Dok svijet raspravlja o globalnim ekonomskim posljedicama pobjede Donalda Trumpa, stručnjaci iz Bosne i Hercegovine i regiona smatraju da značajnije promjene u američkim investicijama nisu izgledne u kratkom roku. Međutim, ukazuju na potrebu reformi kako bi BiH postala konkurentnija na globalnom tržištu.
Za Zapadni Balkan, Trumpovo predsjedništvo moglo bi ubrzati prelazak proizvodnje iz dalekih offshore destinacija ka bližim nearshore lokacijama, jer kompanije traže pouzdanije i efikasnije lance opskrbe. Američke kompanije, udružene kroz privredne komore u regionu, igraju ključnu ulogu u ekonomijama zemalja Zapadnog Balkana. Članice ovih komora generiraju hiljade radnih mjesta i značajno doprinose BDP-u regiona.
U jeku rasprava i očekivanja - neki upozoravaju na negativan utjecaj povećanja carina na evropski izvoz, a drugi vide priliku za prilagođavanje i jačanje konkurentnosti pogođenih zemalja.
Čitaj više
Trumpova politika može usporiti, ali ne i zaustaviti zelenu tranziciju
Profesor Neven Duić ističe otpornost energetske tranzicije na političke promjene.
15.11.2024
Harris ili Trump: Šta BiH očekuje od američkih izbora
Pitali smo analitičare i stručnjake šta BiH može očekivati od američkih izbora.
04.11.2024
Investicije u BiH će donijeti promjene, ali i Trumpova pobjeda
Investitori u BiH najviše žele ulagati u obnovljive izvore, infrastrukturu, IT i proizvodnju.
08.11.2024
Trumpov drugi mandat: Moguć udar na njemačku industriju, time i na BiH
Promjene u trgovinskim politikama SAD-a i njihov utjecaj na Njemačku direktno se reflektuju i na BiH.
06.11.2024
Trumpova pobjeda donosi mnogobrojne promjene, ali ne nužno loše
Novi predsjednik donosi puno neizvjesnosti i sasvim sigurno drugačiji kurs.
07.11.2024
Domaći ekonomisti ukazuju na dvojak učinak Trumpove pobjede. Dok kripto tržište doživljava rast, povećane carine mogle bi stvoriti izazove za izvozno orijentirane ekonomije. Ipak, takvi potezi mogu motivirati pogođene zemlje na jačanje vlastite konkurentnosti, dok analitičari upozoravaju da bi dugoročno američka ekonomija mogla snositi posljedice.
S obzirom na to da utjecaj SAD-a ima globalni domet, Trumpova pobjeda neminovno će ostaviti trag i na BiH, kao i na cijeli region Zapadnog Balkana. Ipak, stručnjaci iz oblasti poslovanja i ekonomije smatraju da značajnije promjene nisu izgledne u kratkom roku.
Nedim Hamzić, direktor AmCham BiH, u razgovoru za Bloomberg Adria TV u emisiji Zoom In, naglašava da je teško donositi ozbiljne zaključke u ranoj fazi. Kako je kazao, prema onome što se trenutno može analizirati, BiH kao tržište neće doživjeti velike promjene u početnom periodu. AmCham BiH je posljednje 23 godine bio svjedok raznih promjena u SAD-u, ali se pokazalo da BiH ostaje snažan partner američkim institucijama i kompanijama istakao je Hamzić.
On dodaje da su kroz godine, bez obzira na političke ili ekonomske promjene u SAD-u, zadržani ključni principi saradnje, uključujući fokus na vladavinu prava i ekonomske prilike.
"Naravno teško je uvijek razlučiti između tih ekonomskih, odnosno političkih paramatera. Međutim mi kao organizacija se fokusiramo na najbitnije teme koje se tiču ekonomije", kaže Hamzić. Dodaje da određene promjene u evropskoj politici, posebno prema Njemačkoj, mogu indirektno uticati na BiH, ali u ovom trenutku nema naznaka značajnih pomjeranja.
Također, Amalija Pavić, zamjenica izvršnog direktora AmCham Srbija, smatra da privatne američke kompanije svoje odluke temelje prvenstveno na poslovnim prilikama, a ne na promjeni vlasti u SAD-u.
"Mislim da nije realno očekivati da neka promjena vlasti sadu dovede do značajnog pomjeranja odluka privatnih kompanije, ali svakako politike koje vlada donosi mogu značajno doprinijeti izmjeni stava i možda povećanja aktraktivnosti ovog regiona", rekla je Pavić.
Ona je istakla mogućnost povećanja interesa američkih investitora ukoliko nove politike uključe proširenje fondova ili dodatni fokus na ovaj region. "Za konkretne zaključke potrebno je pričekati barem šest mjeseci, kada ćemo vidjeti prve efekte novih politika na poslovnu klimu", zaključila je Pavić.
Kako AmCham ocjenjuje poslovnu klimu u BiH
Hamzić pojašnjava da se u proteklom periodu može primijetiti dolazak određenih američkih brendova, posebno u oblasti namještaja i franšiznog poslovanja, s regionalnim sjedištem u BiH, što ukazuje na određeni interes za ovaj region. Međutim, naglašava da Bih ima značajan prostor za poboljšanje atraktivnosti za strane investicije.
Birokratske procedure, spora administrativna rješenja i usporeni digitalni procesi predstavljaju velike prepreke.
Analiza Svjetske banke, koja BiH pozicionira iznad 90. mjesta po lakoći poslovanja, jasno pokazuje da zemlje nije konkurentna u poređenju s vodećim ekonomijama, ističe Hamzić. Dodaje da je neophodno provesti reforme kako bi se BiH zadržala na investicionoj mapi, jer zemlje s boljim uslovima poslovanja preuzimaju prednost u privlačenju stranih investitora.
"U poređenju sa prvih 30 zemalja BiH nije aktraktivna u kontekstu privlačenja stranih investicija", kaže on, dodavši da je potrebno promjena jer u ovom slučaju se "zemlje skladnja sa mape".