Poslije Sjeverne Makedonije i Hrvatska ulazi u jedinstven sistem naplate putarine sa Srbijom. Vozači iz Srbije i Hrvatske od septembra će prolaziti kroz naplatne rampe u obje zemlje bez čekanja.
Drugim riječima, svi oni koji imaju srpske TAG-ove moći će da bez ikakvih problema prolaze kroz rampe na auto-putevima u Hrvatskoj, a oni koji imaju hrvatske TAG-ove moći će da prolaze kroz naplatne stanice u Srbiji bez čekanja.
Integrisana naplata putarine na auto-putevima kroz dvije zemlje juče je ozvaničena u Beogradu potpisivanjem memoranduma između Puteva Srbije i Hrvatskih autocesti.
Goran Vesić, ministar građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture, rekao je da je ovaj sistem sa Makedonijom, koji je uspostavljen početkom jula, dao fantastične rezultate.
"Već je urađeno više od 12.000 prekonfiguracija TAG-ova, a svakog dana imamo oko hiljadu novih koji to čine", rekao je Vesić na konferenciji za štampu poslije potpisivanja memoranduma.
Prema njegovim riječima, ovakvi projekti dokazuju da Srbija i Hrvatska zajednički mogu da rješavaju probleme, kreiraju budućnost i izrazio uvjerenje da će i u budućnosti dvije zemlje raditi na novim zajedničkim projektima.
"Kada sam u januaru bio u Briselu i razgovarao sa evropskom komesarkom za transport i predstavio model integrisane naplate, ona mi je rekla da tako nešto nemaju u Evropskoj uniji i da im to treba. Evo, možemo i mi u našem regionu da uradimo nešto što očigledno i bogatiji od nas ne mogu da urade i da oni nauče nešto od nas", rekao je Vesić.
Dodao je da u Srbiji postoji oko 700.000 korisnika elektronskih TAG-ova za naplatu putarine.
"Ima ih više nego onih koji plaćaju putarinu u gotovini, ali kao što možete da vidite na naplatnim rampama, nikada nemate gužvu gde su elektronski tagovi, a uvijek je gužva, pogotovo ljeti, tamo gdje se plaća gotovinom. Što samo govori o tome koliko je brže i bolje koristiti elektronski TAG", primjetio je Vesić i naglasio da je želja Vlade Srbije da u ovom regionu ukinemo sve barijere koje je moguće ukinuti.
"Zajedno možemo da riješimo mnoge probleme, da uređujemo svoje odnose i da omogućimo ljudima da komforno putuju kroz obje zemlje", zaključio je Vesić.
S tim se složio i Boris Huzjan, direktor Hrvatske autoceste d.o.o. koji je rekao da potpisivanje sporazuma označava početak važne saradnje između Puteva Srbije i Hrvatskih autocesta. Istakao je da će na ovaj način hrvatska i srpska kompanija imati prilike da jedna drugoj prenesu znanje i iskustvo.
Jedinstveni sistem elektronske naplate putarine, prvobitno namijenjen građanima Srbije, Sjeverne Makedonije i Albanije u okviru inicijative "Otvoreni Balkan", trebalo je da bude u funkciji od juna, bar kada je riječ o Srbiji i S. Makedoniji. Ali S. Makedonija je kasnila sa povezivanjem na ovaj sistem, koji je u Srbiji uveliko funkcionisao. Pošto je veb-servis napravljen tako da mogu i ostale zemlje da se povežu na njega i najsličniji je romingu u mobilnoj telefoniji, Hrvatska, BIH, pa čak i Slovenija odmah su iskazale zainteresovanost, rekao je za Bloomberg Adriju Darko Savić, pomoćnik direktora Sektora za naplatu pitarina u Putevima Srbije.
Da bi vozači mogli da koriste TAG uređaj neophodno je da urade prekonfiguraciju, što znači da je potrebno da on bude vezan za platnu karticu kako bi mogao da se upotrebi u Sjevernoj Makedoniji, a u uskoro će moći i u Hrvatskoj.
Prekonfiguracija traje do pet minuta i nakon toga se putarina naplaćuje sa platne kartice, a ukoliko je neko na TAG-u imao novac koji nije stigao da potroši, ta sredstva će biti vraćena na platnu karticu.
Na naplatnoj stanici Preševo, prije granice sa Sjevernom Makedonijom, nalazi se kamion sa mobilnim šalterima na kojima je moguće kupiti TAG ili uraditi prekonfiguraciju postojećeg.
Procjenjuje se da u toku ljetnje sezone dnevno kroz Sjevernu Makedoniju prođe približno 7.000 vozila sa srpskim tablicama, tako da bi uvođenje zajedničkog TAG-a bilo veliko olakšanje za vozače pošto neće biti zadržavanja, mijenjanja novca i čekanja kusura.
U narednom periodu očekuje se uključivanje Grčke i Bosne i Hercegovine u sistem zajedničke naplate putarine.