Otvorena su pitanja u vezi s isporukom azerbejdžanskog plina BiH preko strateškog projekta, naveli su iz Vanjskotrgovinske komore BiH (VTKBiH). Riječ je o projektu koji realiziraju Albanija, Crna Gora, Bosna i Hercegovina i Hrvatska i za koji je do sada pripremljen idejni projekt uz podršku Investicionog okvira za Zapadni Balkan. Na taj način bi se BiH omogućila opskrba prirodnim plinom preko Jadransko-jonskog plinovoda.
"Sasvim je sigurno da se može iskoristiti šansa s obzirom na to da je Azerbejdžan bogat prirodnim resursima i da je po raspadu Sovjetskog Saveza, izlasku iz komunizma i osamostaljenju postao regionalni faktor u energetici", istakli su iz VTKBiH.
Vanjskotrgovinska razmjena BiH i Azerbejdžana nije na zavidnoj razini, dodali su.
Predsjednik Azerbejdžana Ilham Alijev boravit će u četvrtak u službenom posjetu BiH na čelu brojne delegacije iz te zemlje, a u Predsjedništvu BiH, kako je najavljeno, Alijev bi trebao razgovarati najviše o ekonomskoj suradnji, s posebnim naglaskom na suradnju u oblasti energetike.
Ministar vanjske trgovine i ekonomskih odnosa BiH Staša Košarac primio je danas u Sarajevu ministra ekonomije Republike Azerbejdžan Mikayila Jabbarova s kojim se suglasio da između BiH i Azerbejdžana nema otvorenih pitanja, te da dobri politički odnosi treba da budu temelj za poboljšanje ekonomskih veza i povećanje ukupne vanjskotrgovinske razmjene.
Dogovoreno je formiranje zajedničke radne grupe sa zadatkom razmatranja konkretnih modela suradnje u sektoru poljoprivrede, turizma i energetike.
Sugovornici su iskazali opredjeljenje da intenziviraju aktivnosti na potpisivanju memoranduma o ekonomskoj suradnji i suradnji u sektoru turizma, što će biti dobar regulatorni okvir za jačanje bilateralnih odnosa.
Delegacija Azerbejdžana posebno je iskazala interes za investicije u energetski sektor i turizam, te za nastavak uvoza lijekova i aluminija iz BiH.
Iz VTKBiH su za Fenu dodali da Crna Gora, Srbija i Hrvatska imaju jaču ekonomsku suradnju s Azerbejdžanom od nas, pa u tom smislu, BiH bi mogla iskoristiti šansu za izvoznike u oblasti građevine, farmaceutike, IT-a i tekstila.
U 2022. godini iz BiH je u Azerbejdžan izvezeno robe u vrijednosti 1,4 milijuna KM i u odnosu na 2021. izvoz je dvostruko veći. Najznačajniji izvozni proizvodi u 2022. godini bili su lijekovi, naftna ulja i ulja dobivena od bitumenskih minerala, razni prehrambeni proizvodi, proizvodi za uljepšavanje i šminkanje, mašine i uređaji. Tih pet proizvoda čini 1,3 milijuna KM ukupnog izvoza u Azerbejdžan ili 91,41 posto.
Iz Azerbejdžana je u 2022. godini uvezeno robe u vrijednosti 5,67 milijuna KM i u odnosu na 2021. uvoz je porastao za 5,3 milijuna KM, uglavnom zbog uvoza naftnih ulja i ulja od bitumenskih minerala. Najznačajniji uvozni proizvodi u 2022. godini bili su naftna ulja i ulja dobivena od bitumenskih minerala, cijevi, crijeva i pribor za njih, osobni automobili i druga motorna vozila, te motorna vozila za prijevoz robe.