Kako će u ovoj godini poslovati sektor drvoprerade i proizvodnje namještaja u Republici Srpskoj u ovoj godini teško je prognozirati.
To će prije svega zavisiti od normalizacije tražnje za proizvodima od drveta i namještaja, stabilnosti tržišta EU, te situacije u vezi sa Ukrajinom.
Lazo Šinik sekretar Udruženja šumarstva i drvoprerade u Privrednoj komori Srpske Lazo Šinik kazao je za Srnu da posebno treba obratiti pažnju na odvijanje situacije u Ukrajini, gdje se trenutno ne vidi smirivanje sukoba.
Teško očekivati dosadašnje rezultate
"Postoji problem u vezi sa smanjenjem tražnje, čiji trend je prisutan i ove godine. Nakon prvog kvartala može se očekivati njena normalizacija, jer ništa ne ukazuje na to da dolazi do usporavanja građevinarstva na tržištima EU, koja su značajna za nas, kao što su Njemačka, Italija, Francuska, Slovenija, Italija i Hrvatska", rekao je Šinik.
On je istakao da je to neophodno, jer u situaciji kada postoje problemi za plasman proizvoda, vrlo teško očekivati i rezultate koji su ostvarivani do sada.
"Inostrani pratneri naših proizvođača raspolažu sa svojim zalihama koje su prilično popunjene i to usporava plasman proizvoda iz RS prema tim destinacijama", pojasnio je Šinik.
Pročitaj više: Metalska i drvna industrija bilježe značajan rast izvoza
Ećo: Drvna industrija BiH povećala izvoz
U onoj mjeri u kojoj stanje na tržištu zemalja EU bude stabilno, kaže Šinik, u toj mjeri će biti stabilno i domaće poslovanje, s obzirom da je RS zavisna od kretanja na tržištu EU.
Šinik je konstatovao da je, uprkos brojnim izazovima, prošla godina bila uspješna kada su u pitanju rezultati poslovanja drvoprerađivačke industrije, uključujići tu čitav lanac od šumarstva do proizvoda od drveta i namještaja.
"Rat u Ukrajini proizveo je niz problema, između ostalog, i prekid lanaca snabdijevanja, što je u dobroj mjeri poremetilo robne tokove i to se odrzazilo na drvoprerđivačku industriju, a bili su prisutni i problemi sa cijenom energenata, te pad tražnje od druge polovine prošle godine. Svi ti procesi su se odrazili i na povećanje inflatornih tokova", rekao je Šinik.
On je naveo da je u prošloj godini u šumarstvu ostvaren blagi porast proizvodnje, da je taj rast u preradi drveta bio 0,2 odsto, dok je kod proizvodnje namještaja pad bio devet posto.
"Kada to sve prevedemo u brojke i kada vidimo obim spoljnotrgovinske razmjene koji je ostvario sektor drvoprerađivačke industrije i proizvodnje namještaja, uprkos nekim nepovoljnim kretanjima, u prošloj godini ostvarene su rekordne vrijednosti, sa ukupnim obimom spoljnotrgovinske razmjene koja je veća od milijarde KM - tačnije iznosila je 1,069 milijardi KM", istakao je Šinik.
On je precizirao da od tog iznosa na izvoz otpada 860 miliona KM, a na uvoz 192 miliona KM, što znači da je ostvarena najveća dosadašnja vrijednost suficita od oko 674 miliona KM, kao i da ovaj sektor u ukupnom izvozu RS učestvuje sa 16,3 odsto.
Drvna industrija je za 11 mjeseci prošle godine izvezela roba u vrijednosti od 2,8 milijardi KM i u odnosu na isti period 2021. godine, izvoz je rastao za 20 posto. U drvnoj industriji BiH zaposleno je 30.000 radnika i broj je rastao u toku 2022. Također, najznačajnije izvozno tržište je Evropska unija.