U maju 2024. godine, prosječne potrošačke cijene u Federaciji Bosne i Hercegovine pale su za 0,1 posto u poređenju s prethodnim mjesecom, dok je godišnja inflacija iznosila 1,5 posto. Rast cijena zabilježen je u sektorima restorana, hotela, zdravstva, hrane i rekreacije, dok su cijene prijevoza, stanovanja, energije i komunikacija opale.
U odnosu na april, primijećen je rast cijena u nekoliko kategorija. Restorani i hoteli zabilježili su porast od 0,6 posto, a rasle su i cijene u sektorima zdravstva za 0,4 posto, hrane i bezalkoholnih pića za 0,3 posto, te za 0,2 posto u sektorima rekreacije i kulture.
S druge strane, cijene su pale u sektorima prijevoza za 1,2 posto, stanovanja, vode, električne energije, plina i drugih energenata, kao i namještaja, kućanskih uređaja i redovnog održavanja kuće za 0,4 posto.
Čitaj više
CBBiH očekuje blagi rast BDP-a usljed rasta uslužnog sektora
Centralna banka BiH objavila Brzu procjenu BDP-a u prvom kvartalu 2024. godine i inflacije u kratkom roku.
17.06.2024
Analiza BBA: Adria regiju čeka solidan rast, Hrvatsku guraju turizam i fondovi EU
Hrvatska i Sjeverna Makedonija mogu imati nešto više razine stope inflacije od ostatka regije zbog snažne potražnje i turizma.
17.06.2024
Inflacija u BiH stagnira na dva odsto, love li trgovci u mutnom
U odnosu na mart, u aprilu su najviše rasle cijene u restoranima i hotelima.
28.05.2024
Inflacija u RS 2,5 odsto, pivo i sokovi skuplji za devet odsto
Prosječna mjesečna neto plata u RS-u iznosi 1.400 KM.
22.05.2024
Inflacija u FBiH 1,2 posto, najviše rasle cijene finansijskih i usluga u restoranima
Na mjesečnom nivou najviše poskupjela kultura i zabava.
20.05.2024
Cijene odjeće i obuće te komunikacija zabilježile su pad od 0,3 posto. U preostalim sektorima, cijene su ostale relativno stabilne.
Godišnja inflacija u maju 2024. u odnosu na isti mjesec prethodne godine iznosila je 1,5 posto.
Ekonomista Admir Čavalić ranije je za Bloomberg Adria TV govorio o utjecaju rasta cijena na trgovce i potrošače. Istakao je da trgovinski lanci u BiH često koriste politiku niskih troškova, što stvara pritisak zbog nedostatka radne snage. Cijene hrane uveliko određuju veliki trgovinski lanci, što dodatno komplikuje situaciju.
Čavalić je naveo da su trgovci ponekad morali sniziti marže radi konkurentnosti, ali su ponekad povećavali cijene opravdavajući to očekivanjima potrošača, iako to nije uvijek bilo zasnovano na stvarnim troškovima. Također, nedovoljna povezanost globalnih i lokalnih tržišta omogućava nekim trgovcima da manipulišu cijenama.
Očekivanja
Kad pogledamo BiH, godišnja inflacija u Bosni i Hercegovini zadržala se na dva posto u aprilu ove godine, koliko je iznosila i u martu. Na mjesečnom nivou cijene osnovnih proizvoda i usluga su rasle za manje od jednog procenta.
"Zbog perzistentnog rasta potrošnje i generalno dobrog potencijala za rast vidimo da je slab potencijal da inflacija znatno uspori, te bi mogla ostati oko dva posto i u narednim mjesecima, s određenim varijacijama uslijed sezonskih efekata. Konkretno u 2024. godini očekujemo prosječnu inflaciju od 2,4 posto", kazala je ranije Marina Petrov Savić, viša analitičarka u analitičkom timu BBA.
Prema najnovijoj analizi BBA analitičkog tima, u Adria regiji može se očekivati solidan rast bruto domaćeg proizvoda u ovoj godini pod utjecajem snažne domaće potražnje, rastućih plaća te infrastrukturnih investicija, naročito u Sloveniji i Hrvatskoj.
Kada je riječ o BiH, prema njihovom mišljenju trebala bi ostvariti rast od 2,8 posto. Tako naša zemlja, zbog popriličnog bazena nezaposlenih i relativno niske razine plata ostaje atraktivno odredište za direktna strana ulaganja koja onda jačaju proizvodnju, zaposlenost i izvoz. "Za iduću godinu prognoziran je rast od tri posto".