Kako u zemljama regije budu završavana i puštana u rad nova postrojenja za proizvodnju električne energije iz obnovljivih izvora, rašće i tražnja za balansnom energijom.
Balansna energija je energija koju koristi operator sistema u svrhu balansiranja i koju isporučuje pružalac balansnih usluga. Na balansnom tržištu električne energije operator prenosnog sistema kupuje, odnosno prodaje balansnu električnu energiju u cilju: održavanja balansa između proizvodnje, razmjene i potrošnje električne energije u realnom vremenu; obezbjeđenja sigurnog rada elektroenergetskog sistema i održavanja potrebnog nivoa rezerve za sekundarnu i tercijarnu regulaciju.
Balansno tržište je centralno tržište električne energije, a njime u Bosni i Hercegovini (BiH) rukovodi Nezavisni operator sistema (NOS) BiH u svrhu održavanja kontinuiranog balansa potražnje i snabdijevanja električnom energijom u realnom vremenu.
Priliku za prodaju balansne energije van granica BiH vidi i Elektroprivreda Republike Srpske (ERS), koja je već formirala preduzeća u Sloveniji i Srbiji, dok je formiranje zajedničke kompanije s Elektroprivredom Crne Gore u toku.
Luka Petrović, vršilac dužnosti direktora ERS, za Bloomberg Adriju je pojasnio šta je cilj novih kompanija koje osnivaju u regiji ističući opredjeljene Elektroprivrede kojom rukovodi za regionalno širenje.
"Ne može električna energija da se drži na jednom mjestu, ona teče i iz tih razloga moramo i mi da pravimo komunikacije mimo naših granica. Nije riječ samo o ekonomskim parametrima, za koje sam siguran da će biti mnogo značajniji nego da samo poslujemo u Republici Srpskoj, već je to i razvijanje prijateljstva, upoznavanje procedura u susjednim zemljama", kaže Petrović.
Posebno ističe značaj osnivanja kompanije u Ljubljani, s obzirom na to da je Slovenija članica Evropske unije (EU), ali ništa manje važnim ne smatra formiranje preduzeća u Srbiji i zajedničke kompanije s Elektroprivrednom Crne Gore, koja će biti većinski vlasnik, dok će sjedište biti u Trebinju.
"Smatramo da će te tri kompanije doprinijeti, prvo prijateljskim odnosima, ekonomskim prosperitetima, razvojem zajedničkih projekata, rješavanjem problema elektroprenosnih kapaciteta koji će biti važni u budućnosti, prodaji balansne energije van BiH...", kaže Petrović.
ERS će se uskoro pojaviti kao snabdjevač električnom energijom u zemljama regije
ERS trenutno nema tržište balansne energije, dodaje, i ne može da prodaje, odnosno da nudi tu uslugu drugim subjektima van Republike Srpske.
"Uskoro ćemo se pojaviti kao odgovorni snabdjevač električnom energijom u zemljama regije koje su prihvatile takav naš pristup. Nema razloga da ne budemo snabdjevači, tamo su cijene električne energije dosta veće od tržišnih, a mi smo jedina Elektroprivreda u regionu orijentisana ka izvozu, skoro tokom cijele godine, osim u periodima kada imamo kapitalne remonte", naglašava Petrović.
To bi omogućilo da ERS dođe do novih prihoda, a novi prihodi bi im osigurali nove investicije. Petrović kaže da to dalje znači da cijena električne energije u RS bude najpovoljnija u regionu.
Šta koči tržište balansne energije
"Kočnica za tržište balansne energije je, prije svega, legislativa koju zahtijeva četvrti energetski paket Energetske zajednice (EZ) i to što nije usvojen zakon o gasu i električnoj energiji na nivou BiH. Dokument Nacionalnog energetskog i klimatskog plana (NECP) poslat je u Beč i očekuje se da se, s nekim malim primjedbama, usvoji u ovoj godini", dodaje Petrović.
Nakon usvajanja NECP potrebno je da budu izrađeni drugi akti, da dva entiteta u BiH primijene to u svojim institucijama.
"Na taj način biće obuhvaćeno mnogo tema, a glavna tema za balansno tržište jeste upravo zakon o električnoj energiji i gasu, koji treba da usvoji Predstavnički dom Parlamenta BiH. Čeka se da taj segment završi Federacija BiH, a onda ćemo mnogo toga dobiti", ističe Petrović.
Između ostalog, postojaće okvir da se može prodavati balansna energija, za koju Petrović kaže da je višestruko skuplja od klasične energije, jer vrši stabilizaciju sistema u regionu.
"Balansnu energiju, koja nam nedostaje, mi nažalost plaćamo Sloveniji, koja je zadužena za naše tržište BiH i ona nam je isporučuje kada mi tu uslugu ne možemo da ispunimo putem Nezavisnog operatora sistema (NOS) u BiH", dodaje.
Što se tiče koristi koju bi ERS imao, Petrović ne želi da govori o ciframa, ističući da će se sve sabrati i vidjeti u vezi s potencijalima ERS i koji dio električne energije bi mogli da izvoze.
"To sigurno nije beznačajan novac i to će biti sve značajniji novac kada budu izgrađeni obnovljivi izvori energije na Balkanu, biće sve veća i veća potražnja za balansnom energijom", poručuje on.
O tržištu električne energije diskutovano je i na Balkan Solar Summitu, koji se u četvrtak i petak održavao u Banjaluci.
Samit je okupio oko 450 učesnika iz Bosne i Hercegovine (BiH), regije, Evrope i svijeta i kroz osam panela i više predavanja diskutovano je o ulozi i značaju solarne energije na putu ka karbonskoj neutralnosti, o trenutnom stanju obnovljivih izvora energije u BiH, regulativama, obavezama iz ugovora s Energetskom zajednicom...