OPEC je smanjio projekcije globalne potražnje za naftom za ovu i sljedeću godinu, a kartel i saveznici uskoro treba i da odluče o eventualnom povećanju proizvodnje za naredni kvartal.
Organizacija zemalja izvoznica nafte smanjila je projekcije rasta svjetske potražnje u 2024. za 135.000 barela dnevno, navodi se u mjesečnom izvještaju. To je prva veća promjena prognoze koja je i dalje znatno viša od ostatka industrije.
OPEC (predvođen Saudijskom Arabijom) i partneri u narednim sedmicama moraju da odluče da li da nastave planove za oživljavanje proizvodnje, počevši od oktobra. Na ovomjesečnom sastanku oni su ponovili da bi mogli "odgoditi ili ukinuti planove za podizanje proizvodnje", sve u zavisnosti od "preovlađujućih tržišnih uslova".
Cijene nafte su oscilovale posljednjih sedmica. Strah od eskalacije geopolitičkih tenzija na Bliskom istoku je bio glavni faktor rasta, a usporavanje ekonomskog rasta u Kini i SAD-u, najvećim svjetskim potrošačima, cijene su vukli naniže. Fjučersi na Brent koštaju blizu 80 dolara po barelu, što je prenisko za mnoge članice OPEC+ da finansiraju državnu potrošnju.
"Ova revizija zasnovana je na podacima" za prvi i drugi kvartal, kao i smanjenim "projekcijama rasta privrede Kine", rekli su iz organizacije sa sjedištem u Beču.
Čak i poslije smanjenja projekcije, OPEC očekuje da će se potražnja ove godine povećati za 2,1 milion na 104,3 miliona barela dnevno.
Njihove projekcije su i dalje veće od pretpandemijskih prosjeka i iznad očekivanja mnogih velikih berzi i banaka. Njihove projekcije su dvostruko više od predviđanja Međunarodne agencije za energetiku i poklapaju se s optimističnijim scenarijem kompanije Saudi Aramco.
OPEC+ je ograničavao proizvodnju skoro dvije godine u pokušaju da izbjegne stvaranje viška kojem su najviše doprinosili Brazil, SAD i Gvajana. Organizacija planira uvećati proizvodnju za 543.000 barela dnevno u četvrtom kvartalu, a do kraja 2025. godine će proizvodnja biti uvećana za 2,2 miliona barela dnevno.
Na osnovu podataka OPEC-a, povećanje zaliha bi moglo početi od oktobra bez straha od destabilizacije tržišta. Izvještaj procjenjuje da će u posljednjem tromjesečju godine biti potrebno prosječno 43,8 miliona barela dnevno. Ovo je 1,4 miliona barela dnevno više nego u drugom kvartalu.
S druge strane, OPEC je umio donositi odluke koje su u suprotnosti s predviđanjima, a i projekcije nisu uvijek bile tačne.