Broj nezaposlenih osoba na evidencijama službi za zapošljavanje u Bosni i Hercegovini u aprilu je zabilježio blagi pad u odnosu sa mjesecom ranije, dok je na godišnjem nivou taj procenat nešto značajniji. Zabrinjavajuće je što skoro 60 posto od ukupnog broja nezaposlenih čine žene. Da bi se općenito smanjio broj nezaposlenih te da bi se što više žena uključilo na tržištu rada potrebne su aktivnije politike zapošljavanja.
Tako je na kraju aprila u BiH posao tražilo 349.410 osoba, što je u odnosu na mart manje za 3.480 osoba, a u poređenju s istim periodom prošle godine manje za 16.456. I u Federaciji BiH i u Republici Srpskoj je zabilježen pad broja nezaposlenih dok je Brčko distriktu BiH zabilježen rast, podaci su Agencije za rad i zapošljavanje BiH. Od ukupnog broja nezaposlenih, 203.563 su žene.
Na evidencijama službi za zapošljavanje najviše je kvalifikovanih radnika (KV), a slijede nekvalifikovani radnici (NKV) i oni sa srednjom stručnom spremom.
U aprilu je brisano ukupno 19.564 osoba sa evidencija službi zapošljavanja, od čega je 9.187 žena. Od ovog broja zaposleno je 9.789 osoba, od čega 4.988 žena. Istovremeno je za 6.708 osoba prestao radni odnos, a poslodavci su u ovom periodu prijavili potrebe za zapošljavanjem 3.101 novog radnika.
Adis Muhović iz Centra za politike i upravljanje, za Bloomberg Adria TV je kako bismo trebali otvarati radna mjesta u sektorima gdje su plate više, kao naprimjer u IT sektoru, koji je pretekao finansijski sektor.
"Ono što je nama potrebno jesu aktivne politike zapošljavanja i aktivne politike prekvalifikacije radne snage, kako bismo kompanijama omogućili širenje na strana tržišta", zaključio je on.
Govoreći o nedostatku i uvozu radne snage, Muhović je kazao da je uvoz radne snage privremeno riješenje s obzirom da se prekvalifikacija ne može desiti preko noći.
''Imamo jedan dio neaktivnog stanovništva, posebno žena i trebamo srednjoročne i dugoročne politike koje možemo aktivirati i da ovu populaciju relociramo na tržište rada'', dodao je Muhović.
Prema posljednjim podacima Agencije za statistiku BiH, u martu je nastavljen mjesečni i godišnji nominalni i realni rast plata. Prosječna neto plata u BiH u martu ove godine je iznosila 1.260 KM, što pokazuje nominalan rast za četiri posto i realni za 3,6 posto u odnosu na februar 2023. godine. Bruto plata je iznosila 1.942 KM te je nominalno viša za 4,3, a realno za 3,8 posto. Najviše prosječne plate su registrovane u sektoru informacija i komunikacija, a slijedi sektor proizvodnje i snabdijevanja električnom energijom, te finansijski sektor. S druge strane, najniže plate primaju zaposleni u uslužnom i ugostiteljskom sektoru, građevinarstvu i trgovini.
Analitičari Bloomberg Adrije smatraju kako će neto zarade u regiji u narednom razdoblju većinski bilježiti blagi pozitivan rast kao rezultat specifičnih okolnosti na tržištu rada, koje je i dalje pod utjecajem pandemije.
"Tržište rada nije se u potpunosti oporavilo od pandemijskog razdoblja, i dalje se u mnogim djelatnostima traže zaposlenici, zatim imamo negativna demografska kretanja, uz i dalje upornu emigracijsku aktivnost, te odluku poslodavaca da radnike zadrže boljim plaćama jer se i ovako muče da pronađu nove", rekao je Ivan Odrčić, analitičar Bloomberg Adrije.