Entitetske vlade zajedno s trgovcima tvrde da pomažu građanima i snose dio tereta ekonomske realnosti i pokazaju društvenu odgovornost ograničavanjem maksimalne visine marži u trgovini. Takva odluka neće smanjiti inflatorne pritiske po građane. Da je riječ o populizmu potvrdili su i ekonomisti.
Vlada Federacije Bosne i Hercegovine (FBiH) proširila je, kako kažu, mjeru neposredne kontrole cijena za pojedine osnovne životne namirnice i druge proizvode, na 15 proizvoda. Međutim, da je ova mjera sve samo ne u korist građana i da neće 'zamrznuti' cijene potvrđuje i samo priopćenje Vlade FBiH u kojoj se navodi da je riječ o ograničavanju maksimalne visine marži u trgovini.
U odnosu na odluku iz kolovoza ove godine iz Vlade FBIH su priopćili da je spisak povećan s devet na ukupno 15 proizvoda "za koje je ocijenjeno da su neophodni za podmirenje osnovnih potreba stanovništva."
Čitaj više
Po uzoru na Srbiju i Hrvatsku, najavljene niže cijene proizvoda u RS
Održan sastanak premijera i ministra s trgovcima, dobavljačima i proizvođačima.
15.09.2023
Vlada FBiH ograničila marže za osnovne životne namirnice, efekti se neće osjetiti
Infalciju neće zaustaviti ograničenje marži ali možda daju neki privid da vlada nešto radi.
31.08.2023
"To je čisti marketinški trik, jednako je u oba entiteta", rekla je za naš medij ekonomistica Svetlana Cenić.
Slična odluka se priprema i u Republici Srpskoj (RS) gdje je ministar trgovine i turizma RS Denis Šulić ranije rekao da će se na spisku definitivno naći tirolska kobasica, majoneza, začini, pileća pašteta, kao i deterdženti za suđe određenih proizvođača.
"Imamo sve proizvode koje ja to kažem otvoreno, veterinar vam ne da da dajete kućnom ljubimcu jer pominju nekakve salame, spominju mesne prerađevine, pa izvinite i suhi vrat su mesna prerađevina, pršut i šunka isto tako, pa što to nitko ne ograničava", rekla je Cenić.
Vlada Republike Srpske odlučila je da, kao što su to uradile Srbija i Hrvatska, utiče na trgovce i proizvođače da smanje cijene pojedinih proizvoda. To je inicirao predsjednik RS Milorad Dodik nakon što je predsjednik Srbije Aleksandar Vučić započeo istu kampanju.
Lista proizvoda koji će biti sniženi u RS-u, odnosno čija će marža od 9. listopada biti nula posto nije još u potpunosti formirana. Premijer RS Radovan Višković rekao je da će od 1. listopada pojeftiniti veliki broj namirnica.
"Većina proizvođača je rekla da će pojedine proizvode da daju bez marže, što znači da će proizvodi biti značajno povoljniji nego sada", dodao je Višković.
Prividno ograničenje
Ne ulazi se u strukturu cijena jer se priča o ograničavanju marže, neto ograničavanju cijena, a sve to ovisi od ulazne cijene tamo gdje ima ulazna komponenta. No, nije riječ o novoj odluci. Iste su se primjenjivale tijekom pandemije COVID-19 te se razlike u cijenama nisu osjetile.
Neće se osjetiti ni ovaj put jer vlada ne može ograničiti nabavne cijene. "U praksi se to ne dešava jer ova kriza kojoj svjedočimo posljednje dvije godine nije kriza marži već kriza nabavnih cijena, odnosno inflacije", rekao je za naš medij ekonomista Admir Čavalić.
Ali iz Vlade FBiH dolazi priopćenje u kojem se navodi da "je u dijalogu sa predstavnicima trgovaca zaključeno da će se na ovaj način pomoći građanima, posebno onim sa najnižim primanjima i niskom kupovnom moći, a trgovci će dosljednom primjenom Odluke pokazati svoje opredjeljenje da prihvataju dio tereta ekonomske realnosti i pokazati društvenu odgovornost."
No, podsjetimo, prvih deset gospodarskih društava u FBiH po prihodu čini 15 posto ukupnih gospodarskih prihoda u ovom entitetu u 2022. Prva tri gospodarska društva u FBiH po prihodima su Bingo, Holdina i JP Elektroprivreda BiH, dok su po dobiti to Bingo, Sisecam soda Lukavac i Lager.
"Molim vas pogledajte bilanse stanja i uspjeha velikih trgovačkih lanaca pa vam je jasno da li su gubili ili su dobili u čitavoj ovoj situaciji", ističe Cenić. "Zapad je to odavno prozvao greedflation, što će reći inflacija pohlepe, jer svatko se pravda, te bila je korona pa su sada cijene energenata porasle."
Lider po neto profitu u 2021. godini bila kompanija Bingo iz Tuzle, koja je te godine zaradila preko 86 milijuna KM, a slijedi je Fis iz Viteza s neto dobiti od oko 29 milijuna KM. Riječ je o trgovačkim centrima s robom široke potrošnje, prije svega osnovnim životnim namirnicama.
Inflaciju neće zaustaviti ograničenje marži ali možda daju neki privid da vlada nešto radi, dodao je Čavalić. Istu situaciju imamo po pitanju nafte i naftnih derivata gdje su zakonski ograničene visine marži ali ako dođe do rasta globalne cijene nafte to se automatski reflektuje kroz nabavne cijene na domaće tržište.
Glavni pokretač inflacije u svim zemljama Adria regiona je i dalje hrana, čije cijene u većini zemalja rastu dvostruko brže od ukupnih stopa, istakli su analitičari Bloomberg Adrije.
Greedflation
Ono što kod kupaca prolazi, trgovac ne mijenja. "Trgovci nerealno podignu neralno visoko cijenu, kao u očekivanju dalje inflacije a onda snize cijenu 10 do 15 posto i kažu akcija", isitiče Cenić.
Inspekcije su potkapacitirane te nisu u mogućnosti obići mnogobrojne trgovine. S druge strane, trgovcu se uvijek više isplati da plati kaznu koja je takva kakva je u odnosu na dobit koju ima na povećanju cijene, dodaje Cenić.
"Imala sam pitanje i još uvijek imam pitanje na koje nikad nisam dobila odgovor. Zašto su poskupile konzerve i tegle koje stoje godinu dana na rafama, nije im istekao rok trajanja", navodi Cenić. "Šta je toliko drastično utjecalo u strukturi troškova da tegla krastavaca koja stoji godinu dana u trgovini odjednom poskupi duplo."