Prošlonedjeljna dešavanja na berzi obilježila je uglavnom eskalacija tenzija na Bliskom istoku. Izraelske odbrambene snage nastavile su da gađaju položaje militantne grupe Hezbolah u Libanu, dok je Iran u utorak ispalio oko 200 balističkih projektila na jevrejsku državu. Sva ova dešavanja su uticala na tržišta sirovina, dok su cijene akcija uglavnom bile u minusu, s izuzetkom kineskih indeksa, koji su za sedmicu ojačali više od 10 odsto. Investitore je, međutim, zahvatio FOMO (engl. fear of missing out - strah od propuštanja).
Krenimo redom.
Cijene sirovina poletjele u nebo
Svjetski lideri i berze pažljivo prate kako će Izrael odgovoriti na iranske raketne napade na jevrejsku državu. Nafta i zlato su skočili usred eskalacije tenzija, a na vrijednosti je dobio i američki dolar.
Cijena nafte brent u utorak je zabilježila najveći dnevni rast od marta prošle godine. Ovaj potez je uzdrmao tržište nafte, koje je posljednjih nedjelja nakupilo dosta kratkih pozicija. Iranski napad izazvao je zabrinutost zbog potencijalnih prekida u isporuci nafte s Bliskog istoka ako tenzije eskaliraju. Analitičari su za CNBC rekli da bi iranska naftna infrastruktura mogla postati meta Izraela.
Cijena 159-litarskog barela sjevernomorske sirove nafte tipa brent je prošle nedjelje iznosila 77,6 dolara, što je povećanje od 8,4 odsto na nedjeljnom nivou.
Cijena zlata u dolarima je nedavno probila sve psihološke blokade i kreće se na najvišim istorijskim vrijednostima. Za uncu od 31,1 gram zlata mora se platiti dobrih 2.660 dolara, što je 30 odsto više nego na početku godine. Mnogi se pitaju može li cijena zlata da probije psihološku barijeru od 3.000 dolara po unci. Pripremili smo detaljniji pogled iza kulisa astronomskog rasta cijene zlata prošle nedjelje.
Rani znaci kineskog ekonomskog oporavka
Selimo u Kinu, gdje se održavaju proslave praznika takozvane Zlatne nedjelje. Berze u Kini će se ponovo otvoriti u srijedu, a posljednji dan trgovanja završile su rastom.
Pozitivni signali dolaze iz druge najveće svjetske ekonomije, pošto je finansijska baza dugogodišnjeg lidera Xi Jinpinga podigla kineska tržišta na nove visine. Najava Pekinga o ekonomskoj podršci povećala je kineski CSI 300 za više od 25 odsto u nizu od devet dana. Porastao je više od osam odsto u ponedjeljak, što je njegov najbolji dan u 16 godina, a indeks Shanghai Composite je porastao za 8,06 odsto prije nego što su tržišta zatvorena zbog jednonedjeljnog odmora, prenio je Bloomberg.
S druge strane, sezona praznika daje vjetar u leđa kineskom optimizmu, jer se domaći turizam i potrošnja povećavaju tokom kineskih nacionalnih praznika. Bloombergov Janping Li, koji pomno prati kineska tržišta, primijetio je da postoje neki vrlo rani znaci oporavka druge po veličini svjetske ekonomije. Kineski gradovi su ublažili pravila kupovine kuća, a podaci o rezervacijama putovanja pokazuju da sve više Kineza ide na evropske i azijske destinacije za odmor.
Bitcoin u minusu
XBTEUR:CUR
XBT-EUR Cross Rate
55.558,51 EUR
+495,01 +0,90%
vrijednost na početku trgovanja
55.066,94
posljednja zaključna vrijednost
55.063,5
promjena od početka godine
45,7736%
dnevni raspon
54.794,75 - 55.920,30
raspon u 52 nedjelje
25.092,57 - 67.431,45
Oktobar i novembar su istorijski najprofitabilniji mjeseci u godini za one koji drže bitcoin. Ipak, eskalacija tenzija na Bliskom istoku doprinosi većem oprezu među investitorima na globalnim tržištima.
Najveća kriptovaluta, bitcoin, blago se oporavila od pada u utorak, kada je pala na 60.168 dolara po tokenu, da bi se vratila iznad 61.000 dolara.
SAD se sprema za novembarske izbore
Crvenjelo se i preko Atlantika, pri čemu je indeks S&P 500 pao za skoro 0,8 odsto, indeks Dow Jones za 0,4 odsto, dok je tehnološki indeks Nasdaq Composite izgubio jedan i po odsto vrijednosti.
U Sjedinjenim Američkim Državama, vijesti na političkom terenu imale su više odjeka od događaja na berzi. U utorak su se dva potpredsjednička kandidata takmičila u televizijskom sukobu. Republikanac JD Vance i demokrata Tim Walz razgovarali su o aktuelnim pitanjima unutrašnje i spoljne politike i ekonomiji u debati koju su mnogi mediji opisali kao ljubaznu i punu poštovanja. Debata nije imala uticaja na berze.
Ohrabrujući su i podaci o stopi nezaposlenosti, koja je u septembru u SAD-u blago smanjena na 4,1 odsto, navodi lokalni Biro za statistiku tržišta rada. Ovo je za 0,1 procentni poen bolji rezultat nego prošlog mjeseca i isto toliko bolji od očekivanja stručnjaka. Hoće li se berzanska bajka nastaviti?
Pesimistična Njemačka
Vraćamo se s Atlantika u Evropu. U najvećoj ekonomiji Starog kontinenta vlada pesimizam, pojačan problemima evropskog automobilskog sektora. Evropska unija je u petak uvela carine na kineska električna vozila, koje će sada iznositi do 45 odsto. Oni će važiti pet godina.
Njemački indeks Dax je prošle nedjelje pao za 1,5 odsto. Njemački PMI je u septembru iznosio samo 40,3 poena - u avgustu je bio 42,2 poena. To znači da je već dobre dvije godine zaredom ispod granice od 50 poena i da je na jednogodišnjem najnižem nivou. Kompozitni PMI takođe ostaje ispod granice od 50 poena na 47,2 poena. To ukazuje da ni uslužne djelatnosti, gdje je indeks 50,6 poena, više ne mogu da poboljšaju ekonomsku situaciju u njemačkoj privredi.
Francuska politička kriza širi se na tržišta
Nastavljamo u Evropi, tačnije u Francuskoj, koja je poslije višemjesečnih pregovora u septembru konačno dobila novog premijera u iskusnom političaru Michelu Barnieru. Nova francuska vlada, kojom dominiraju konzervativci i centristi, sada je pod pritiskom da pronađe brza rješenja za fiskalne izazove zemlje.
Premijer Barnier, čija će vlada predstaviti budžet za 2025. u srijedu, rekao je da će natjerati najveće kompanije u zemlji i najbogatije pojedince da plaćaju više poreze kako bi se izborili s ogromnim budžetskim deficitom. Na njegova predviđanja reagovale su francuske berze, o kojima smo detaljnije pisali prošle nedjelje.
Francuski referentni indeks CAC40 je od ponedjeljka do petka izgubio oko tri odsto, dok su manje gubitke zabilježili ostali evropski referentni indeksi. Indeks Stoxx Europe 600 ojačao je 1,8 odsto za nedjelju dana nakon što je dostigao najviši nivo u istoriji u posljednjoj nedjelji septembra.
Japan s novim vođama
Pogledajmo Zemlju izlazećeg sunca, gdje je Shigeru Ishiba, koji je u utorak zamijenio nepopularnog Fumia Kishidu, imenovan kao novi premijer. Ishiba je uvjeravao javnost da japanska ekonomija nije spremna za još jedno povećanje kamatnih stopa, što je izazvalo rast japanskih akcija dok je jen nastavio da pada.
Indeks akcija Nikkei 225 skočio je za dva odsto, dok je indeks Topix skočio za 1,2 odsto. Izvoznici poput tehnoloških kompanija pružili su najveći podsticaj tržištu pošto je jen pao, prenio je Bloomberg.
Adria region je otporniji
Uprkos evropskom pesimizmu i padu najvećih indeksa Starog kontinenta, indeksi u Adria regionu imali su nešto bolju nedjelju. Slovenački SBI TOP izgubio je 1,1 odsto tokom nedjelje, ali je i dalje dobio skoro 26,6 odsto od početka godine. Hrvatski indeks CRO10 sedmicu je završio jedva u zelenom, jer je ojačao 0,2 odsto, dok je od početka godine veći za 18,4 odsto.
Posljednji zraci ljetnog sunca obasjali su akciju NLB-a, koja je u posljednjoj nedjelji septembra pala za 3,7 odsto, pošto je prošle nedjelje porasla za 0,88 odsto. U međuvremenu, akcija Cinkarne Celje porasla je za 1,8 odsto.
Raznovrsnije je u Novom Mestu, gdje je Krka ove godine na kupovinu sopstvenih akcija na Ljubljanskoj berzi potrošila više od 17 miliona evra. To pokazuju naši proračuni na osnovu njegovog izvještavanja na sajtovima oglasne table Seoneta Ljubljanske berze. A kupovina još nije gotova.
I prije ovih kupovina Krka je redovno sticala sopstvene akcije. Ove godine kupila ih je više od 134.000, za šta je morala da izdvoji 17,1 milion evra. To u prosjeku iznosi oko 127 evra po akciji, dok se danas pojedinac može kupiti za nešto više od 134 evra.
Na šta ćemo obratiti pažnju ove nedjelje?
Ponedjeljak, 7. oktobar
- Godišnjica napada Hamasa na Izrael
- Eurostat će objaviti podatke o maloprodaji u evrozoni
- U Njemačkoj će objaviti podatke o fabričkim porudžbinama
- Govoriće nekoliko ključnih imena Evropske centralne banke, uključujući Piera Cipollonea, Josea Luisa Escrivu i glavnog ekonomistu ECB Philipa Lanea
Utorak, 8. oktobar
- U Njemačkoj će objaviti podatke o industrijskoj proizvodnji
- Francuska i SAD će objaviti podatke o spoljnotrgovinskom bilansu
- Kineske berze će se otvoriti nakon jednonedjeljne pauze
Srijeda, 9. oktobar
- U Njemačkoj će objaviti podatke o spoljnotrgovinskom bilansu
Četvrtak, 10. oktobar
- U SAD će objaviti podatke o inflaciji i zahtjevima za nezaposlene
- Nova francuska vlada predstaviće budžet za 2025. godinu
- Elon Musk će predstaviti "robotaxije" u Los Angelesu
Petak, 11. oktobar
- Podaci o inflaciji biće objavljeni u Njemačkoj
- JPMorgan i Wells Fargo će objaviti izvještaje o zaradi
- Biće objavljeni podaci o britanskom BDP-u
- U SAD će biti objavljen indeks cijena proizvođača