Republika Srpska prodala je danas petogodišnje obveznice u vrijednosti od 210 milijuna KM po kamatnoj stopi od 6,1 posto. Interes investitora bio je nešto viši te je ukupna vrijednost pristiglih ponuda bila preko 224 milijuna KM.
U ponudi je bilo 210.000 obveznica vrijednosti 1.000 KM.
Kamatna stopa je za 0,3 posto veća u odnosu na prethodnu emisiju obveznica Republike Srpske. Cilj emisije obveznica je prikupljanje sredstava i bezbolne otplate "bečkih" obveznica.
Čitaj više
Obveznice RS od 75 milijuna KM dostupne investitorima
Ministarstvo financija može, u skladu s posebnom odlukom Vlade Republike Srpske, vršiti prijevremeni otkup.
16.06.2023
Amortizaciona otplata za novo zaduženje R. Srpske od 210 miliona KM
Javna ponuda emisije obveznica Republike Srpske zakazana je za 20. jun 2023.
05.06.2023
Šta su bullet i amortizacione obveznice kojima RS planira zaduženje
Vlast uvjerava javnost da neće biti problema u otplati "bečkih" obveznica.
24.05.2023
Glavnica se isplaćuje godišnje, po isteku svake godine od dana registracije emisije, po 10 posto u 2024., 2025., 2026. i 2027. godini, a 60 posto u 2028. godini. Kamata se obračunava na neotplaćeni dio glavnice i isplaćuje jednom godišnje (po isteku svake godine od dana registracije emisije).
Ovo je amortizacioni način otplate i razlikuje se od bullet otplate koju je Vlada najčešće koristila.
Analitičar Bloomberg Adrije Mihael Blažeković objasnio je ranije da je bullet obveznica "klasična" i najčešća vrsta obveznice, gdje se isplata kupona najčešće vrši polugodišnje ili godišnje, a nakon dospijeća ide i isplata nominale duga. "Amortizaciona obveznica je obveznica koja u isto vrijeme otplaćuje i kupon i određeni dio glavnice, zavisno od uvjeta izdanja", kaže Blažeković.
Tipično bullet obveznice nisu opozive (non callable) i stoga nose niži prinos nego amortizacione (koje mogu biti callable), dodao je. "S te strane državi je bolje zadužiti se po bullet obveznici, no u slučaju amortizacione otplate, ako dođe do pada kamatnih stopa, mogla bi ju otkupiti po unaprijed određenoj cijeni i zadužiti se po boljim uvjetima", precizira analitičar.
Dodaje da je bullet obveznica, s jedne strane, riskantnija za državu koja se zadužuje, s obzirom na to da treba na kraju dospijeća vratiti veći iznos nego prilikom amortizacione (odnosno refinancirati veći iznos).