Bosna i Hercegovina doživjela je turistički uspon u junu 2023. godine, obarajući rekorde po broju posjeta i noćenja. Turisti su ostvarili 166.172 posjete, što je povećanje od 0,9 posto u odnosu na maj i čak 17,3 posto u odnosu na juni 2022. godine, podaci su Agencije za statistiku Bosne i Hercegovine.
Ostvareno je 333.409 noćenja, što je više za 2,4 posto u odnosu na maj 2023. i za 8,5 posto više u odnosu na juni 2022. godine. U ukupno ostvarenom broju noćenja učešće domaćih turista je 33 posto, dok je 67 posto učešće stranih turista.
Broj noćenja domaćih turista viši je za jedan posto u odnosu na maj 2023. i za 11 posto manji u odnosu na juni 2022. godine. Broj noćenja stranih turista je viši za 3,1 posto u odnosu na maj 2023. i za 21,6 posto viši u odnosu na juni 2022. godine.
Čitaj više
U maju najviše porastao broj turista iz Brazila i Omana
Očekuje se veći priliv turista iz Saudijske Arabije.
06.07.2023
Turisti iz Južne Koreje se vraćaju u R. Srpsku nakon pandemije
Broj turista iz Južne Koreje koji dolaze u RS skočio je u ovoj godini za čak 4.143 odsto u odnosu na isti period 2022.
27.06.2023
Pelješki most smanjio pritisak na granični prijelaz Neum, broj turista ne opada
Most se pokazao kao ključna prometna veza.
26.07.2023
U strukturi noćenja stranih turista u junu 2023. najviše noćenja ostvarili su turisti iz Turske, Srbije, Hrvatske, Njemačke, Slovenije, Poljske, SAD-a, Ujedinjenih Arapskih Emirata, Austrije te Francuske i Saudijske Arabije, što ukupno iznosi 64,3 posto. Turisti iz ostalih zemalja ostvarili su 5,7 posto noćenja.
Što se tiče dužine boravka stranih turista u našoj zemlji, na prvom mjestu je Albanija sa 4 noći, Kuvajt 3,7 noći, Danska 3,4 noći, Katar sa 3,1 noći te Francuska s prosječnim zadržavanjem od 3 noći.
Turistima je u junu 2023. u Bosni i Hercegovini bilo na raspolaganju 19.778 soba, apartmana i mjesta za kampiranje, što je manje za 0,3 posto u odnosu na juni 2022. i 43.721 raspoloživi krevet, što je više za 0,6 posto u odnosu na isti mjesec 2022. godine.
U junu 2023. u okviru djelatnosti - hoteli i sličan smještaj turistima je bilo na raspolaganju ukupno 18.008 soba i apartmana, što je za 1,5 posto više u odnosu na juni 2022. i 38.038 kreveta, što je za 2,8 posto više u odnosu na isti mjesec prethodne godine.
Neto stopa iskorištenosti soba u junu 2023. iznosila je 36,3 posto, a stalnih kreveta 27,5 posto, dok je u junu 2022. stopa iskorištenosti soba iznosila 32,6 posto, a stalnih kreveta 25,6 posto.
Prema vrsti smještajnog objekta najveći broj noćenja ostvaren je u okviru djelatnosti - hoteli i sličan smještaj s učešćem od 94,1 posto.
Dobri potencijali za turizam
Kad pogledamo Federaciju BiH, broj stranih turista nastavlja trend rasta, a prema posljednjim podacima Federalnog zavoda za statistiku u junu ove godine najviše je porastao broj turista iz Turske, na godišnjoj razini.
Turisti iz Južne Koreje, sudeći prema statističkim podacima, otkrili su zanimljiva mjesta u Republici Srpskoj koja sve više posjećuju. Samo u maju ove godine stiglo ih je 193. To nije veliki broj u ukupnom broju stranih turista, ali predstavlja najveći skok u dolascima stranih turista, kako za maj, tako i za prvih pet mjeseci ove godine u odnosu na isti period lani.
Rukovodilac Sektora za promociju turizma u Turističkoj organizaciji Republike Srpske Marko Radić smatra da je broj turista koji posjete BiH veći od broja koji evidentiraju entitetski zavodi za statistiku.
"Registrovani turisti su oni koji su prijavljeni i koji dolaze u registrovane smještajne kapacitete, dok nisu evidentirani oni koji dolaze u privatne apartmane, odnosno u takozvane stanove na dan. Mi nemamo uvid u to kada je neko ušao u zemlju ili izašao iz nje, neki od turista borave u FBiH i dođu u dnevnu posjetu u RS i mi ne vidimo gdje se taj turista kretao i na osnovu statistike zavoda ne možemo praviti promocije i turističke ponude", kazao je Radić.
Stručnjak za turizam iz Brčko distrikta profesor Aleksandar Đurić kazao je kako Brčko ima izuzetno dobre potencijale kada je riječ o razvoju turizma, te da taj potencijal treba crpiti iz prirodnih motiva kao što su rijeka Sava i planina Majevica. Dodao je kako nedavno oformljena Turistička organizacija Brčko distrikta BiH ima za cilj promociju i razvoj turizma na području distrikta.
"Kada govorimo o materijalnoj bazi turizma, buduća infrastrukturna rješenja kroz gradnju komunikacijske infrastrukture mogu poboljšati turističke potencijale. Materijalna baza turizma na bazi hotelijerstva je dosta razvijena i u tom smislu Brčko može biti dobar domaćin i zahtjevnijim turistima. Turistički potencijali su veliki, ali se moraju pažljivo razvijati", kazao je Đurić.
Ove sezone povećan je i priliv gostiju u Međugorje, ali i u Neum. Pelješki most je smanjio pritisak na granični prelaz Neum, a broj turista koji posjećuju jedini bh. grad na moru nije opao. Most se pokazao kao ključna prometna veza, otvarajući nove mogućnosti za razvoj Neuma u turističkoj sezoni.
"Prošle godine bilo je crnih prognoza. Smatralo se da će se Neum otvaranjem Pelješkog mosta pretvoriti u mjesto u koje će se rijetko dolaziti. S druge strane, neki su govorili da je most prednost za Neum jer će se smanjiti gužve koje su nastajale u sezoni. Zadovoljni smo efektima Pelješkog mosta jer su se otvorile neke druge mogućnosti za Neum u razvojnom pogledu", rekao je ranije načelnik Dragan Jurković.