Bosanskohercegovačke kompanije, poput ostalih širom svijeta, suočile su se s energetskom krizom, rastom cijena sirovina, inflacijom i povećanjem kamatnih stopa. S obzirom na navedeno, poslovna situacija u 2023. bila je izazovna, a mnoge kompanije morale su prilagođavati svoje strategije kako bi prebrodile teškoće. Gledajući prema budućnosti, očekivanja za 2024. ostaju pod utjecajem globalnih geopolitičkih i ekonomskih događaja.
Poslovna zajednica u Bosni i Hercegovini morat će biti prilagodljiva i inovativna kako bi se nosila s nepredvidivim promjenama i nastavila rast i razvoj usprkos izazovima u globalnom okruženju.
Bh. privrednici su za Bloomberg Adriju ocijenili ovu poslovnu godinu te nam otkrivaju planove za narednu.
Lanaco: Očekujemo rast u 2024.
Kako je za naš medij kazao PR Novak Čičković, u 2023. Lanaco je doživio značajne promjene uslijed tektonskih potresa na globalnom ICT tržištu, uzrokovanih ubrzanjem razvoja vještačke inteligencije. Ovaj inovativni skok uspoređen je s uvođenjem interneta na globalnom tržištu, stvarajući potencijal za promjene koje oblikuju život, poslovne modele korporacija i geopolitičku mapu planete.
"LANACO završava 2023. godinu s punom satisfakcijom kako ostvarenim rezultatima tako mnogo više svim onim što je urađeno kako bi na nivou organizacije spremni dočekali ovaj inovativni skok i na pravi način pozicionirali kapacitete vještačke inteligencije u naš portfolio usluga i proizvode", navodi Čičković.
Geopolitičke nedaće utjecale su na LANACO, kao i na druge kompanije u regiji, dok je specifičan izazov koji je vezan direktno za IT industriju bio u razumijevanju i anticipaciji tehnoloških promjena, posebno vezanih za digitalnu transformaciju i vještačku inteligenciju. Organizacijska prilagođavanja bila su ključna za očuvanje poslovanja, a kako bi zadržali nivo zadovoljstva korisnika pruženim uslugama ili korištenim proizvodima, u 2023. su bili jedna od rijetkih kompanija ove veličine koja je zaposlila skoro 100 mladih stručnjaka različitih profila.
U 2024. planiraju nesmetani rast s novom organizacionom strukturom, istraživanje tržišta SAD-a i daljnje angažiranje mladih talenata.
"Očekujemo da nastavimo rast poslovnih rezultata, da budemo otvoreni prema zapošljavanju novih mladih talenata, odgovorimo na izazov usvajanja inovativnih tehnologija i povrh svega zadržimo nivo zadovoljstva svih zaposlenih, naših klijenata kako u regionu tako i na globalnom tržištu, te da shodno realnoj situaciji u takvim okolnostima napravimo realan poslovni iskorak", rekao je Čičković.
Violeta: Konstantno unapređenje proizvoda
Violeta je zadovoljna svojim poslovanjem u ovoj godini. Imali su količinski rast kako na domaćem tako i na izvoznim tržištima, pokazujući zadovoljavajuće rezultate. Kompanija se fokusirala na rješenja, praćenje trendova u svim segmentima poslovanja bilo da je riječ o samom proizvodu, tehnologiji, logističkim uslugama ili ljudskim potencijalima.
U 2024. Violeta planira proširenje novom tvornicom kartonske ambalaže površine 30.000 m2, kapaciteta do 60.000 tona obrađenog kartona.
"Ovo je tvornica novog doba, gdje je gotovo sve automatizirano, cijeli proizvodni proces prate moderni softveri koji planiraju, prate i kontroliraju proizvodnju. Tvornica ima mogućnost proizvodnje od jednostavnih transportnih do složenijih shelf ready kutija koje sve više koriste proizvođači u FMCG sektoru", navode iz kompanije.
Također, početkom 2024. ulaze u proizvodnju kapsula za mašinsko pranje posuđa i rublja, s istraživanjima tržišta koja potvrđuju visok kvalitet proizvoda. Kako navode, konstantno rade na unapređenju postojećih proizvoda, ciljajući ponuditi najbolje proizvode u svakoj kategoriji i ispunjavajući očekivanja i potrebe svojih potrošača.
Symphony: Pred nama je period novih izazova
Prema riječima Enisa Kude, Branch Managera, ova godina predstavljala je izazov za Symphony, kompaniju koja je dio IT industrije, budući da su se posljedice svjetske ekonomske krize osjetile na svim nivoima. Fluktuacije na tržištu su prouzrokovale potrebu za prilagodbom poslovnog modela i usluga. Fleksibilnost kompanije omogućila je pravovremenu reakciju na promjene, usmjeravajući resurse prema redizajniranju biznis modela i upravljanju talentima.
"Novi pristup je rezultirao dobrim rezultatima u posljednjem kvartalu ove godine i pozitivnim naznakama za sljedeću", navodi Kudo.
Izazovi su se očitovali u neizvjesnoj budućnosti i opreznosti klijenata prema ulaganju u digitalne proizvode. Potreba za specifičnim domenskim znanjima utjecala je na distribuciju resursa unutar kompanije. Symphony je odgovorio prilagodbom upravljanja talentima, educiranjem zaposlenika i pružanjem podrške za njihov razvoj, zahtijevajući agilan pristup i organizacijsku prilagodbu.
Za 2024. Symphony planira nastavak praćenja tržišnih kretanja, prilagodbu organizacije radi održivosti poslovanja te zadržavanje visokog standarda kvaliteta talenata. "Pred nama je period novih izazova i jedino za šta se možemo pripremiti jeste da se promjena kao takva nikada neće završiti", zaključuje Kudo.
Raiffeisen Bank: Još jedna uspješna godina
Iza Raiffeisen banke je još jedna uspješna poslovna godina tokom koje je više od 1.300 zaposlenika Banke pružalo usluge za preko 480.000 klijenata. Rainer Schnabl, predsjednik uprave Raiffeisen Banke u BiH, kazao je kako je tokom godine rađeno na prilagođavanju poslovne mreže trendovima digitalizacije, uloženo je u napredna tehnološka rješenja te se u mreži može primijetiti moderni, savremeni tip poslovnica koje su prvenstveno usmjerene na klijenta.
"Vodeći računa o cyber sigurnosti, u protekle dvije godine smo uložili značajna sredstva u unapređenje sigurnosti naše infrastrukture te u pružanje sigurnih usluga klijentima. Također, radili smo i na unapređenju našeg Raiffeisen mobilnog bankarstva te na razvoju novih funkcionalnosti, a kako bi naši klijenti bili što zadovoljniji korištenjem ove aplikacije", kazao je Schnabl.
Tokom ove godine nastavljene su i aktivnosti u domenu održivosti i ESG.
"Naš fokus je na razvoju novih zelenih proizvoda, ali i na savjetodavnim uslugama klijentima u ovom segmentu. Dodatno, kada govorimo o ESG principima, želim naglasiti da smo mi jedina Banka u BiH sa ESG Moody’s and Sustainalytics rejtingom", zaključio je Schnabl.
Bosnalijek: Izazovna 2024.
Bosnalijek je zaključio izazovnu godinu, ističući posljedice rata u Ukrajini, globalne inflacije, koje su došle do izražaja mnogo više nego u 2022. godini, te poremećaje u lancima snabdijevanja uzrokovane pandemijom koronavirusa, koji su još uvijek prisutni u farmaceutskoj industriji. Ova farmaceutska kompanija koja izvozi proizvode na četiri kontinenta suočila se s kompleksnim utjecajima globalnih događaja na svoje poslovanje.
"Ipak, zadovoljni smo onim što smo ostvarili u protekloj godini jer smo sačuvali dostignute pozicije kako u BiH tako i na inozemnim tržištima, a uspjeli smo otvoriti i nova tržišta. Očekujemo da će i naredna godina biti jednako izazovna, ali vjerujemo da ćemo se, kao i do sada, uspješno prilagoditi i odgovoriti tim izazovima", kaže Amela Mujanović, stručna saradnica za eksternu komunikaciju.
Nadaju se dugoočekivanoj fiskalnoj reformi u Federaciji BiH vjerujući da će to imati pozitivan utjecaj na njihovo poslovanje. Potiču vlasti da ubrzaju smanjenje poreznih opterećenja na rad, što bi unaprijedilo konkurentnost cijele ekonomije u FBiH i ojačalo položaj radnika. Ovi koraci, smatraju, mogli bi pozitivno utjecati na rad kompanija i doprinijeti ukupnom razvoju privrede.
DM BiH: Nastavak ulaganja
Damir Šlosel, direktor dmBiH, ocjenjuje godinu kao izazovnu na globalnom i lokalnom nivou, posebno ističući utjecaj rastuće inflacije. Unatoč tim izazovima, dmBiH je zadržao vodeću poziciju u domaćem drogerijskom sektoru s rastom prometa od 26,20 posto.
Kompanija je radila na unapređenju poslovnih procesa kako bi odgovorila izazovnim vremenima inflacije. Uz "Uvijekpovoljno" cjenovnu strategiju, dmBiH je ponudio konkurentske cijene na tržištu. Aktivnosti poput active beauty programa lojalnosti i aplikacije 'Moj dm' pružile su kupcima jedinstvene ponude i uštede.
"Od samog početka našega programa lojalnosti članovi su iskoristili više od 415 miliona bodova, što predstavlja više od 8,3 miliona KM uštede", navode iz dm-a. U poslovnoj godini 2022/2023. ulagali su u zaposlenike, uz više od 1,5 milijuna KM uloženih u edukacije, projekte ličnog razvoja i zadovoljstvo zaposlenika. Unatoč inflaciji, dmBiH je povećao plaće zaposlenicima za prosječno 25 posto.
Za 2024. dmBiH planira daljnje ulaganje u digitalizaciju, uvodi inovativni kanal prodaje te širi i uređuje prodajnu mrežu. Nastavit će ulagati u razvoj zaposlenika, poboljšanje radnih uvjeta i društvenu odgovornost, s posebnim naglaskom na zdravlje žena. Sve ove inicijative temelje se na poslovnoj filozofiji koja stavlja čovjeka u središte.
Kolektiv/Moj posao: Održana konkurentska prednost
Mersiha Mehić, generalna direktorica kompanije Kolektiv/MojPosao.ba, ocjenjuje 2023. kao dinamičnu s posebnim izazovima u vezi s deficitom radne snage. Kako je rečeno, zahvaljujući agilnosti i inovacijama uspjeli su održati konkurentsku prednost.
"Pored bržeg oporavka privrednog rasta, zemlje južne Evrope također predvode Eurozonu u pogledu rasta zaposlenosti. Mi ovaj trend vidimo i u BiH, ali i u sestrinskim kompanijama u Hrvatskoj i Sjevernoj Makedoniji. Čitava regija je imala brži oporavak zahvaljujući oživljavanju turizma i sektor turizma ima mnogo veći udio u BDP-u u svim zemljama regije", kaže Mehić.
Izazovi su se pojavili u obliku porasta oglašavanja inozemnih kompanija na bosanskohercegovačkom tržištu, s gotovo 10 posto oglasa koji su nudili rad u inozemstvu. Unatoč povećanju plaća u 2022., mnogi poslodavci su zbog nepredvidivosti tržišta bili oprezniji u 2023. godini, a inflacija je također utjecala na očekivanja i zadovoljstvo radnika.
Za 2024. planovi uključuju intenzivan rad sa sestrinskim kompanijama Alma Career grupacije u regiji kako bi za klijente osigurali inovativne alate za privlačenje i zadržavanje radne snage. Također, fokusiraju se na projekte usmjerene prema neaktivnim ženama na tržištu rada, te na uvođenje politika i praksi koje potiču ravnotežu između poslovnog i privatnog života kako bi privukli tu populaciju.
Prema procjenama MMF-a, BiH će 2024. godine imati rast BDP-a veći od zemalja Zapada, i ovakve prognoze, kako kaže Mehić, zaista zvuče optimistično. Mehić izražava optimizam, ali također prepoznaje da ekonomska situacija u regiji može biti osjetljiva na promjene u drugim dijelovima Evrope.