Nedostatak radne snage u svim područjima problem je s kojim se susreće i Slovenija. Radnici iz Bosne i Hercegovine (BiH) do sada su u Sloveniju odlazili uglavnom da rade na građevini ili kao vozači, ali sada je mnogo veći spektar poslova koji im se nude.
Slovenački Zavod za zapošljavanje pokrenuo je kampanju i s oko 50 poslodavaca zaputio se u četiri grada BiH s ciljem da lično zainteresovanu radnu snagu privole da dođe da živi i radi u Sloveniji.
Nakon Sarajeva i Zenice juče su stigli i u Banjaluku, dok su danas u Tuzli, a cilj svih događaja je da se poslodavci lično sretnu s potencijalnim radnicima.
U Zavodu za zapošljavanje Slovenije zadovoljni su interesovanjem radnika iz BiH da rade za slovenačke poslodavce. "Više od hiljadu kandidata bilo je u Zenici, vrlo dobri radnici su zainteresovani da rade u Sloveniji. Zbog poplava i sanacije šteta mi stvarno trebamo radnu snagu da nam pomogne u obnovi", rekla je za Bloomberg Adriju, prilikom boravka u Banjaluci, Tanja Podobnik Zec iz Zavoda za zapošljavanje Slovenije.
Kompanije i institucije koje traže radnike su iz različitih djelatnosti, od zdravstva, građevinarstva, prometa do različitih proizvodnih kompanija, a neophodan im je i kvalifikovan i nekvalifikovan kadar.
"Potrebni su nam doktori, medicinske sestre, električari, tesari, građevinci, IT stručnjaci, šoferi, ukratko sve. Dozvole za poslove na obnovi od poplava biće izdavane u roku od deset dana, dok za druge kadrove procedura traje malo duže", istakla je Podobnik Zec.
Radnike u BiH traži i kompanija MDM, koja se bavi proizvodnjom i prodajom materijala i proizvoda od aluminijuma i nehrđajućeg čelika. Zapošljavaju 150 radnika u Ljubljani. "Tražimo zavarivače, CNC operatere, radnike u skladištu, voditelje održavanja, vozače kamiona, tehnologe u proizvodnji. Imamo već radnike iz BiH. Visina plate zavisi od kvalifikacija i dogovara pojedinačno sa svakim radnikom", kaže Vesna Stojanović iz MDM-a.
U Špediciji Goja taže vozače CE kategorije, uglavnom za međunarodni transport. "Nudimo dobre uslove, trebamo deset vozača, visina plate je između dvije i tri hiljade evra. Imamo već oko 75 vozača iz BiH, neki se preseljavaju u Sloveniju, a mi im pomažemo da nađu posao za žene. Procedura zapošljavanja traje od dva do tri mjeseca", kaže Mateja Štabuc Šumak.
Šoferi ne moraju da imaju boravak u Sloveniji, ali je svakako bolje ako se odluče na to jer onda imaju različite poreske olakšice, dodaju iz ove kompanije. Između ostalog, vozač treba da ima diplomu vozača ili drugu stručnu spremu, vozačku dozvolu B, C1, C, CE, C1E kategorije, pasoš, karticu vozača, KOD 95, potvrdu o nekažnjavanju, turističko osiguranje bar tri mjeseca.
Doktorima nude specijalizacije, plaćen stan i kurseve jezika
Marko Simnjanovski iz Doma zdravlja Tolmin, iz malog grada na granici s Italijom, kaže da trebaju ljekare opšte prakse bez specijalizacije i sa specijalizacijom.
"Trebaju nam doktori porodične medicine i ljekari urgentne medicine. Spremni smo da zaposlimo između tri i pet ljekara. Ako je osoba bez specijalizacije, nudimo da se usavrši do kraja. Plata bez specijalizacije je oko 1.400 evra, specijalizant ima 1.500 evra, a ta plata se povećava svake dvije godine. Plata specijalista je od 2.300 do 2.500 evra, to je početna plata. Spremni smo da pomognemo u postupku dobijanja radne dozvole, da platimo postupak, nudimo stan koji bi u periodu od dvije-tri godine bio plaćen za porodice koje žele da se presele. Ostaje prostor i za dogovor o drugim troškovima stana. Spremni smo i da ponudimo kurs slovenačkog jezika", kaže Simnjanovski.
I u Domu zdravlja Krško traže doktore medicine, specijaliste iz područja hitne pomoći, opšte ili porodične medicine, pedijatre i doktore medicine rada.
"Imamo već doktore iz BiH, zadovoljni smo i želimo još da ih zaposlimo. Preuzimamo sve poslove oko zapošljavanja, proceduru u Ministarstvu, pomoć oko stana i drugu podršku", kažu predstavnici tog Doma zdravlja.
Medicinske tehničare treba i Opšta bolnica Jasenice, koja nudi i sufinansiranje u slučaju potrebe za dodatnim obrazovanjem.
Domovi za starije i nemoćne traže njegovatelje, medicinske sestre, fizioterapeute, farmaceute-tehničare.
Traže se i farmeri, mesari…
Jasna Cepić traži radnike za pet kompanija, a u ime matične firme Farme ihan grupe.
"Imamo široku ponudu poslova, od farmi do klaonica i industrije prerade mesa. Tražimo mesare, radnike u preradi, stočare, traktoriste, radnike na održavanju, elektro i mašinske tehničare… Imamo 30 odsto radnika koji dolaze iz zemalja regije. Dobijanje radne dozvole traje oko tri mjeseca, ali se nadamo da će se smanjiti taj period. Trebaju nam otprilike po dva radnika iz svake profesije, ali nije tačno određen broj, konstantno tražimo radnike", kaže Cepić.
Visina plate zavisi od toga šta kandidat zna da radi, na primjer plata mesara je oko 1.200 evra, kao i električara. Oni koji tek počinju da rade mogu da računaju na platu od 870 evra. "To je za nekvalifikovane radnike, za koje ne znamo šta sve mogu da rade i dok ih ne usmjerimo. Pomažemo radnicima da nađu smještaj, a razmišljamo i o tome da napravimo svoje smještajne kapacitete", ističe Cepić.
I dalje je tražnja za radnicima građevinske struke, zidarima, tesarima, armiračima, a poželjno je da imaju položen vozački ispit i pet godina iskustva. Neophodni su im i dispečeri-operateri krana, operateri na montaži kontejnera za prevoz robe, varioci, bravari, vulkanizeri, tokari, pomoćni radnici...
Radnicima se na sajmu nudio različit promotivni materijal Slovenije kao zemlje i pojedinačnih kompanija, kao i rječnik s 500 osnovnih riječi kako bi potencijalni radnici odmah počeli učiti jezik.
Bloomberg Adrija je i juče pisala kako Slovenija privlači radnike, između ostalog sirom i jabukama.
Na web sajtu Zavoda za zapošljavanje Slovenije je svaki dan objavljeno više od 4.000 slobodnih radnih mjesta. Prosječna zarada u Sloveniji u martu 2023. je bila 1.424 evra neto, a minimalna 1.203 evra.
Od 2013. godine zapošljavanje državljana BiH u Sloveniji regulisano je međudržavnim sporazumima i uz učešće zavoda za zapošljavanje, a izuzeci od zapošljavanja po sporazumu su sezonsko zapošljavanje, zapošljavanje poslovodnih radnika, osposobljavanje u području medicine, stranci koji borave na osnovu spajanja porodice.