Kako se približava kraj juna i dospijeće duga od skoro 300 miliona maraka, koji Republika Srpska mora da plati na ime "bečkih" obveznica, vlast uvjerava javnost da neće biti problema u otplati. Istovremeno, iz Vlade RS su najavljene emisije srednjoročnih hartija od vrijednosti s bullet i amortizacionom otplatom, najvećim dijelom na međunarodnom finansijskom tržištu..
Šta je bolje za zaduženje države, ili u ovom slučaju entiteta, u Vladi još procjenjuju te nema konkretne odluke o novim emisijama obveznica na stranim berzama. Iz Analitičkog tima Bloomberg Adria pojašnjavaju šta šta znači bullet, a šta amortizaciona otplata.
Bullet obveznica riskantnija i non callable
Analitičar Bloomberg Adrije Mihael Blažeković objašnjava da je bullet obveznica "klasična" i najčešća vrsta obveznice gdje se isplata kupona najčešće vrši polugodišnje ili godišnje, a nakon dospijeća ide i isplata nominale duga.
"Amortizaciona obveznica je obveznica koja u isto vrijeme otplaćuje i kupon i određeni dio glavnice, zavisno od uslova izdanja", kaže Blažeković.
"Tipično bullet obveznice nisu opozive (non callable) i stoga nose niži prinos nego amortizacione (koje mogu biti callable). S te strane državi je bolje zadužiti se po bullet obveznici, no u slučaju amortizacione otplate, ako dođe do pada kamatnih stopa, mogla bi ju otkupiti po unaprijed određenoj cijeni i zadužiti se po boljim uslovima", precizira analitičar.
Dodaje da je bullet obveznica, s jedne strane, riskantnija za državu koja se zadužuje, s obzirom na to da treba na kraju dospijeća vratiti veći iznos nego prilikom amortizacione (odnosno refinansirati veći iznos).
"Najčešće amortizacionu obveznicu biraju države s nižim kreditnim rejtingom kako bi umanjile rizik otplate cjelokupne nominale na kraju dospijeća", zaključuje Blažeković.
Strategija RS su emisije srednjoročnih HOV s bullet i amortizacionom otplatom
Vlada Republike Srpske nedavno je usvojila Srednjoročnu strategiju upravljanja dugom Republike Srpske za period 2022-2025. godina.
"Glavni cilj zaduživanja i upravljanja dugom je obezbjeđenje finansijskih sredstava potrebnih za izvršenje budžeta Republike Srpske, finansiranje odobrenih investicionih projekata te refinansiranje posmatranog duga uz najniže troškove i prihvatljiv nivo rizika", saopštili su iz Vlade.
Planirano je, dodali su, da se ciljevi realizuju putem strategije diverzifikacije izvora finansiranja, instrumenata i baze investitora.
"Riječ je o strategiji koja se bazira na finansiranju budžetske potrošnje putem emisije srednjoročnih hartija od vrijednosti s bullet i amortizacionom otplatom, najvećim dijelom na međunarodnom finansijskom tržištu i u manjoj mjeri na domaćem finansijskom tržištu", istakli su.
Vidović: Imamo novac za otplatu duga
Ministarka finansija Republike Srpske Zora Vidović rekla je da RS ima 300 miliona KM za otplatu "bečkih obveznica".
"Prije pet godina, kada su prodate obveznice na Bečkoj berzi, znalo se da na naplatu dolazi ovaj novac 28. juna 2023. godine. Ništa nije nepoznato, to je sve planirano u budžetu i predviđeno i to će biti isplaćeno tog datuma. Nikad ne kasnimo kad plaćamo naše obaveze, prema bilo kome. Ta priča da mi bankrotiramo se priča već 20 godina. Bankrota nema, neće ga biti, kao što nije bio već 20 godina, te ćemo svoje obaveze redovno izmirivati, kako prema kreditorima, tako i prema budžetskim korisnicima. I plate i penzije i socijalna davanja, te sve što je u obavezi prema stanovništvu i građanima, i privredi, poljoprivredi, zdravstvu, mi ćemo uredno da izmirimo kako smo to i do sada činili", rekla je Vidović za Nezavisne novine.
Ove godine RS ima nešto veću otplatu duga iz razloga što joj dospijevaju pomenute obveznice, ali i veću otplatu projekata koji su rađeni iz kredita međunarodnih institucija. Ukupna otplata duga ove godine iznosi 1,2 milijarde KM, a plan je da se istovremeno RS zaduži oko milijardu i 50 miliona KM.