Predstojeća recesija u Evropskoj uniji, a naročito u Njemačkoj, posebno zabrinjava privrednike u Bosni i Hercegovini. Recesija bi izvjesno utjecala na pad uvoza u ovu državu, a onda i na potražnju i izvoz bh. robe. Za BiH je njemačko tržište jedno od najznačajnijih, a može biti važan parameter za bh. saradnju s drugim evropskim državama.
BiH je za osam mjeseci ove godine u Njemačku izvezla robe i usluga u vrijednosti 1,78 milijardi KM (330.086.178 kg), a uvezla (555.693.009 kg) u vrijednosti 1,72 milijarde KM. Izvoz naše države u Njemačku tokom 2021. godine bio je u vrijednosti od 2,15 milijardi KM, dok je uvoz iznosio 2,11 milijardi KM.
Ekonomski analitičar Borivoje Simić smatra da je sasvim sigurno da će se očekivana recesija u Njemačkoj, ali i cijeloj eurozoni, odraziti na bh. izvoz s obzirom na to da je Njemačka jedan od naših glavnih vanjskotrgovinskih partnera.
"To će se odraziti na smanjenu potrošnju stanovništva, usljed čega će biti manja potražnja za bh. robom. Posebno će trpjeti industrija namještaja i proizvodnja madraca, što je u ovoj godini izvozni proizvod broj jedan iz BiH za Njemačku. Također će trpjeti metalska industrija, koja je oslonjena na njemačku automobilsku industriju", kazao je Simić za Fenu.
Prema njegovim riječima, teško je predvidjeti razmjere recesije, kao i energetske krize koja izaziva inflaciju, ali s obzirom na to da dolazi zima i da postoji neizvjesnost u vezi sa snabdijevanjem energentima, prvenstveno gasom, Njemačke i drugih zemalja Evrope, treba očekivati umanjenje ekonomskih aktivnosti.
Vidi više: Bundesbank vidi sve više znakova recesije u Njemačkoj
Više na: Njemačka: Inflacija prvi put od uvođenja eura dvoznamenkasta
U razdoblju od januara do augusta BiH je izvezla robe u vrijednosti 11 milijardi 889 milijuna KM, što je za 35,8 posto više nego u istom razdoblju 2021. godine, podaci su Agencije za statistiku BiH. Uvoz u BiH iznosio je 18 milijardi i 523 milijuna KM, što je za 39,4 posto više nego u istom razdoblju prethodne godine.
Pokrivenost uvoza izvozom je iznosila 64,2 posto, dok je vanjskotrgovinski robni deficit iznosio 6 milijardi i 634 milijuna KM.
Pročitajte više: Obim vanjskotrgovinske razmjene BiH sa svijetom premašio 30 milijardi KM
"Očekuje se da će razmjena dvije zemlje premašiti prošlogodišnju, uz postojani omjer uvoza i izvoza, pri čemu naša zemlja ima blagi suficit", kazao je Simić.
Ipak, pojedini privrednici smatraju da, ukoliko dođe do recesije u Njemačkoj, to neće utjecati na bh. izvoz u tu zemlju, jer imamo kvalitetne proizvode i čvrste ugovore. Simić je dodao kako se BiH sve više oslanja na susjede, a to pokazuju podaci o znatnom rastu bh. izvoza u zemlje CEFTA-e, puno većem od onog koji se ostvaruje na tržištu EU.
Više na: Kako promjene u Italiji utiču na privredu u BiH
Italija je izbila na prvo mjesto u bh. vanjskotrgovinskoj razmjeni, budući da je samo aluminija i proizvoda od aluminija u ovu zemlju izvezeno u vrijednosti 427,7 miliona KM, a tu je tradicionalno i obuća s obzirom na prisustvo velikog broja italijanskih kompanija iz ovog sektora u BiH, gdje je izvoz za osam mjeseci ukupno iznosio 184,5 miliona KM, objasnio je Simić.