Društvene mreže su neizostavan dio našeg svakodnevnog života, no koliko ih zaista iskorištavamo u oblikovanju karijere i procesu zapošljavanja? Upravo to je bilo pitanje upućeno stručnjacima iz ove oblasti, kako bismo saznali stvarnu ulogu društvenih mreža u svijetu zapošljavanja te koliko su kompanije i pojedinci svjesni njihove ključne važnosti.
Mreže igraju značajnu ulogu u procesu zapošljavanja u Bosni i Hercegovini, s posebnim fokusom na dodatno informisanje i komunikaciju u vezi s traženjem posla.
Prema istraživanju Boston Consulting Groupa i The Network, u saradnji s vodećim svjetskim portalima za radnu snagu, ali i kompanijom s našeg područja - MojPosao.ba, portali za zapošljavanje istakli su se kao najčešći izvor za traženje posla od čak 29 posto, dok je profesionalna mreža kontakata također igrala značajnu ulogu sa 28 posto.
Većina ispitanih pojedinaca koji su imali mogućnost izbora načina traženja posla izjavila je da bi svoju prijavu najradije poslala izravno regruteru (70 posto), zatim putem web stranica kompanija (69 posto), dok bi se 62 posto ispitanih prijavilo putem portala za zapošljavanje, navodi Amila Jažić, brend i marketing menadžerica iz MojPosao.ba.
Rad od kuće, potaknut pandemijom koronavirusa, otvorio je vrata radnicima da uvide kako posao više ne moraju nužno vezati uz fizički ured niti ograničavati na kompanije u njihovoj državi. Mnogi radnici iz BiH odlučili su se za pronalaženje poslova izvan granica svoje domovine, bez potrebe za selidbom.
Kompanije su, s druge trane, shvatile da radnici više ne moraju biti prisutni u njihovom uredu, a radno mjesto nije uvjetovano gradom u kojem se živi. S tim promjenama došla je i potreba za aktivnim sudjelovanjem na društvenim mrežama kako bi se došlo do poslodavaca.
LinkedIn profil je novi CV
LinkedIn je postao najutjecajnija poslovna mreža, ne samo u svijetu, već i u našoj državi. Jasmin Alić, stručnjak za poslovanje, copywriter i LinkedIn ekspert, kaže za Bloomberg Adriju kako je online sadržaj postao ključan u razvoju karijere.
"Mnogi regruteri koje pratim direktno na svojim privatnim profilima objavljuju oglase za nove poslove i to je itekako 'skratilo' put do zaposlenja mnogima. U mojoj mreži, čak i vlasnici firmi objavljuju oglase, a prijave se mogu slati ili u komentarima ili u poruci. U suštini, CV se ne koristi toliko. Vaš LinkedIn profil je vaš novi CV", kaže Alić.
Prema njemu, CV polako već postaje "stara škola", a LinkedIn profil govori mnogo više od bilo koje biografije. "Kako razmišljate. Kako komunicirate s drugima. Kako pomažete klijentima i kupcima. Sadržaj koji dijelite daje mnogo jači utisak, bili vi neko kome treba posao ili neko ko traži radnike".
Kako je za Bloomberg Adriju kazala Hannah Thompson iz kompanije LinkedIn, putem ove mreže svakog minuta se zaposli osam ljudi.
"62 miliona ljudi svake sedmice posjećuje našu stranicu - Poslovi, a 65 miliona kompanija ima profil kompanije na LinkedInu", objašnjava Thompson.
Kad pogledamo našu državu, LinkedIn još uvijek nije toliko popularan kao u svijetu, a mnogi i dalje pažnju usmjeravaju na oglase na LinkedIn Jobs, koji su odvojeni od glavne platforme.
"Puno bolje prolaze oni koji grade svoj lični brend tako što objavljuju edukativni sadržaj na svojim profilima i komentarišu na objave u svojoj industriji. Oni s jakim ličnim brendom prolaze najbolje - ne traže poslove, nego ponude dolaze do njih", navodi Alić.
Jažić napominje da su društvene mreže važan izvor informacija za poslotražioce, jer olakšavaju povezivanje u istoj industriji, proširivanje mreže kontakata i pružaju bolji uvid u poslodavce kroz način njihove online komunikacije.
Utisak putem društvenih mreža izuzetno je važan kako za kompanije koje traže radnike, tako i za osobe koje traže posao.
Njihova prisutnost na društvenim mrežama igra ključnu ulogu u oblikovanju svog brenda kao poslodavca, privlačenju kvalificiranih kandidata i održavanju motivacije zaposlenika. Za pojedince koji traže posao, važno je voditi brigu o vlastitom online ugledu i pristupiti informacijama o potencijalnim poslodavcima, komunicirati s profesionalnim kontaktima i umrežavati se kako bi lakše pronašli posao i donijeli odluke.
Ukoliko posmatramo market share oglašavanja radnih mjesta u BiH za prvih devet mjeseci 2023, osam posto udjela u oglašavanju su činile društvene mreže, što ih čini manjim za tri posto u odnosu na isti period 2022.
"Ovo nam govori da društvene mreže kao dodatan izvor koji utječe na proces zapošljavanja i nije posebno dobio na značaju u napretku u ovoj godini, ali u svakom slučaju postoji potencijal za rast i razvoj u ovom području za razvoj karijere u BiH", kaže Jažić za naš medij.
Općenito gledano, globalno tržište nudi veću raznolikost online platformi za zapošljavanje i profesionalni razvoj u usporedbi s manje razvijenim zemljama. U BiH tradicionalni načini traženja poslova, poput preporuka i tradicionalnih papirnih prijava, još uvijek imaju jaku prisutnost, iako se trendovi mijenjaju.
U takvim okolnostima društvenim mrežama je potrebno više vremena da postanu glavni izvor u procesu zapošljavanja, no postoji potencijal za njihov daljnji rast i razvoj u kreiranju karijere u državi.
Kako bi karijere napredovale, kako za pojedince tako i za kompanije, važno je prepoznati snagu i utjecaj društvenih mreža u oblikovanju profesionalnog identiteta i komunikaciji. One nude mogućnosti koje pomažu pojedincima i kompanijama postići svoje ciljeve u procesu zapošljavanja i razvoja karijere. Vremenom, očekuje se da će svijest o važnosti društvenih mreža za zapošljavanje rasti, dok će se tradicionalni načini postupno mijenjati kako bi se prilagodili modernim potrebama.