Sjedinjene Američke Države globalna su velesila ponajprije zbog svoje ekonomije koja je i danas nedodirljivi svjetski lider, a njene kompanije u Bosni i Hercegovini tržišni su lideri. Nedim Hamzić, direktor Američke privredne komore u BiH (AmCham BiH), za Bloomberg Adriju govorio je o "američkim pogledima" na stanje u bh. ekonomiji, a posebno o otvorenim pitanjima koja ova organizacija u ime svojih članova delegira predstavnicima vlasti.
Porezni i regulatorni okvir nije dovoljno stimulativan za strane investitore, devizno poslovanje potrebno je unaprijediti, kao i legislativu tržišta rada, ..., brojna su delegirana pitanja za predstavnike vlasti.
Kako povećati priliv direktnih stranih investicija, ima li AmCham ideje kako intenzivirati ulaganja?
Povećanje direktnih stranih investicija u Bosni i Hercegovini zavisi od stvaranja povoljnog poslovnog okruženja, smanjenja birokratskih barijera i unapređenja digitalizacije javnih usluga. Ključni faktori koji privlače investitore uključuju transparentnost u javnim nabavkama i jačanje pravnog okvira. Ove aspekte posebno ističe AmCham BiH, koja kroz različite inicijative radi na jačanju povjerenja u tržište BiH, promovišući poslovni integritet i usvajajući etičke klauzule koje osiguravaju odgovorno poslovanje.
AmCham BiH je do sada organizovala dvije poslovne delegacije u Sjedinjenim Američkim Državama, s ciljem povezivanja bh. kompanija s američkim tržištem. Ove delegacije omogućile su direktan kontakt s vodećim svjetskim kompanijama i investitorima, predstavljajući Bosnu i Hercegovinu kao atraktivnu investicijsku destinaciju. Tokom ovih posjeta, predstavnici BiH uspostavili su saradnju s tehnološkim gigantima poput Microsofta, IBM-a i Applea, čime su otvorili vrata za nove poslovne prilike i investicije. Cilj je da budemo domaćini poslovnih delegacija iz SAD-a u BiH u narednom periodu.
Potencijal za ekonomski napredak
Mladi kadrovi, zajedno s bh. dijasporom, predstavljaju značajan neiskorišteni potencijal za ekonomski napredak. Njihova energija, inovativnost i znanje su značajni faktori za ubrzanje digitalizacije i modernizaciju poslovanja. Kroz inicijative AmChama, koje u fokus stavljaju razvoj mladih lidera i povratak talenata iz inozemstva, poput Leader Roots programa i USAID WelcomeBack projekta, otvaraju se mogućnosti za brže uključivanje mladih u privredu i jačanje ljudskog kapitala u BiH.
Američki izbori su tema godine u svijetu, ali ne samo politička... Kako Vaša organizacija, a time i članice, gleda na moguće rasplete te šta oni mogu značiti za saradnju dviju zemalja i poslovanje američkih kompanija kod nas?
Naravno da pratimo sva dešavanja koja mogu imati implikacije na privredu kao naš primarni fokus, posebno u pogledu dolaska novih administracija s potencijalnim novim vanjskotrgovinskim mjerama i politikama koje se mogu odraziti na bilateralne privredne odnose. Međutim, i tu se trudimo filtrirati političke teme od onih ekonomskih koje se tiču nas i koje su nam bitne. Nevezano za datu političku klimu, privatni sektor ostaje generator inovativnih rješenja koja su rezultat prvenstveno znanja, kvaliteta i poduzetnosti. Mi upravo tu vidimo prostor za Bosnu i Hercegovinu da se nametne kao destinacija koju će američki privrednici, koji su u konstantnoj potrazi za partnerima i razvojem poslovanja, prepoznati za investicije. Zajednički interes naših zemalja ostaju trgovinska razmjena i ekonomska saradnja, a dosadašnje iskustvo pokazuje kako ishod izbora ne mijenja činjenicu da SAD ostaje snažan partner na kojeg se bh. privreda i institucije oslanjaju.
Dajte nam dijagnozu stanja u bh. privredi iz Vaše perspektive?
Privreda BiH pokazuje spor, ali stabilan rast, iako je i dalje suočena s nizom strukturalnih problema poput niske produktivnosti, visoke nezaposlenosti i nedovoljne digitalizacije ključnih industrija. Ipak, sektor IT-a i pojedini industrijski sektori bilježe pozitivne trendove i imaju potencijal za daljnji razvoj. Strana ulaganja, iako ograničena, sve više se usmjeravaju na obrazovanje, razvoj ljudskih resursa i tehnološki napredak, što stvara prilike za rast.
Ubrzati reforme
Potrebni su daljnji koraci kako bi se ojačala pravna sigurnost i ubrzale reforme, a očigledno je da prilike za poboljšanje leže i u potencijalu mladih kadrova i dijaspore. Promocija kompanija koje transparentno posluju i poštuju pravila održivog razvoja kompanija će, zasigurno, predstaviti našu državu kao bazen iznimnog povrata na investicije.
Koja su najbitnija otvorena pitanja za američke kompanije u Bosni i Hercegovini (BiH) i članice Vaše organizacije?
Najbitnija pitanja američkih kompanija i članica AmCham BiH odnose se na stabilnost poslovnog okruženja, pravnu sigurnost i transparentnost. Kroz našu inicijativu poslovnog integriteta, radimo na usvajanju etičkih standarda i transparentnih procedura, čime nastojimo unaprijediti poslovanje. Naprimjer, potpisali smo Memorandum o saradnji s Agencijom za javne nabavke BiH kako bismo poboljšali integritet u ovim procesima, dok smo kroz rad Ministarstva pravde Kantona Sarajevo i Vlade Kantona Sarajevo osigurali usvajanje etičke klauzule, što smatramo značajnim napretkom u komunikaciji s javnim institucijama.
Porezni i regulatorni okvir nije dovoljno stimulativan za strane investitore, što otežava poslovanje kompanijama koje dolaze iz uređenijih tržišta. AmCham BiH kroz svoje komitete aktivno radi na unapređenju tržišta i poslovnih uslova. Naše radne grupe aktivno rade na prijedlozima rješenjima za unapređenje novog federalnog Zakona o radu, a koji se konkretno tiču mogućnosti rada na daljinu, rasporeda radnog vremena, sadržaja ugovora te aneksa i drugih tema bitnih za radno-pravne odnose i privredu.
S partnerskim organizacijama radimo na dizanju svijesti o potrebi poboljšanja deviznih propisa s ciljem stvaranja efikasnijeg platnog prometa s inozemstvom, jer trenutni zastarjeli devizni propisi uveliko otežavaju plaćanje i ograničavaju investicijske aktivnosti. S tim u vezi, insistiramo na reformi propisa, a posebno u kontekstu pristupanja SEPA prostoru. Naši zahtjevi su usmjereni ka donošenju novih entitetskih zakona o deviznom poslovanju koji će jasno definisati kriterije sigurnosti i identifikacije uz definiranje uvjeta za jasnu realizaciju instant plaćanja, ukidanje pretjeranih zahtjeva za registraciju inozemnog zajma, kupoprodaju udjela, te drugih mjera koje bi rezultirale ukidanjem različitih ograničenja koja ometaju privredne aktivnosti lokalnog tržišta.
Šta se radi
Kroz komitet za intelektualno vlasništvo AmCham BiH radi na unapređenju efikasnosti inspekcijskih organa u oblasti zaštite intelektualne svojine, kroz saradnju s Federalnom poreskom upravom i Upravom za indirektno oporezivanje. Trenutno je u procesu izrada Memoranduma o sporazumijevanju, koji će formalizovati buduću saradnju, a planira se i zajedničko obilježavanje Svjetskog dana intelektualnog vlasništva narednog aprila, uz edukativne događaje za nadležne organe i privredne subjekte. Stručni tim AmChama aktivno radi na poboljšanju zakonskog okvira o intelektualnoj svojini u BiH, kroz saradnju s Institutom za intelektualnu svojinu, a sa ciljem usklađivanja s EU regulativom.
Komitet za informacione i komunikacione tehnologije zagovara formiranje centralizovanog IT ureda na nivou državne vlasti, koja bi se bavila cyber sigurnošću, zaštitom osjetljivih podataka i kritične infrastrukture. Kancelarija bi olakšala reakcije na cyber prijetnje i ubrzala oporavak u slučaju napada. Također, Komitet radi na izradi strategije za koordinisanu nabavku IT rješenja koja zadovoljavaju međunarodne standarde cyber sigurnosti, te zagovara smanjenje ili ukidanje carina na IT opremu.
Kroz komitet za zdravstvo AmCham naglašava potrebu reforme finansiranja javnog zdravstva i ažuriranja liste esencijalnih lijekova u FBiH, kao i transparentne registracije lijekova i medicinskih sredstava. Fokus je na digitalizaciji zdravstva radi poboljšanja efikasnosti pružanja usluga. Zaključci se iznose na godišnjoj konferenciji "Zdravstvo kao investicija", uz organizaciju tematskih okruglih stolova za diskusiju.
AmCham BiH ove godine organizuje i donatorsku večer posvećenu društveno odgovornim aktivnostima, tokom koje prikuplja sredstva za podršku udruženjima i organizacijama koje se brinu o najugroženijim kategorijama stanovništva. Ove godine smo odlučili podržati osam udruženja iz cijele BiH koja se brinu o najranjivijim kategorijama, a to su djeca bez roditeljskog staranja i djeca koja se liječe od malignih bolesti.
AmCham BiH kroz programe poput Leader Roots, u saradnji sa članicama, aktivno radi na razvoju mladih lidera i menadžera, čime se unapređuje dinamičan poslovni ekosistem. Ovaj jednogodišnji edukacijski program pruža polaznicima priliku da steknu vještine za uspješno vođenje timova i organizacija. Kroz radionice, treninge i posjete kompanijama, učesnici se osposobljavaju za prepoznavanje i rješavanje poslovnih izazova te efikasno upravljanje resursima. Program omogućava interakciju s iskusnim liderima, što pomaže mladim menadžerima da razviju profesionalne mreže i razmijene iskustva.
Kroz ovakve inicijative, AmCham BiH investira u buduće lidere i doprinosi jačanju privrednog sektora u Bosni i Hercegovini, stvarajući uslove za rast i prosperitet. Također, programi poput USAID DI WelcomeBacka pomažu u dovođenju talenata iz dijaspore, čime se povezuje mlada radna snaga s domovinom i omogućava dijeljenje znanja i trendova. Ovo je jedno od ključnih pitanja – pronalaženje i zadržavanje kvalifikovane radne snage.