštita koja je rezultat nepostojanja relevantnih zakona kao što je slučaj u Federaciji BiH ili stvaranja atmosfere javne osude, zastrašivanja pa čak i otvorenih prijetnji najviših političkih zvaničnika upućenih licima koja prijavljuju korupciju", stoji u saopćenju.
TI BiH je također djelovao na polju zaštite ljudskih prava, sa Institucijom ombudsmana za ljudska prava BiH izrekao dvije preporuke. U borbi protiv sukoba interesa, Komisija za odlučivanje o sukobu interesa BiH utvrdila je sukob interesa kod direktora Regulatorne agencije za komunikacije BiH, što je rezultiralo kaznom.
Također, Federalno tužilaštvo Federacije BiH naložilo je istragu zbog neplaćanja koncesionih naknada u iznosu preko 1,7 miliona KM.