Dok smo u Federaciji Bosne i Hercegovine (FBiH) u junu ove godine vidjeli značajniji pad godišnje inflacije na 3,5 odsto, u Republici Srpskoj to nije slučaj. Cijene proizvoda i usluga koji se koriste za ličnu potrošnju u RS rasle su i u junu za 0,1 odsto u odnosu na maj, dok su u odnosu na isti mjesec prošle godine više za 6,2 odsto.
"Od 12 glavnih odjeljaka proizvoda i usluga, više cijene zabilježene su u deset, a niže cijene u dva odjeljka", saopštio je Republički zavod za statistiku.
Najveći godišnji rast cijena zabilježen je u odjeljku stanovanja i to za 18 odsto usljed viših cijena električne energije i drugih energenata (27,1 odsto) i čvrstih goriva (20,4 odsto).
Hrana i bezalkoholna pića skuplji su za 11,1 odsto, usljed rasta cijena povrća od 27,6 odsto i ribe od 21,6 odsto.
Niže cijene na godišnjem nivou, u junu 2023. godine, zabilježene su u prevozu za 11,5 odsto, usljed sniženja cijena goriva i maziva za putničke automobile od 22 odsto. Jeftinija je i odjeća i obuća za 3,1 odsto, usljed sezonskih sniženja konfekcije i obuće tokom godine.
Istovremeno, godišnja inflacija u Federaciji BiH pala je na 3,5 odsto (za 77 odsto manja nego u RS), a potrošačke cijene u junu ove godine pale su za 0,5 odsto u odnosu na maj.
Podatke o godišnjoj inflaciji u cijeloj BiH očekujemo ove sedmice, a u maju je ona iznosila 6,5 odsto, dok je u Hrvatskoj bila 7,9 odsto, a u Srbiji čak 14,8 odsto.
Glavni analitičar Bloomberg Adrije Andrej Knez objasnio je šta utiče na ovako značajne razlike u inflaciji.
Prosječna neto plata u RS u junu 1.284 KM
Zabilježen je i realan rast plate u Republici Srpskoj, i na mjesečnom i na godišnjem nivou.
Prosječna mjesečna neto plata u junu je iznosila 1.284 KM i u odnosu na maj nominalno je veća za 0,3 odsto, a realno za 0,2 odsto, dok je u odnosu na isti mjesec prethodne godine nominalno veća za 11 odsto, a realno za 4,5 odsto.
Posmatrano po područjima, najviša prosječna neto plata isplaćena je u području informacija i komunikacija i iznosila je 1.683 KM, a najniža u građevinarstvu (950 KM).
"U junu 2023. godine, u odnosu na jun 2022, sva područja zabilježila su nominalni rast neto plate, od čega najviše u područjima umjetnosti, zabave i rekreacije 23,6 odsto, djelatnosti pružanja smještaja, pripreme i posluživanja hrane, hotelijerstvu i ugostiteljstvu 16,5 odsto i poljoprivredi, šumarstvu i ribolovu 14,3 odsto", istakli su u Republičkom zavodu za statistiku.