Akcija "Zaključavamo cijene" produžena je za još tri mjeseca, uz isticanje uspješnost akcije u kontroliranju cijena i podršku domaćih proizvođača. Međutim, Ombdusmeni i stručnjaci ranije su navodili kako su mjere donesene u pogrešnom trenutku te da ne donose potrebne benefite potrošačima, s obzirom na trenutno stanje na tržištu.
Federalni ministar trgovine Amir Hasičević najavio je u četvrtak produženje akcije "Zaključavamo cijene" za još tri mjeseca, do 15. juna, sa većim brojem artikala, 50 plus.
Analizirajući dosadašnje efekte akcije, Hasičević je naglasio visok nivo uspješnosti, posebno u angažovanju domaćih proizvođača iz prehrambene industrije. Sastanku su prisustvovali i predstavnici velikih trgovačkih lanaca, naglašavajući da je akcija usmjerena na kontrolu cijena te je ocijenjena kao jedna od najboljih u regionu.
Čitaj više
Rekordan broj žalbi potrošača u BiH
30 posto žalbi među sektorima isporuke električne energije, odvoza smeća, isporuke vode, usluga grijanja.
07.02.2024
Sutra počinje akcija 'Zaključavamo cijene'
Akcija će trajati do 15. ožujka 2024. godine.
14.12.2023
Vlade i trgovci u BiH prividno ublažavaju inflatorne pritiske novim mjerama
Efekti se neće osjetiti ni ovaj put jer vlada ne može ograničiti nabavne cijene.
28.09.2023
"Naše buduće aktivnosti će se odnositi na bolje prepoznavanje ove akcije na tržištu. Do sada je bilo nekih poteškoća u pronalasku i markiranju artikala, ali dogovorili smo da će to biti jedan stabilizovan proces. Nadamo se uspješnoj saradnji i dalje. Već sada je izvjesno da se ova akcija nastavlja i u iduća tri mjeseca", kazao je Hasičević.
Marin Bago iz Udruženja potrošača Futura iz Mostara istakao je zadovoljstvo potrošača akcijom, ali je istovremeno ukazao na neke nedostatke u informiranosti potrošača o cijenama artikala.
"Dogovoreno je da ćemo ići sa 50 plus artikala i to ne bilo kojih nego onih na koje su domaći potrošaću naviknuti. Dakle nikakva lošija kvaliteta ne dolazi u obzir. Očekujemo i od drugih ministarstava da se uključe, jer Ministarstvo trgovine ne rješava socijalna pitanja niti trgovci koji su ovdje zbog profita. U svakom slučaju pozdravljamo dogovor i dobru volju trgovaca", kazao je Bago.
Prema riječima, Nihada Imširovića, predsjednika Uprave Konzuma BiH društveno odgovorne kompanije uvijek su bili inicijatori ovakvih aktivnosti, te istakao važnost socijalno-ekonomske dimenzije akcije.
"Po meni najveća vrijednost projekta jeste razgovor svih socijalnih partnera, počeviši od sindikata, preko udruženja postrošača, pa do proivođača i dobavljača, pod pokroviteljstvom Ministarstva. Smatam da je ovo jedini ispravan način kako trebamo kreirati socijalno-ekonoimski ambijent", kazao je Imširević.
Dodao je da je osigurano da potrošači koji odaberu kupovinu artikala iz projekta "Zaključavamo cijene" ostvare i uštede od 15 do 20 posto, ovisno od kompanije.
Mjere u pogrešnom trenutku
Što se tiče ove akcije Institucija ombudsmana za zaštitu potrošača u Bosni i Hercegovini ranije je navela da su potrošači donekle upoznati s njom putem medijskih istupa, ali da cijene nisu dovoljno istaknute.
"Stav je Institucije da su navedene mjere donesene u pogrešnom trenutku, odnosno da se zaključavanje dogodilo na previsokoj razini, budući da je vidljiv značajan pad cijena sirovina na svjetskim burzama, kao i u zemljama regije na policama trgovina. Tako da zaključavanje skupljih cijena u ovom trenutku ne donosi benefit potrošačima", naveli su ranije.
Zaključavanje cijena nije nova mjera, iste su se primjenjivale tokom pandemije koronavirusa, ali se razlike u cijenama nisu osjetila. Kako je ranije za Bloomberg Adriju kazao ekonomista Admir Čavalić neće se osjetiti jer vlada ne može ograničiti nabavne cijene. "U praksi se to ne dešava jer ova kriza kojoj svjedočimo posljednje dvije godine nije kriza marži već kriza nabavnih cijena, odnosno inflacije".