Cijene proizvoda i usluga koji se koriste za ličnu potrošnju u Republici Srpskoj u aprilu se nisu mijenjale u odnosu na mart ove godine, dok su u odnosu na april prošle godine više za 2,5 odsto.
Najveći godišnji rast cijena zabilježen je u odjeljku restorana i hotela i to za 6,9 odsto, usljed povećanja cijena smještaja za 13,3 odsto. Slijedi rast cijena ostalih proizvoda i usluga za 5,4 odsto, što je posljedica poskupljenja usluga lične higijene za 8,8 odsto.
U odjeljku rekreacije i kulture cijene su više za 4,5 odsto, zbog viših cijena u grupi knjiga i udžbenika od 10,5 odsto, zatim u odjeljku alkoholnih pića i duvana 4,5 odsto, usljed povećanja u grupi piva od 9,1 odsto.
Rast cijena od tri odsto i manje zabilježen je u ostalim odjeljcima, među kojima se izdvajaju veća povećanja u grupama ostalih usluga vezanih za motorna vozila (+24,6 odsto) i popravka aparata za domaćinstvo (+37 odsto)..
Hrana i bezalkoholna pića bilježe rast od dva odsto zbog viših cijena mineralnih voda i sokova od devet odsto i ostalih prehrambenih proizvoda od 7,4 odsto.
Niže cijene na godišnjem nivou, u aprilu 2024. godine, zabilježene su u odjeljku odjeće i obuće (-7,5 odsto), zbog sezonskih sniženja konfekcije i obuće tokom godine.
Plate veće za osam odsto
S podacima o inflaciji, Republički zavod za statistiku izvijestio je i da je prosječna mjesečna neto plata u Republici Srpskoj isplaćena u aprilu 2024. godine iznosila 1.400 KM i u odnosu na mart nominalno i realno je veća za 0,4 odsto. U odnosu na isti mjesec prethodne godine neto plata je nominalno veća za 10,7 odsto, a realno za osam odsto.
Posmatrano po područjima, u aprilu je najviša prosječna neto plata isplaćena u području Finansijske djelatnosti i djelatnosti osiguranja i iznosila je 1.806 KM, a najniža prosječna neto plata u aprilu 2024. godine isplaćena je u području građevinarstva 1.107 KM.
Na godišnjem nivou sva područja zabilježila su nominalni rast neto plate, od čega najviše u područjima administrativne i pomoćne uslužne djelatnosti 26,9 odsto, snabdijevanja vodom, kanalizacije, upravljanja otpadom i djelatnosti sanacije (remedijacije) životne sredine 18,9 odsto i građevinarstva 18,6 odsto.
Predsjednik Vlade Republike Radovan Višković rekao je prošle sedmice da nije dobio rang-listu o prijedlogu plata svih radnika u Republici Srpskoj, koju je najavio Savez sindikata, te je dodao da nema ništa protiv da o tome razgovaraju.
Savez sindikata Republike Srpske najavio je 1. maja da će poslije prvomajskih praznika Vladi dostaviti prijedlog za utvrđivanje novog sistema plata, čijim bi usvajanjem, kako navode, bio načinjen prvi korak u vrednovanju rada. Predsjednica Saveza Ranka Mišić izjavila je tada da je na tom dokumentu rađeno dvije godine, te da su izvršena određena istraživanja tržišta rada i uslova za rad zaposlenih.
U FBiH inflacija upola manja nego u RS
Podsjećamo, cijene u Federaciji Bosne i Hercegovine (FBiH) zabilježile su blagi rast u aprilu. Potrošačke cijene u prosjeku su porasle za 0,2 odsto u odnosu na prethodni mjesec. Na godišnjem nivou inflacija iznosi 1,2 odsto.
Prema posljednjim podacima, inflacija u BiH u martu je iznosila 0,3 posto na mjesečnom i dva posto na godišnjem nivou. Podatke za april očekujemo iduće sedmice.
"Nakon strmog usporenja u 2023. godini (sa 14,7 odsto u decembru 2022. godine na čak 2,2 odsto u decembru 2023. godine), stope inflacije su se stabilizovale i variraju oko nivoa od dva odsto od kraja 2023. Potrošački fundamenti su dobri - zarade su porasle u realnom iznosu 8,3 odsto u februaru 2024. godine, što je oko dva procentna poena brže u odnosu na prosjek 2023. i što nam ukazuje na to da se potrošačka moć poboljšava", kaže Marina Petrov Savić, viša analitičarka u Analitičkom timu Bloomberg Adrije.
Zbog perzistentnog rasta potrošnje i generalno dobrog potencijala za rast, analitičari vide da je slab potencijal da inflacija znatno uspori, te bi mogla ostati oko dva posto i u narednim mjesecima, s određenim varijacijama usljed sezonskih efekata. Konkretno u 2024. godini očekuju prosječnu inflaciju od 2,4 odsto.