Industrijska proizvodnja u Bosni i Hercegovini (BiH) u aprilu bilježi oporavak na mjesečnom nivou, ali je na godišnjem i dalje u padu usljed manje proizvodnje električne energije i vađenja ruda i kamena.
Ukupna desezonirana industrijska proizvodnja u BiH u aprilu 2024. u poređenju s martom bilježi rast za 1,7 odsto, pokazuju podaci Agencije za statistiku BiH.
S druge strane, u aprilu je industrijska proizvodnja, kalendarski prilagođena, pala za 3,6 odsto u odnosu na april prošle godine.
Posmatrajući djelatnosti, rast na mjesečnom nivou zabilježila je prerađivačka industrija (+0,4 odsto) i proizvodnja i snabdijevanje električnom energijom i plinom (+0,2 odsto), dok vađenje ruda i kamena bilježi pad od 3,2 odsto.
Na godišnjem nivou najveći pad bilježi proizvodnja i snabdijevanje električnom energijom (-13,5 odsto), vađenje ruda i kamena (-12,5 odsto), a prerađivačka industrija je u minusu 2,1 odsto.
U prerađivačkoj proizvodnji, najveći rast na godišnjem nivou je u oblasti proizvodnje električne opreme (+40 odsto), dok je najveći pad u proizvodnji motornih vozila, prikolica i poluprikolica (-21,2 odsto) te u proizvodnji kože i srodnih proizvoda (-20,2 odsto).
O stanju u industriji i izazovima u kožarskoj industriji, nedostatku radne snage te uticaju globalnih dešavanja na kompanije u BiH, prošle sedmice ja za Bloomberg Adriju govorila Adisa Karahodžić, generalna direktorica Koteksa, jedne od vodećih kompanija kožarske industrije u BiH.
"Trenutno stanje u kožarskoj industriji u Bosni i Hercegovini je izazovno posebno nakon niza faktora koji su uticali na industriju u proteklim godinama. Još od 2018. godine suočavamo se s kontinuiranim izazovima, prvenstveno uslijed smanjene potražnje za kožom u automobilskoj industriji. Ovo smanjenje potražnje uveliko je podstaknuto širenjem zamjenskih proizvoda, kao što su tzv. "vegan leather" proizvodi, umjetničke zamjene za pravu kožu, često proizvedeni u Kini", rekla je ona.
Suočavanje s nedostatkom radne snage, dodala je, predstavlja izazov ne samo za tekstilnu industriju, već za sve industrije u BiH. Iako smo svjedoci značajnog povećanja ličnog dohotka u tekstilnoj industriji, još uvijek se BiH suočava s trendom odlaska pojedinaca i porodica iz zemlje.