Svjetska ekonomija posljednjih godina bilježi kaskadno kretanje, iz krize u krizu. Sve je počelo pandemijom COVID-19, zatim ratom u Ukrajini te rastom cijena energenata. Recesija se najavljuje u većini zemalja svijeta.
Njemačka kao vodeća europska ekonomija susreće se s ozbiljnim problemima. Ona je nakon dugog perioda liderstva Europske unije i rješavanja svih problema EU postala njen veliki problem, rekla je za naš medij Hatidža Jahić, docentica na Katedri za ekonomsku teoriju i razvoj Ekonomskog fakulteta u Sarajevu. Njemačka je ujedno jedno od najznačajnijih tržišta Bosne i Hercegovine.
Zbog neizvjesnosti koju donose zima i rat u Ukrajini, sa sigurnošću možemo reći da je pred bosanskohercegovačkim političarima mnogo izazova, ističe Jahić.
"Međutim bojim se da će period proći u raspravama i podjelama vlasti na različitim razinama", dodala je Jahić.
Sasvim sigurno da će se očekivana recesija u Njemačkoj, ali i cijeloj eurozoni odraziti na bh. izvoz, smatra ekonomski analitičar Borivoje Simić.
"Posebno će trpjeti industrija namještaja i proizvodnja madraca, što je u ovoj godini izvozni proizvod broj jedan BiH u Njemačku", rekao je Simić za Fenu. Dodaje kako će trpjeti i metalska industrija, koja je oslonjena na njemačku automobilsku industriju.
Ipak, kako je dodao, teško je predvidjeti razmjere recesije, ali treba očekivati umanjenje ekonomskih aktivnosti.
BiH je za osam mjeseci ove godine izvezla u Njemačku robe i usluga u vrijednosti 1,78 milijardi KM, a uvezla u vrijednosti 1,72 milijarde KM.
"Očekuje se da će razmjena dviju zemalja premašiti prošlogodišnju, uz postojani omjer uvoza i izvoza, pri čemu naša zemlja ima blagi suficit", rekao je Simić.
Ključni problem BiH ekonomije je usporen ekonomski rast, spora tranzicija i transformacija ekonomije. Bh. ekonomija se zapravo suočava sa značajnim strukturnim problemima, rekla je Jahić.
"Tokom trenutnog perioda inflacije ne vidimo mjere usmjerene ka privredi", navodi Jahić. "U suštini, poremećaji koje imamo na strani ponude zahtijevaju politike usmjerene ka realnom sektoru, proizvodnji, radu i jako bitno - energentima."
Pojedini privrednici smatraju da, ukoliko dođe do recesije u Njemačkoj, to neće utjecati na bh. izvoz.
"Vrlo je moguće da neke kompanije imaju ugovore i da do kraja godine možda neće doći do nekog značajnijeg negativnog utjecaja na bh. izvoz, ali bi novi ugovori koje kompanije budu sklapale za iduću godinu mogli značiti redukciju narudžbi", dodao je Simić.
BiH se, prema njegovim riječima, sve više oslanja na susjede i to pokazuju podaci o značajnom rastu bh. izvoza u zemlje CEFTA-e, puno većem od onog koji se ostvaruje na tržištu EU.