Iako se očekivalo da će 2022. biti godina oporavka ekonomije nakon pandemije koronavirusa, ruska invazija na Ukrajinu donijela je nove izazove. Uz naslijeđene poremećaje u lancima snabdijevanja od pandemije kako globalne tako i bosanskohercegovačke kompanije suočile su se s energetskom krizom, rastom cijena sirovina, inflacijom i rastom kamata.
Bh. privrednici za Bloomberg Adriju ocjenjuju poslovnu 2022. godinu te nam otkrivaju planove za 2023.
Branimir Muidža, direktor Tvornice cementa Kakanj i generalni direktor Heidelberg Materialsa za BiH i Hrvatsku
Kako ocjenjujete poslovnu 2022. na globalnom planu, kao i vaše poslovanje?
Bila je to veoma teška, nepredvidiva i izazovna godina. Umjesto očekivanog oporavka ekonomije nakon pandemijske krize, svi smo se suočili s novom krizom izazvanom ratom u Ukrajini. Na početku godine imali smo ambiciozne planove i usprkos ovako teškoj godini ostvarili skoro sve zacrtano. Zahvaljujući posvećenosti svakog našeg radnika, naši proizvodi zadržali su epitet proizvoda vrhunskog kvaliteta pa se i dalje ugrađuju u najvažnije projekte širom zemlje i regije. Ispunili smo i premašili plan prodaje cementa, više od 600.000 tona cementa, odnosno više od 270.000 kubnih metara betona iz naših betonara u regiji sada živi u temeljima i stubovima našeg društva.
S kojim izazovima ste se susretali?
Izazovi s kojima smo se već suočavali tokom pandemije, kao što su poteškoće u opskrbnim lancima prilikom nabavke ključnih energenata i opreme, ponovo su se pojačali zbog rata u Ukrajini, tako da smo bili izloženi svakodnevnom rastu troškova poslovanja u svakom segmentu. Naša industrija je energetski veoma zahtjevna, tako da je naš najveći izazov bio osigurati dovoljne količine energenata za kontinuiranu proizvodnju. Naša prednost je bila da smo se pobrinuli da smo u tom prvom mjesecu od izbijanja krize imali dosta zaliha, a potom smo uspjeli ugovoriti opskrbu, tako da nijedan naš kupac nije bio uskraćen za naše proizvode, a u međuvremenu se opskrba i dostupnost u svijetu normalizirala pa sad lakše nabavljamo robu, doduše uz povećane zalihe i po znatno višim cijenama.
Kakvi su vaši planovi i očekivanja za 2023. godinu?
U najkraćem, želimo biti još bolji, još uspješniji i efikasniji, a sve to kako bismo bili zeleniji i digitalniji. Drugim riječima, želimo i dalje biti predvodnik najvećih promjena u našoj industriji na putu ka održivosti. U narednu godinu ulazimo oprezno, ali ipak ambiciozno. S obzirom na sve što smo pregurali u proteklih nekoliko godina, zaista je teško prognozirati kako će se stvari odvijati. Međutim, mi smo svoj plan i svoju strategiju održivosti već zacrtali, ciljevi i ljestvice su i dalje visoko podignuti i vjerujemo da ćemo kroz zalaganje svakog pojedinca u našem timu izvrsnih stručnjaka i radnika postići sve onako kako smo zamislili. Nastavljamo svoj razvoje zasnovan na principima održivosti, što znači da su nam svi naši dionici podjednako i ravnopravno u vrhu prioriteta. Planiramo intenzivno raditi i ulagati u proizvode sa smanjenom emisijom CO2 te dodatno ulagati u optimizaciju postrojenja kako bismo što više povećali energetsku efikasnost i smanjili sve vrste emisija. To je dio naše strategije koja se u potpunosti oslanja na UN-ove ciljeve održivog razvoja 2030.
Janko Ilić, voditelj prodaje kompanije Nestlé za Bosnu i Hercegovinu
Kako ocjenjujete poslovnu 2022. na globalnom planu, kao i vaše poslovanje?
Pored poslovnih rezultata, itekako smo ponosni i na prepoznatljivost koju naši proizvodi imaju kod bh. građana. Svojim proizvodima, aktivnostima i održivim poslovanjem na svakom od tržišta kontinuiramo unapređujemo kvalitet života i tako doprinosimo zdravijoj budućnosti, bez obzira na to gdje se nalazimo i bez obzira na veličinu tržišta na kojem djelujemo. To svakako uključuje i BiH, koja je od početka 2022. dio tržišta Južne i Istočne Evrope (SEEM), a koje pokriva oko 8.000 ljudi i pet fabrika.
S kojim izazovima ste se susretali?
Niko nije mogao predvidjeti ratna dešavanja u Ukrajini, kao i sve ono što je rat donio ostatku svijeta u ekonomskom smislu. Na globalnom nivou kompanija Nestlé je skoro odmah nakon prva četiri dana rata, iz tzv. 'hibernacije' prešla u drugu fazu, u kojoj su sagledane potrebe naših uposlenika, kao i potrebe zajednice i naroda Ukrajine i reorganizirali smo se kako bismo osigurali sigurnost kolega, ali ujedno i pružili pomoć društvu i zajednicama. Suočavamo se s povećanim troškovima energije, sirovina i logistike, što je postala norma na čitavom tržištu.
Kakvi su vaši planovi i očekivanja za 2023. godinu?
Nestlé, kao najveća prehrambena kompanija, ima jasan plan, koji vrlo uspješno provodi. Kontinuirano unapređujemo sve povezane procese proizvodnje i plasmana naših proizvoda kako bismo dosegli svoj glavni cilj, a to je neto nulta emisija stakleničkih plinova do 2050. godine. Naš globalni cilj je da do 2025. godine 100 posto ambalaže bude moguće reciklirati ili ponovo upotrijebiti, te da koristimo samo obnovljive izvore električne energije. Nastojat ćemo neprekidno smanjivati uticaj naših sastojaka i recepata na okolinu i istraživati metode transparentne komunikacije o tim uticajima. Sarađujući s potrošačima možemo ostvariti naše obećanje u vezi s nultom neto stopom. Do 2030. godine naš plan je smanjenje štetnih emisija za čak 50 posto (46 miliona tona CO2). Važan dio našeg djelovanja je evolucija pakovanja naših proizvoda, kroz investicije u inovacije ambalaže, kao i nove poslovne modele koji smanjuju otpad koji se stvara. Upravo zbog toga globalna misija Zero Net Roadmap predstavlja samu srž našeg poslovanja koju je potvrdio i Science Based Targets (SBT).
Snježana Köpruner, direktorica GS-Tvornice mašina Travnik
Kako ocjenjujete poslovnu 2022. na globalnom planu, kao i vaše poslovanje?
Godina na odlasku je najuspješnija godina od kada postojimo, iako puna neočekivanih izazova.
S kojim izazovima ste se susretali?
Pandemija i rat u Ukrajini značajno su promijenili uvjete privređivanja. Povećanje cijena i nedostatak materijala na tržištu, povećanje cijena energenata i svega što je vezano uz to, transport, električna energija, grijanje, izuzetno velika inflacija, bili su i još uvijek jesu najveći izazovi.
Kakvi su vaši planovi i očekivanja za 2023. godinu?
Prilično optimistični, iako je prema priči iz medija recesija već stigla u EU. Još uvijek je potražnja za investicionom robom prilično visoka, mislim da je to zbog velikih tehnoloških promjena, a koje iziskuju visoka ulaganja u opremu, time i strojeve čije dijelove mi proizvodimo. To je što se tiče ugovora. Ono što me brine su demografska kretanja, koja nam ne idu na ruku i mislim da vlasti zajedno s poslodavcima trebaju hitno donijeti mjere kako bi se spriječio veliki odliv obrazovane radne snage.
Eldin Hadžiselimović, CEO ASA GROUP
Kako ocjenjujte poslovnu 2022. kako na globalnom planu tako i Vaše poslovanje?
Godina na izmaku bila je puna poslovnih izazova sa kojima smo se dosta uspješno nosili. Svjesni da izazovi kreiraju najbolje prilike, realizirali smo nekoliko značajnih poslovnih poteza koji su obilježili ovu godinu, ali i donijeli izuzetne mogućnosti za dalji rast i razvoj kompanija unutar ASA Grupacije. Sve navedeno imalo je značajne pozitivne promjene na tržištu BiH. Zadovoljni smo rezultatima poslovanja u svim sektorima, od zdravstvenog preko tržišta nekretnina, usluga, trgovine i finansija. Pokazali smo spremnost za dugoročno investiranje i razvoj biznisa, uz svestranu podršku vlasnika i svih naših zaposlenika
S kojim izazovima ste se susretali?
Globalna kriza koja je zahvatila cijeli svijet imala je efekte i u svim segmentima poslovanja naših članica. Ipak, kontinuiranim radom, hrabrim i promišljenim potezima, uspješno smo sve izazove pretvorili u naše uspjehe, te jedan izuzetno nesiguran period poslovanja zaokružili u uspješne poslovne priče stvarajući snažan oslonac za nastavak podrške kako privrednicima tako i građanima kroz različite usluge ASA brendova. Tako novim investicijama u segmentu zdravstva idemo korak dalje u razvoju ove oblasti i ponudi kvalitetne usluge klijentima. Uspješno provodimo plan izgradnje i skorog otvaranja prve privatne opće bolnice u BiH, ASA bolnice. Kupovinom i pripajanjem Sberbanke, ASA Banka postala je treća na tržištu BiH i prva domaća banka, što je potvrda efikasnosti i kvaliteta poslovanja, ali i trajnog opredjeljenja podršci i stabilnosti domaće ekonomije. Također, konsolidacijom u oblasti osiguranja stvoren je novi tržišni lider ASA Central osiguranja, što predstavlja još jedan pokazatelj strateškog opredjeljenja Grupacije za dalji rast i razvoj na bh. tržištu.
Kakvi su Vaši planovi i očekivanja za 2023.?
Kako sam i naveo, nastvljamo sa već započetim investicijama koje će dodatno jačati poziciju Grupacije u svih pet segmenata poslovanja. Uz sve navedeno, ozbiljno ulazimo u segment obnovljivih izvora energije gdje vidimo potencijal za dalji rast. U konačnici, ASA Grupacija kao jedan od lidera na domaćem tržištu sigurno će nastaviti ulagati u razvoj poslovanja i inovativna rješenja kako bi kreirali što kvalitetniju uslugu za naše klijente. Vjerujem da će 2023. godina biti prekretnica za razvoj privrede u BiH, te da će poslovna zajednica uz podšku države uspješno uhvatiti korak s vremenom i iskorisiti šanse koje se otvaraju za naš region u trenutnim geo-političkim prilikama. Očekujem da ćemo svjedočiti pozitivnijem narativu i temama koje donose prosperitet kompletnom društvu.
Kako ocjenjujete poslovnu 2022. na globalnom planu, kao i vaše poslovanje?
Nakon iznimno uspješnih 2020. i 2021. godine, u kojim su IT kompanije eksponencijalno rasle zbog nagle potrebe za digitalizacijom, poslovna 2022., posebno druga polovica godine, označila je recesiju za IT kompaniije u BiH, a tako i za nas. Unatoč recesiji ZenDev je nastavio stabilno rasti. Ove godine bilježimo rast broja kolega za 41 posto. Investirali smo u jedan novi startup za koji vjerujemo da će imati uspješan izlazak na tržište. Ponosni smo i na pokretanje inicijative mapiranja BiH kao destinacije za digitalne nomade. Također smo uložili resurse u kreiranje inovacijskog sustava, gdje izdvajamo napredak našeg startupa - Robinize i programe koje smo podržali, a koji direktno utiču na poduzetničku sliku BiH, tu izdvajamo IEEE Innovation Nation i Futures Leaders Summit. Ova godina je za naše poslovanje značila edukaciju, inoviranje i individualni i kolektivni rast, kako to obično biva u vremenima kada ne ide sve onako kako ste planirali.
S kojim izazovima ste se susretali?
Zbog inflacije i poljuljane ekonomije, u drugoj polovici godine bilo je znatno teže doći do novih klijenata, a neki od naših klijenata nisu uspjeli dobiti očekivane investicije, što se odrazilo na naše partnerstvo s njima. Naš primarni izazov je bio ostvariti nove saradnje brzo u vremenu globalne recesije.
Kakvi su vaši planovi i očekivanja za 2023. godinu?
Predviđamo da će se svjetska ekonomija stabilizirati drugom polovicom 2023. te će biti lakše za sve kompanije pronaći nove partnere i poslove. S druge strane smo zahvalni za ovaj jedan teži period, jer se od nas zahtijevalo da budemo još bolji u poslu koji radimo. Potvrdili smo i da smo na pravom putu, te u 2023., pored pružanja usluga za klijente diljem svijeta, nastavljamo kreiranje vlastitih proizvoda koje ćemo ponuditi svjetskom tržištu.
Edin Halilović, CEO i suosnivač Lilium Digitala
Kako ocjenjujete poslovnu 2022. na globalnom planu, kao i vaše poslovanje?
Poslovna 2022. na globalnom planu je bila izazovna, prije svega zbog poremećenih lanaca distribucije i valutne stabilnosti. U tom kontekstu je otežala izvozne aktivnosti i naše firme. Inflacija, kao i zabrinutost u pogledu valutne stabilnosti u skorijoj budućnosti doprinijele su konzervativnom pristupu investicijama, što se najviše osjetilo u tehnološkom sektoru, koji je u svojoj naravi inovativan, time često i rizičan u pogledu ulaganja. Generalno, poslovanje naše kompanije je stabilno i s očekivanim rastom u pogledu prihoda u skladu s trendovima prethodnih godina. Time možemo biti zadovoljni, posebno kada se uzmu u obzir problemi tržišta s kojima smo se suočavali tokom ove godine. Mi nastavljamo svoj rast mjeren brojem zaposlenih i brojem klijenata zahvaljujući prije svega fokusu na odgovorno finansijsko poslovanje kao i na brigu o korisnicima. To su bile glavne odrednice naše poslovne politike u prošlosti i bit će i u budućnosti.
S kojim izazovima ste se susretali?
Izazovi s kojima smo se susretali u ovoj godini uzrokovani su zabrinutošću poslovnih ljudi i donosilaca odluka zbog problema na globalnom tržištu. Rekao bih da su psihološki efekti bili veći od realnih problema distribucijskih lanaca i inflacije. Strah od budućih kretanja je glavni faktor zbog kojeg se ljudi odlučuju za štednju, što ima poguban uticaj na cijelo tržište. Manje investicije i manja potrošnja posljedično znače i manje prihode kompanije i time manje budžete za marketing, što je ključni faktor naših prihoda. Budžet za marketing je među prvim stavkama rashoda koji se smanjuju ili gase kada se kompanije suočavaju s problemima u poslovanju. Ipak, imajući u vidu da se bavimo digitalnim oglašavanjem, koje je dosta mjerljivo, efekti ovih odluka nisu u konačnici spriječili rast prihoda u našoj firmi. Pored toga, susreli smo se s fluktuacijom zaposlenih, što je najčešće uzrokovano odlaskom naših ljudi na razvijena tržišta u potrazi za boljim mogućnostima, karijerama i životima općenito.
Kakvi su vaši planovi i očekivanja za 2023. godinu?
Naši planovi za narednu godinu su prije svega dodatna ekspanzija na izvozna tržišta, primarno tržište EU, Ujedinjenog Kraljevstva i SAD-a. Trenutno većinu prihoda ostvarujemo na domaćem tržištu i smatramo da imamo kapacitete i kvalitetnu uslugu za najzahtjevnija tržišta. Ovo se primarno odnosi na e-commerce, gdje su naši rezultati u pravilu bolji od rezultata lokalnih firmi na izvoznim tržištima. Ovdje se ne radi o tipičnom outosurcingu, koji se u pravilu ogleda u jeftinijoj usluzi zbog nižih primanja na našem tržištu. Naša ambicija je da dođemo do većeg broja kupaca zbog boljih rezultata od lokalne konkurencije. Ovo je izvodivo jer je rezultat našeg posla prilično mjerljiv. U konkretnom slučaju, ako govorimo o klijentima koji se bave online prodajom, naš rezultat je povećan broj online, koji nastaje kao rezultat našeg rada. Planiramo nastaviti zapošljavanje i jačanje našeg tima, naročito u dijelu koji se odnosi na razvoj tehnologija, što koristimo za vlastite potrebe, ali i kao uslugu koju prodajemo na razvijenim tržištima. Planiramo i povećati saradnju s našom dijasporom jer imamo dobra iskustva s našim ljudima koji se nalaze na upravljačkim pozicijama u firmama na razvijenim tržištima. Smatramo da je to odlična prilika za saradnju i daljnji rast naše kompanije.
Ivan Laketa, generalni direktor Glova BiH
Kako ocjenjujete poslovnu 2022. na globalnom planu, kao i vaše poslovanje?
Prošla godina bila je godina rasta i razvoja za Glovo u BiH. Iako puna izazova, Glovo je u ovoj godini ostvario rast od 50 posto po broju narudžbi, a stekli smo 250 novih partnera. Veoma smo ponosni na nedavno priznanje Agencije za promociju stranih investicija BiH, kao jednog od najznačajnijih stranih investitora u BiH u 2022. godini, što je još jedna potvrda da su naši napori prepoznati.
Posebno smo ponosni na naš nevjerovatan tim od više od 20 kolega i iskreno vjerujem da je naš tim naše najveće bogatstvo. Istovremeno, naša saradnja sa stotinama kurira koji su odabrali dostavu putem naše platforme nam je izuzetno vrijedna.
S kojim izazovima ste se susretali?
Glavni izazov Glova ove godine bio je kontinuirano se mijenjati i prilagođavati potrebama potrošača u postpandemijskom periodu, ali zahvaljujući našem globalnom iskustvu, prevazišli smo sve te brze promjene. Suočili smo se sa stvarnim izazovima inflacije i povećanja troškova goriva. Međutim, ta povećanja smo pratili pažljivo, vodeći računa da se radni uslovi za dostavljače koji rade isporuku kroz platformu Glovo poboljšavaju svaki mjesec. Činjenica da sada sarađujemo s više kurira nego ikad je dokaz da smo bili uspješni, na što smo vrlo ponosni. Od ove godine smo prisutni u osam gradova u BiH s različitim ponašanjem potrošača, izgradili smo jedinstvenu partnersku mrežu na koju smo posebno ponosni, radili na razvoju Q-commerce vertikale, a tržišni odgovor na naš brzi razvoj na lokalnom tržištu bio je ohrabrujući, s eksponencijalnim brojem zadovoljnih korisnika. Na lokalnom tržištu postoji odličan potencijal za rast i naša je opredijeljenost da nastavimo pružati visokokvalitetne i brze usluge, podržane stalnim inovacijama u tehnologiji i operacijama.
Kakvi su vaši planovi i očekivanja za 2023. godinu?
Svjesni smo da će naredna godina biti zahtjevna, ali naš fokus će biti na daljnjem razvijanju i održavanju vrijednosti koje stvaramo za naše partnere i klijente. Predani smo daljnjem ulaganju u bh. tržište i u rast našeg veoma posvećenog tima, kako bismo inspirisali kontinuirane promjene u ovom ekosistemu koji čine partneri, kuriri i korisnici. Ubuduće ćemo se fokusirati na povećanje kategorije Quick-Commerce i stvaranje veće vidljivosti i vrijednosti za naše usluge u svim kategorijama, a ne samo u restoranima. Što se tiče širenja, planiramo proširiti mrežu poslovanja u pet novih gradova u BiH i dodati što veći broj partnera i proizvoda, kako bismo našim korisnicima ponudili najbolje korisničko iskustvo na tržištu. U 2023. godini nastavljamo niz aktivnosti društvenog uticaja, koje su dio našeg opredjeljenja da imamo održivi uticaj na lokalnu zajednicu, životnu sredinu i privredu.
Rusmir Hrvić, predsjednik Uprave AS Holdinga
Kako ocjenjujete poslovnu 2022. na globalnom planu, kao i vaše poslovanje?
Bila je ovo godina puna izazova. Ratna zbivanja u Ukrajini promijenila su tok svih poslovnih planova i ovo je bila godina prilagođavanja situaciji u svijetu. U ovoj godini se pokazalo ko je spreman prebroditi najveće izazove i zadržati liderske pozicije. Mi smo, pored svih izazova s kojima smo se suočili, povećanjem cijena energenata i sirovina, odlučili nastaviti investirati u inovacije, tehnologiju, ali i dizajn, promociju i komunikacije uopće, jačajući na taj način svoje brendove. Teško je predvidjeti šta će se događati na globalnom nivou, kao i koliko će trajati aktuelni poremećaji na svjetskom tržištu, ali mi moramo nastaviti svojim tempom. Nova oprema za proizvodnju čaja u kompaniji Vispak, nove mašine za proizvodnju napolitanki u kompaniji AS, modernizacija opreme u ZIM-u… sve su to uspješni projekti koje smo realizovali u ovoj godini. Pored ulaganja u unapređenje svih dobro poznatih domaćih brendova Klasa, Sprinda, Solane i drugih kompanija koje su u sastavu AS Holdinga, uspjeli smo odgovoriti na sve zahtjeve tržišta koje smo imali.
Ponosni smo na naše izvozne rezultate, pogotovo jer su ostvareni u teškim globalnim uvjetima. Najveći rast postignut je na tržištima Njemačke, SAD-a, Hrvatske i Crne Gore. Dobru poziciju od ranije popularni brendovi AS Holdinga imaju u zemljama Skandinavije, Austrije i Slovenije. Konkurencija je sve jača i raduje činjenica da se naši brendovi uspijevaju pozicionirati na najzahtjevnijim svjetskim tržištima. Kvalitet je neupitan jer se pazi na svaki detalj, od nabave sirovina pa do konzumacije krajnjeg potrošača, što je prepoznato u više od 30 država na pet kontinenata gdje izvozimo naše proizvode. Planirano je uvođenje novih distributera na tržištima Bliskog istoka, zatim pojačan angažman na tržištu SAD-a.
S kojim izazovima ste se susretali?
Bilo ih je mnogo ove godine, a najveći su oni vezani za poskupljenja uvjetovana ratom u Ukrajini. Jako je izazovno bilo balansirati između očekivanja potrošača s jedne strane i naše radne snage s druge strane. Trudili smo se da posljedice krize budu neznatne i da se što manje osjete. Strpljivo smo radili, pametno investirali, osluškivali potrebe kupaca, tržišta...
Očekivanja za proizvođače hrane u ovoj godini bila su zaista velika. Bili smo u fokusu zbog činjenice da u našem sistemu danas posluju kompanije s najdužom tradicijom i respektabilnim kapacitetima u segmentu prehrane, kao što su npr. Klas i Solana Tuzla, a koje su sada došle do punog izražaja. Uz postrojenja u Ljubačama, Sprindu, zatim pogonima u AS-u, Kentu, Vispaku, AC Foodu, Oazi, ZIM-u i drugim kompanijama koje zajedno proizvode praktično sve što je potrebno za ishranu ljudi, AS Holding je uistinu pokazao svoju stratešku snagu. Integrirali smo naš poslovni sistem, a probleme nastojali rješavati preventivno.
Kakvi su vaši planovi i očekivanja za 2023. godinu?
U 2023. nastavit ćemo razvoj korporativnog upravljanja i jačanje tima ljudi koji će biti spreman na izazove koje imamo pred sobom. Imamo velike planove za investicije u novu opremu, u modernizaciju postojećih pogona, projekte za razvoj novih proizvoda, širenje na nova izvozna tržišta. Dolazi nam godina koja bi trebala biti kruna svega ovoga što smo radili dosad.