Većinu stranih radnika u Sloveniji čine oni koji dolaze iz Bosne i Hercegovine (BiH), podaci su Zavoda za zapošljavanje već nekoliko godina. Navedeni radnici najčešće obavljaju manje plaćene poslove u građevinarstvu i prerađivačkoj industriji. S obzirom na to da se inspekcije često suočavaju s primjerima zloupotrebe prava radnika, napravljen je iskorak kako bi se to smanjilo.
Anka Rode, koja se bavi zapošljavanjem i radom stranaca u Zavodu za zapošljavanje Republike Slovenije, za Bloomberg Adriju kaže da sada poslodavci i radnici imaju mogućnost da sklope ugovor o radu na dva jezika, na slovenačkom i na jednom od zvaničnih jezika u BiH.
"Jedan od važnih elemenata u procesu izdavanja radnih dozvola jeste ugovor o zaposlenju. U postupku zapošljavanja radnika iz Bosne i Hercegovine do sada je kandidatu bio ponuđen ugovor o radu samo na slovenačkom jeziku, ali od sada će moći biti i na jednom od jezika u BiH", objasnila je Rode.
Ova novina, kako kaže, namijenjena je isključivo tome da radnici budu upoznati s uslovima rada, da se podigne nivo njihove zaštite i da razumiju različite stavke u ugovoru, kao što su probni rad, trajanje ugovora o zaposlenju od najmanje godinu dana i šta znači da mogu raditi isključivo na radnom mjestu navedenom u ugovoru i dozvoli.
Važno je i da budu upoznati s tim da mogu promijeniti poslodavca tek nakon godinu dana osiguranja ili zaposlenja. "Konkretno, mogli bi to učiniti i ranije, ukoliko ostanu na istom radnom mjestu. U tom slučaju, dolazi do jednostavnog izdavanja nove radne dozvole na osnovu zahtjeva poslodavca. Međutim, ukoliko se radi o drugom radnom mjestu u prvoj godini rada u Sloveniji, postupak se mora ponoviti, s ponovnom prijavom preko Zavoda za zapošljavanje u BiH", objašnjava Rode.
Više:
Slovenački poslodavci radnicima iz BiH nude plate i do 3.000 evra
Čime Slovenija privlači radnike iz BiH? Između ostalog - sirom i jabukama
Dvojezični ugovori neće biti obavezni za radnike iz BiH
"Nažalost, to je još uvijek samo preporuka, jer nije došlo do promjene međunarodnog sporazuma. To je takođe preporuka međudržavne komisije. Mi ćemo, ipak, pozvati sve poslodavce da koriste ovu novinu i ne očekujemo nikakve probleme zbog toga", dodaje Rode.
Nije bilo problema kada su to uveli i za zapošljavanje radnika iz Srbije 2019. godine. Razlika je, međutim, u tome što je zakon iz Srbije zahtijevao dvojezičnost ugovora o radu, zbog čega je od početka primjene međunarodnog sporazuma o zapošljavanju počela i primjena dvojezičnih ugovora. "Kao što sam već rekla, tada se razmišljalo o tome da se slično uvede i za Bosnu i Hercegovinu, a sada se to i ostvaruje", dodaje Rode.
Česte zloupotrebe prava radnika
Strani radnici se često obraćaju Zavodu suočeni sa zloupotrebama njihovih prava, što može biti rezultat nedovoljne informisanosti. Zbog toga slovenački Zavod planira da ojača rad informativnog centra i premjesti ga u centar Ljubljane, kako bi bio dostupniji radnicima. Pored toga, organizovaće i mobilnu ekipu koja će posjećivati različita mjesta u Sloveniji.
Djelovanje informativnog centra će dodatno unaprijediti uspostavljanjem posebne platforme namijenjene migrantima, koja bi trebala olakšati zaposlenje, posebno u vezi s prikupljanjem potrebne dokumentacije.
"Očekujemo da bi takvim mjerama mogli smanjiti broj povreda prava na minimum. Prema našem mišljenju, to će imati značajan uticaj na traženje radne snage iz inostranstva", dodaje Rode.
Inspektorat za rad u toku 2022. godine (izvještaj o radu za prošlu godinu još nije objavljen) utvrdio je 29 povreda zakonodavstva u oblasti rada i zapošljavanja stranaca u Sloveniji. Najviše povreda, tačnije 21, bilo je utvrđeno zbog nepoštovanja zakonskih odredbi i jer su poslodavci omogućili stranim radnicima da obavljaju drugi posao u odnosu na onaj za koji je izdata dozvola za rad.
---Tekst prevela Svjetlana Šurlan