Centralna banka Bosne i Hercegovine (CBBiH) objavila je referentne stope prosječnog ponderisanog troška finansiranja banaka u BiH za obuhvat 3 (RSTF3).
Referentne vrijednosti prosječnog troška finansiranja banaka koje posluju na teritoriji BiH izračunate su za prethodnih pet godina. Informacije o prosječnim troškovima finansiranja u BiH u dužem vremenskom horizontu mogu koristiti bankama, ali i ostalim učesnicima na finansijskim tržištima za analize i donošenje poslovnih odluka.
"Takođe, domaćim bankama ponuđen je izbor korištenja ovih stopa, kao referentnih vrijednosti u ugovorima o kreditima s promjenjivom kamatnom stopom s ciljem boljeg upravljanja kamatno induciranim kreditnim rizikom", saopšteno je iz CBBiH.
Banka će nastaviti objavljivati RSTF3 na redovnoj kvartalnoj osnovi.
Podsjećamo, u julu je Centralna banka objavila Metodologiju za izračun referentne stope prosječnog ponderisanog troška finansiranja banaka koje posluju u BiH.
Referentna stopa prosječnog ponderisanog troška finansiranja banaka (RSTF) je stopa prosječnih ponderisanih troškova izvora sredstava banaka u BiH, s obzirom na razdoblje (3, 6 ili 12 mjeseci), vrstu izvora i relevantnu valutu (konvertibilnu marku i evro), ukupno 18 stopa.
Referentne stope objavljuju se kvartalno, najkasnije 45 dana po isteku kvartala.
Prema obuhvatu izvora sredstava razlikuju se sljedeće tri vrste RSTF-a:
- RSTF1 ‒ za izvore sredstava primljene od stanovništva (izračunava se za valute konvertibilna marka i evro)
- RSTF2 ‒ za izvore sredstava primljene od stanovništva i nefinansijskih društava (izračunava se za valute konvertibilna marka i evro)
- RSTF3 ‒ za sve izvore sredstava primljene od stanovništva, nefinansijskih društava i finansijskih institucija (izračunava se za valute konvertibilna marka i evro).
Više:
Uvodi se referentna stopa prosječnog troška finansiranja banaka u BiH
Objavljeno kako će se računati referentne kamatne stope u BiH
Uvođenje domaće referentne kamatne stope prosječnog troška finansiranja banaka u BiH svakako je dobar potez zato što omogućava bolje upravljanje kamatnim rizikom banaka, rekao je ranije za Bloomberg Adriju predsjednik Uprave Addiko Bank Banjaluka Srđan Kondić.
On je rekao da, s druge strane, ova mjera regulatoru pruža instrumente za dodatnu analizu i praćenje tržišta.
"Ono što je ograničenje ovog modela je što banke ne mogu, kao što je slučaj s Euriborom, da po toj referentnoj kamatnoj stopi deponuju sredstva kod Centralne banke Bosne i Hercegovine, odnosno da dobiju od nje tu stopu, niti da međusobno pozajmljuju novac, zato što nemamo razvijeno međubankarsko tržište novca. Tako da ta stopa ima određena ograničenja, ali je dobar alat za upravljanje kamatnim rizikom", istakao je Kondić.