Vađenje uglja i lignita u Bosni i Hercegovini (BiH) palo je u maju ove godine za više od 20 odsto u odnosu na maj prošle godine, što je uticalo i na pad industrijske proizvodnje u cjelini.
Iako ukupna desezonirana industrijska proizvodnja u maju 2023. u poređenju s aprilom 2023. bilježi rast za 4,5 odsto, na godišnjem nivou (kalendarski prilagođena) industrija bilježi pad za 1,9 odsto.
Na mjesečnom nivou najviše je rasla prerađivačka industrija (4,7 odsto), dok je padalo vađenje ruda i kamena (-1,8 odsto).
Posmatrajući isti period prošle godine, samo proizvodnja i snabdijevanje električnom energijom i plinom bilježe rast (6,4 odsto), dok je prerađivačka industrija pala (-2,5 odsto), a vađenje ruda i kamena ima pad od čak 13 odsto.
To je doprinijelo da ukupna industrija pada na godišnjem nivou, a pad u djelatnosti vađenja ruda i kamena uzrokovan je padom proizvodnje uglja i lignita za 21,8 odsto. Metalne rude rasle su za 6,6 odsto, a ostali proizvodi od ruda i kamena za 15,9 odsto.
Na pad prerađivačke industrije uticala je 100 odsto manja proizvodnja duvanske industrije, baznih metala (-25,5 odsto) i tekstila (-20,3 odsto).
Analitičari Bloomberg Adrije ažurirali su prognoze BDP-a za 2023. godinu za većinu zemalja u Adria regiji. Prethodno su predviđali stagnaciju stvarnog BDP-a ove godine za najveće ekonomije u regiji, uz niske stope rasta u jednocifrenom postotku u ostalim dijelovima regije. Sadašnja osnovna pretpostavka za cijelu regiju jeste niska jednocifrena stopa rasta realnog BDP-a.
U Brzim procjenama za drugi kvartal 2023. godine Centralna banka BiH je navela da i dalje očekuje usporavanje rasta realnog BDP-a u prvom polugodištu 2023. godine, ali ne i recesiju.
"Preliminarna procjena rasta realnog BDP-a za prvo polugodište iznosi 1,1 odsto", naglasili su u CBBiH.
Procjene jačine trenutne ekonomske aktivnosti ukazuju na dodatno usporavanje rasta realnog BDP-a u drugom kvartalu do nivoa od 0,8 odsto, u poređenju s istim kvartalom prethodne godine. Brza procjena godišnjeg rasta realnog BDP-a u prvom kvartalu 2023. godine je korigovana naniže za 30 baznih poena, do nivoa od 1,4 odsto, u odnosu na brze procjene koje je CBBiH objavila u martu.