U prošloj godini, broj zaposlenih u IT industriji u Bosni i Hercegovini iznosio je 8.500 koji generišu prihode od oko milijardu KM.
"Većina prihoda ostvarena je od izvoza, što predstavlja znatno povećanje u odnosu na prethodnu godinu", za Bloomberg Adriju kaže Damir Maglajlić, direktor Bit Alijanse.
Dodaje da su, prema podacima Agencije za statistiku BiH, prosječna primanja za IT sektor u kontinuiranom porastu.
''Ovakvi podaci nisu začuđujući s obzirom na to da u odnosu na ostale sektore u BiH, IT sektor generiše značajno veći prihod po zaposleniku'', kaže Maglajlić.
Rast zaposlenosti
IT sektor u BiH predstavlja jedan od onih koji se u posljednjim godinama najbrže razvijao i koji je većinu svojih prihoda ostvarivao iz inozemstva, odnosno od izvoza.
''Uvjereni smo kako on predstavlja jedan od najvećih ekonomskih potencijala naše zemlje, pa je tako, naprimjer, samo u protekle tri godine u Kantonu Sarajevo otvoreno više od novih 1.000 visokokvalifikovanih radnih mjesta, te je ostvaren rast ukupnog prihoda od gotovo 50 posto, što su podaci kojim se ne može pohvaliti nijedna druga industrijska grana'', pojašnjava Maglajlić.
Također, zaposlenost u IT industriji je u Federaciji BiH u proteklih 10 godina rasla 10 puta brže u odnosu na ostatak ekonomije, što su podaci kojim se ne može pohvaliti nijedna druga industrijska grana u našoj zemlji.
Međutim, domaće IT kompanije se u svom poslovanju suočavaju s dosta teškoća od kojih je jedna od najvećih upravo pronalaženje te zadržavanje kvalifikovanog kadra.
''Činjenica je da su kvalitetni stručnjaci iz ove oblasti vrlo traženi u cijelom svijetu, što otežava njihovo privlačenje i zadržavanje u BiH'', kaže Maglajlić.
Bit Alijansa je u 2022. godini realizirala aktivnosti s ciljem jačanja kapaciteta dualnog obrazovanja u BiH, te novine u vidu kreiranja dodatnih nastavnih materijala za profesore/ice informatike u srednjim školama.
Tako su u prošloj godini proširene kvote za upis studenata na IT studijske programe na Univerzitetu u Sarajevu. U narednoj akademskoj godini na Elektrotehničkom fakultetu će biti na raspolaganju 150 mjesta, a na Prirodno-matematičkom fakultetu Univerziteta u Sarajevu čak 100. Svi studenti koji upisuju IT studijske programe na bilo kojem fakultetu na UNSA, studij neće plaćati. Imat će status redovnog studenta. Kreirani su poticajni programi za nova zapošljavanja u IT sektoru i preobuku, u vrijednosti od jedan milion KM.
Pročitaj više: Uz olakšice i rasterećenje, prihodi IT sektora bi dosegli dvije milijarde KM
Rast IT sektora se ne može bazirati na outsourcingu
Razvoj vlastitih IT rješenja garantuje stabilniji model poslovanja
Pet stvari koje trebate znati ukoliko želite raditi u IT sektoru
S obzirom na to da naše kompanije uglavnom posluju na međunarodnom tržištu, primorane su pratiti globalne trendove u smislu pružanja uslova svojim radnicima, što može dovesti do toga da kompanije gube svoju konkuretnost, što onda može voditi ka stagnaciji ukupne industrije.
Da bi IT industrija mogla osigurati održivi rast te zadržati kvalifikovani kadar, potrebna je konkretna i jasna podrška vlasti.
''Smatramo da bez usvajanja adekvatnih mjera od vlasti kompanije neće još dugo biti u stanju samostalno osigurati dovoljno sredstava za održavanje postojećih i otvaranje novih radnih mjesta, što bi dovelo do stagnacije razvoja, a vjerovatno i pada ekonomske aktivnosti u IT sektoru'', kaže Maglajlić te dodaje: ''To je nešto što treba izbjeći po svaku cijenu, ako želimo osigurati ubrzan razvoj ukupne ekonomije u BiH''.
Konkretne mjere
Jedan od načina je i poresko rasterećenja s ciljem povećanja plata u ovom sektoru, a određena rješenja Bit Alijansa je već uputila.
Također, Vlada FBiH je IT industriju uvrstila u Strategiju razvoja FBiH 2021.-2027. kao stratešku granu privrede. Predviđeno je da se provede veliki broj mjera u različitim oblastima kako bi se iskoristio potencijal tog sektora.
''Nismo zadovoljni stepenom provedbe tih mjera, jer ništa još nije zaživjelo u praksi, a veoma je mali broj mjera na kojim se uopće nešto radi'', kaže Maglajlić.
Očekujemo da se to promijeni i "da se učini sve što je potrebno kako Strategija razvoja ne bi ostala mrtvo slovo na papiru i kako bi se realizirao što je moguće veći dio planiranih mjera'', dodaje.
Pojašnjava da bi to osiguralo ubrzan rast i razvoj ne samo IT industrije, već ukupne privrede jer bi to značilo jednu digitalnu transformaciju i početak jedne potpuno nove industrijalizacije u FBiH.
''Šanse i potencijali ove industrije su ogromni. Prepoznati su u ovom strateškom dokumentu, postavljene su jasne mjere i mjerljivi učinci njihove provedbe, potrebno je konačno početi realizaciju. Mi, kao udruženje koje okuplja desetine kompanija, spremni smo na svaki način pomoći i podržati te aktivnosti'', zaključuje Maglajlić.
--Izmjenjen naslov teksta--