Kompanija Volkswagen AG bi se mogla suočiti sa štrajkovima radnika već u oktobru, ako odluči da ukine decenijski ugovor o sigurnosti zaposlenja i zatvori dvije fabrike, rekli su iz najvećeg sindikata u državi.
"Sigurnost posla je dio osnovnog dogovora koji je sklopljen s kompanijom posebno za krize poput ove", rekao je u četvrtak na konferenciji za novinare Thorsten Groger, glavni pregovarač IG Metalla zadužen za Volkswagen.
Više od 500.000 radnika moglo bi učestvovati u štrajkovima krajem sljedećeg mjeseca ako Volkswagen ne započne konstruktivne razgovore, dodao je Groger.
Dok se sindikat drži zahtjeva da zarade u cijeloj automobilskoj industriji porastu za sedam posto, šefica IG Metalla Christiane Benner, koja je govorila na istom događaju, rekla je da bi prelazak na četverodnevnu radnu sedmicu bio moguća opcija na koju bi radnici mogli pristati.
Najveći evropski proizvođač automobila dan ranije je branio svoj plan za zatvaranje fabrika Njemačkoj, rekavši da je slaba prodaja automobila učinila dvije fabrike suvišnim. Više od 20.000 radnika prisustvovalo je skupu u Volfsburgu u srijedu, a mnogi su zviždali izvršnom direktoru Oliveru Blumeu, koji je najavio ove planove.
Evropa sporije prelazi na električna vozila, a mnoge zemlje, među kojima su Njemačka i Švedska, ili su ukinule ili smanjile subvencije. S obzirom na to da je prodaja automobila i dalje za petinu niža od prodaje prije pandemije, proizvođači automobila, uključujući VW, Stellantis NV i Renault SA, u fabrikama ne posluju dovoljno efikasno, pokazuju podaci kompanije Just Auto.
Volkswagen je prošle godine proizveo otprilike devet miliona vozila, a ukupni kapacitet kompanije je 14 miliona vozila godišnje. Rast cijene logistike, naknada i energije umnogome je otežao Volkswagenu da ostvari željeni profit. Profitna marža pala je na 2,3 posto u prvoj polovini godine, a prošle godine je ovaj pokazatelj u prvih šest mjeseci iznosio 3,8 posto.