U 2022. godini u Bosni i Hercegovini je zabilježen rast uvoza vozila od oko devet posto, pri čemu su dominirali polovni automobili. Prošla godina je bila godina blagog oporavka uvoza i prodaje automobila, što se ogledalo u povećanoj potražnji gdje su se kupci nakon pandemije vratili nomalnom načinu poslovanja.
U prošloj godini, prema analizi analitičara Bloomberg Adrije, autokuće su se borile s kaskadnim šokovima u snabdijevanju, prvenstveno zbog nestašice poluprovodnika.
"Šokovi su imali trostruki učinak: gurnuli su proizvodnju na historijski konzervativne nivoe, ugušili prodaju automobila te smanjili pristupačnost novih automobila za krajnjeg potrošača'', navode analitičari Bloomberg Adrije.
Pročitaj više: Analiza BBA: Prodaja automobila polako se oporavlja u Adria regionu
Istražili smo: Kakav polovan auto možete kupiti za više od 150.000 KM
Više od 60 posto registrovanih vozila u BiH starije od 15 godina
Ipak, posljednjih mjeseci je zabilježen blagi oporavak prodaje automobila.
"Prošla godina je bila zahtjevna i neobična. Zabilježena je veća potražnja od ponude jer smo izašli iz pandemijskog načina života i vratili se normalnom poslovanju", za Bloomberg Adria TV kazao je Adis Kepeš, direktor auto kuće STARline, ovlaštenog zastupnika Mercedesa za BiH.
Dodaje da su se suočavali s kašnjenjem isporuke vozila i rezervnih dijelova, ali da to nije imalo veliki uticaj, te je uvoz veći za devet posto u poređenju s 2021.
Analitičari Bloomberg Adrije u analizi navode da se u Adria regionu pretežno kupuju polovni automobili. Prema podacima Uprave za indirektno oporezivanje BiH, za 11 mjeseci prošle godine u BiH su uvezena 53.663 vozila, od čega je 44.437 polovnih.
S obzirom na nedostupnost novih vozila, došlo je do povećanja cijena polovnih automobila, ali i smanjenja njihove dostupnosti, jer se sve više potrošača odlučuje za njih.
"Preopterećeni kupci prelaze na jeftinija vozila s manje opcija, polovna vozila, produžuju ciklus zamjene automobila ili čak prodaju svoja trenutna vozila. Napuhani ulazni troškovi pritiskali su marže i za proizvođače automobila i za trgovce te podigli prodajnu cijenu automobila", navode analitičari našeg medija.
Analitičari navode da su marže autokuća pretežno jednocifrene, s EBITDA maržom u prosjeku od 6,6 posto u 2021. (porast za 1,17 p.p. u odnosu na 2020.) i EBIT maržom u prosjeku od 5,6 posto u 2021. (porast za 1,37 p.p. u odnosu na 2020. godinu).
"Industrija je relativno decentralizovana. Trošak zaliha je najveći trošak za zastupnike, jer čini 80-90 posto ukupnih operativnih troškova", navode analitičari.
Pet bosanskohercegovačkih autokuća koje je analizirao analitički tim Bloomberg Adrije su u 2021. zabilježile vrijednost prodaje u iznosu od 97,7 miliona eura, te su zabilježile rast prodaje od dva do 78 posto u poređenju s 2020. godinom.
Kepeš ističe da su u prošloj godini zabilježili najbolje rezultate u posljednjih 10 godina.
"Zadovoljni smo prodajom kako novih tako i polovnih vozila, iako je bolji rezultat zabilježen u segmentu polovnih vozila, posebno onih starosti od jedne do dvije godine", kaže Kepeš te dodaje: "Sve autokuće su zabilježile dobro poslovanje, što je rezultat velike potražnje i smanjenja ponude".
Prema prodaji u regionu dominiraju licencirani distributeri za globalne marke kao što su VW, BMW, Mercedes, Renault, Nissan, Hyundai i Kia. Kako navode anlitičari, u BiH su dominantna vozila marke Škoda, VW, Opel, Toyota i Renault.
"Mercedes kupuju u podjednakom procentu i fizička i pravna lica. Kada je riječ o pravnim licima, najčešće su kupci vlasnici srednjih i malih kompanija, zatim rent-a-car kuće, a slijede ih velike kompanije. Javne institucije čine samo jedan posto kupaca", ističe Kepeš.
Govoreći o načinima finansiranja kupovine automobila, Kepeš kaže da je u 56 posto slučajeva riječ o vlastitim i kreditnim sredstvima, a 44 posto je kroz rentu ili lizing.
Kada je riječ o predviđanjima za ovu godinu, Kepeš kaže da očekuju stabilizaciju proizvodnje vozila i rezervnih dijelova.
"Također, očekuje se i poskupljenje vozila te će autokuće zabilježiti i manje marže", dodaje Kepeš.