Fjučersi zapadnoteksaške i brent nafte premašili su 90 dolara i kontinuirano rastu nakon što su Rijad i Moskva najavili da će do kraja godine nastaviti slati manje količine nafte na globalno tržište. Lider OPEC+ nastavit će proizvoditi milijun barela dnevno manje do prosinca, ostavljajući dnevnu proizvodnju na devet milijuna barela, što je najniža razina u desetljeću. Rusija će izvoziti 300.000 barela manje dnevno - također do prosinca.
Kina više nije pokazatelj cijena nafte
Posljednji potez OPEC-a pomaknuo je i fokus samog tržišta koje je donedavno bilo usmjereno isključivo na potražnju.
"Mnogi su cijenu nafte tumačili kroz prizmu stanja svjetske i kineske ekonomije i ona je do sada bila sinkronizirana. Sada imamo orkestrirani pokušaj OPEC+ da preuzme kontrolu nad tržištem i potražnjom", objašnjava Bloombergov reporter Will Kennedy.
A koji su razlozi članica OPEC+? Saudijska Arabija mora uravnotežiti profitabilnost proizvodnje nafte sa svojim dugoročnim planom diversifikacije svoje ekonomije. Za Rusiju je ovo prilika da zategne tržište, na kojem je sankcionirana zbog rata u Ukrajini, u svoju korist.
"Rusija se uskladila sa Saudijskom Arabijom - sada se fokusiraju na cijenu umjesto na obujam izvoza i to je novost u njihovom pristupu", rekao je šef globalne robe Bank of America Francisco Blanch.
Globalne rezerve nafte brzo se smanjuju
A ako se fokus pomaknuo s potražnje u Kini na ponudu, globalni podaci o zalihama nisu utješni - rezerve sirove nafte pale su dovoljno da potaknu oklade na porast cijena nafte Brent i West Texas Intermediate na najvišu razinu u 15 mjeseci.
Globalne rezerve nafte oštro pale tijekom srpnja i kolovoza. | Kpler
Globalne zalihe nafte u srpnju su bile blizu šestogodišnjeg sezonskog minimuma. U prvoj polovici kolovoza rezerve nafte na kopnu iznosile su 3,37 milijardi barela, što je pad od 60 milijuna barela u usporedbi s prethodnim mjesecom. Kina, u kojoj je potražnja za sirovom naftom počela rasti, mnogo je pridonijela tom padu, a u SAD-u su rezerve već mjesecima pri kraju i na najnižoj su razini od kraja 2022. godine.
Iako Međunarodna agencija za energiju predviđa nešto opušteniju potražnju tijekom četvrtog tromjesečja, ona ostaje viša od onoga što će isporučivati OPEC - 29,8 milijuna barela dnevno, što je dosta više od 27,9 milijuna barela koliko je proizvedeno u srpnju.
Potražnja nafte - Indija i Kina ovise o uvoznoj nafti.
Skok cijena nafte također budi strahove da bi cijene energenata mogle ponovno početi poticati inflaciju, i to upravo u trenutku kada se središnje banke oprezno spremaju zaustaviti agresivno monetarno stezanje.
I premda smanjenje proizvodnje nafte također stavlja Sjedinjene Države u lošu poziciju - Washington nema mnogo načina da preusmjeri akcije Saudijske Arabije - i nastavi li se smanjenje proizvodnje u prvom kvartalu sljedeće godine - cijena od 100 dolara po barelu, iako nezamisliva na početku ove godine, gotovo je izvjesna stvarnost.
"Ovaj sporazum između Rusije i Saudijske Arabije još uvijek je izuzetno jak i Saudijci imaju apsolutnu kontrolu nad tržištem. Pokazali su da su u stanju srušiti cijene daleko više nego što su mnogi očekivali, a mogu ih srušiti. Oni su prije nekoliko godina pokazali da su voljni i sposobni djelovati na tržištu kako bi kaznili suparnike ili stvorili kolaps američke domaće proizvodnje nafte. Stoga mislim da su oni ovdje definitivno za volanom", zaključio je kolumnist Bloomberg Opiniona Javier Blas.