Inflacija u Bosni i Hercegovini, posebice u pojedinim oblastima, je postavila nove rekorde. Državni prosjek rasta cijena u BiH u rujnu, u odnosu na isti period lani, je 17,3 posto. Najviše su rasle cijene prijevoza, hrane i pića te stanovanja. Posljednja statistika Agencije za statistiku BiH ukazuje na to da se doista radi o dramatičnom porastu troškova života i poslovanja.
Intervencija vlasti, svih razina, nije bilo niti se naziru u skorije vrijeme. Uz pokoju subvenciju za grijanje i nasumično dijeljenje jednokratne novčane pomoći, institucionalni odgovor je izostao.
"Jedino održivo rješenje je intervencija vlasti, ne samo povremene stihijske isplate uoči izbora bez ikakve ekonomske logike i planiranja", rekao je za naš medij Igor Gavran ekonomski analitičar.
Nakon brojnih obećanja da će se na kraći period ukinuti akcize na gorivo, vrijeme je da se to i ostvari. Gavran smatra da je potreban ozbiljan nadzor i limitiranje marži i cijena.
"Sadašnji pristup očito ne funkcionira jer maloprodajne cijene uglavnom prevazilaze nivo koji se može opravdati vanjskim faktorima i ulaznim troškovima", dodao je.
Nedostaju i robne rezerve. Gavran ističe da su najave da će pojedine naftne terminale tek početi obnavljati sramotno priznanje. Druge mjere koje Gavran ističe za olakšanje trenutne situacije su smanjenje poreznih i drugih opterećenja privrede i građana.
Cijena energenata je na uzlaznoj putanji. Cijeli svijet se bori s rastom cijena nafte i plina. U Federaciji BiH je poskupio plin, a gorivo je širom države sve skuplje.
U međuvremenu, porastao je izvoz električne energije.
"Neophodno je što prije formalno donijeti odluku o cijeni električne energije za narednu godinu i spriječiti bilo kakvo poskupljenje bilo kome", rekao je Gavran. "Naprotiv, u svjetlu rekordnih izvoznih prihoda elektroprivreda razmotriti mogućnosti smanjenja cijena električne energije."
Prognoze analitičkog tima
Analitičari Bloomberg Adrije smatraju da će se inflacija kroz 2023. godinu vraćati u jednoznamenkasti teritorij uslijed efekata visoke baze, nedavnog pada cijena roba na svjetskim tržištima i postepenog slabljenja trendova u domaćoj potražnji.
"Inflacija bi mogla iznenaditi naviše ukoliko slabljenje trendova u domaćoj potražnji ipak ne bude toliko izraženo, jer bi pozitivan utjecaj na domaću ekonomiju mogao doći od unaprijeđenog procesa općenitog donošenja odluka nakon mjera implementiranih od strane visokog predstavnika Schmidta sa rezultatom formiranja vlasti na svim razinama u Federaciji Bosne i Hercegovine", zaključili su.