Kompanija Volkswagen razmatra da zatvori pojedine fabrike u Njemačkoj s ciljem suzbijanja troškova, ali bi to bio još jedan udarac za vladu kancelara Olafa Scholza.
Potencijalne mjere kompanije, koje su usmjerene na njenu glavnu marku putničkih automobila, kao i na druge entitete grupe, takođe uključuju pokušaj da se prekine sporazum kompanije sa sindikatima o očuvanju radnih mjesta do 2029. godine, navodi se u saopštenju objavljenom u ponedeljak.
Gašenje neke od Volkswagenove fabrike bilo bi prvo zatvaranje fabrike ove kompanije u Njemačkoj tokom 87-godišnje istorije Volkswagena. To bi Volkswagen dovelo do sukoba sa moćnim sindikatima.
"Ekonomsko okruženje je postalo još teže i novi igrači prodiru u Evropu", rekao je izvršni direktor VW Oliver Blume u izjavi. "Njemačka kao poslovna lokacija dodatno zaostaje u pogledu konkurentnosti."
Radni sporovi bi bili veliki test za generalnog direktora ove kompanije, koji takođe vodi brend sportskih automobila Porsche, s obzirom da su sindikalni sukobi otjerali brojne njegove prethodnike. Kompanija se borila da smanji troškove svog istoimenog putničkog brenda gdje su profitne marže dugo zaostajale, a napori su postajali sve teži uslijed brzog prelaska na električna vozila i usporavanja potrošnje potrošača.
Šef savjeta radnika Daniela Cavallo rekla je da je menadžment VW zakazao nakon sastanaka na kojima je detaljno objašnjeno da osnovni brend kompanije, koji proizvodi modele Golf i Tiguan, prijeti da će postati gubitaš, navodi se u odvojenom saopštenju. Kompanija planira da zatvori najmanje jednu veću fabriku za proizvodnju automobila i jednu lokaciju za proizvodnju komponenti u Njemačkoj, navodi se, uz ukidanje sporazuma o platama.
VW zapošljava oko 650.000 radnika širom svijeta, od kojih je skoro 300.000 u Njemačkoj. Polovinu mjesta u nadzornom odboru kompanije drže predstavnici rada, a njemačka savezna država Donja Saksonija — koja posjeduje 20 odsto udjela — često je na strani sindikalnih organa.
Prethodni sukobi sa sindikatima su okončali ili skratili mandate najviših rukovodilaca, uključujući bivšeg generalnog direktora Bernda Pischetsriedera, bivšeg šefa marke VW Wolfganga Bernharda i Herberta Diessa, Blumeovog prethodnika na mjestu izvršnog direktora. Sva trojica su pokušala da proguraju efikasnost, posebno u domaćim njemačkim operacijama VW-a.