Centralna banka Bosne i Hercegovine (CBBiH) objavila je Metodologiju za izračun referentne stope prosječnog ponderisanog troška finansiranja banaka koje posluju u BiH.
Referentna stopa prosječnog ponderisanog troška finansiranja banaka (RSTF) je stopa prosječnih ponderisanih troškova izvora sredstava banaka u BiH, s obzirom na razdoblje (3, 6 ili 12 mjeseci), vrstu izvora i relevantnu valutu (konvertibilnu marku i evro), ukupno 18 stopa.
Referentne stope objavljuju se kvartalno, najkasnije 45 dana po isteku kvartala.
Prema obuhvatu izvora sredstava razlikuju se sljedeće tri vrste RSTF-a:
- RSTF1 ‒ za izvore sredstava primljene od stanovništva (izračunava se za valute konvertibilna marka i euro)
- RSTF2 ‒ za izvore sredstava primljene od stanovništva i nefinansijskih društava (izračunava se za valute konvertibilna marka i euro)
- RSTF3 ‒ za sve izvore sredstava primljene od stanovništva, nefinansijskih društava i finansijskih institucija (izračunava se za valute konvertibilna marka i evro).
Sve banke koje posluju u Bosni i Hercegovini obuhvaćene su u izračunu RSTF-a.
Na temelju podataka koje, u dogovorenom formatu i prema dogovorenoj dinamici, dostavljaju Federalna agencija za bankarstvo (FBA) i Agencija za bankarstvo Republike Srpske (ABRS), CBBiH objavljuje agregirane podatke za izračun RSTF3 (agregirani podaci o troškovima izvora finansiranja i agregirani podaci o izvorima finansiranja na koje se ti troškovi odnose), te izračunate RSTF3 za referentni kvartal na svojoj web-stranici.
Podsjećamo, Metodologija je podržana na drugom sastanku Koordinacije bankarske supervizije održanom 29. juna 2023. godine i može se mijenjati uz punu suglasnost CBBiH, FBA i ABRS, o čemu je Bloomberg Adrija već pisala.
Više: Uvodi se referentna stopa prosječnog troška finansiranja banaka u BiH
"Ocijenjeno je da bi snažan rast kamatnih stopa na novoodobrene kredite, kao i ranije ugovorene kredite s promjenjivim kamatnim stopama, vezanim pretežno za EURIBOR – referentnu stopu na evropskom tržištu novca, mogao dovesti do snažnog rasta idiosinkratičnog kreditnog rizika i drugih rizika vezanih za rast kamatnih stopa u domaćem bankarskom sektoru", navode iz CBBiH.
Istovremeno, dodaju, banke u BiH se, trenutno, gotovo u potpunosti oslanjaju na domaće izvore finansiranja koji nisu vezani za referentne kamatne stope s inotržišta. Usklađivanje aktivnih kamatnih stopa s troškovima finansiranja inotržišta, u trenutnim okolnostima, moglo bi dovesti do poremećaja na domaćem bankarskom tržištu.
"S tim u vezi, potrebno je utvrditi referentne vrijednosti na razini cjelokupnog bankarskog sustava, da bi se smanjili rizici po financijsku stabilnost, poboljšali uvjeti funkcioniranja unutarnjeg tržišta, te osigurala viša razina zaštite korisnika financijskih usluga i investitora", ističu.
Direktor Agencije za bankarstvo FBiH Jasmin Mahmuzić rekao je za Bloomberg Adria TV da visinu kamatnih stopa u Evropi zbog slobode tržišta ne može ograničiti niko. Međutim, regulatori i supervizori bankarskog i finansijskog sistema imaju posebnu odgovornost pa i u BiH.
Gostujući u programu Bloomberg Adrije, ekonomista Igor Gavran kazao je kako je obradovan odlukom regulatora, ali da se svakako nada kako će ona biti više od preporuke i da će motivisati banke za njeno prihvatanje.