Invictus tehnology group biće nova kompanija koju će osnovati članovi uprave i radnici Infinity International Group, pored još nekoliko drugih kompanija. Nove kompanije preuzeće radnike i poslove sankcionisanog Infinityja i njegovih članica u obimu i na način koji im dozvoljavaju zakoni, rekao je predsjednik Uprave Infinityja Bojan Vujić.
Vujić na konferenciji za medije nije konkretno pojasnio na koji način će nove kompanije preuzeti sankcionisana privredna društva, da li će ići po modelu spajanje uz pripajanje, gdje jedno pravno lice preuzima imovinu, prava i obaveze drugog pravnog lica.
Na pitanje Bloomberg Adrije o tome rekao je da se prave nove firme koje će se baviti istim poslovima kao postojeće sankcionisane, te da još traže načine kako će se cijeli novi model poslovanja uspostaviti te kako će nove kompanije preuzeti sve što mogu po zakonu, a po pitanju postojećih ugovora, dobavljača...
Čitaj više
Vlasnik UNA televizije u Srbiji više nije sankcionisani Infinity
Prenos cjelokupnog vlasničkog udjela izvršen je na Aleksandra Radoša i Srđana Praštala.
05.07.2024
Vlada RS mijenja zakone da sankcionisane firme mogu da rade
Vlada Republike Srpske usvojila je danas, po hitnom postupku, izmjene i dopune tri zakona.
01.07.2024
Šta donose izmjene zakona o IRB-u, bankama i platnom prometu u RS
Pred poslanike Narodne skupštine RS stigle su izmjene tri zakona kojima se uvode novine u poslovanju finansijskog sektora u tom entitetu.
02.07.2024
Poslanici upozoravaju na urušavanje IRB-a, u Vladi tvrde drugačije
Poslanici u NSRS započeli su razmatranje seta zakona kojima se proširuju nadležnosti IRB RS.
03.07.2024
Infinity žele da preuzmu radnici, banke već rade na gašenju računa
Vlasnik Đorđe Đurić odlučio je da napusti kompaniju i BiH. Trenutno 20 menadžera zainteresovano da preuzme biznis.
26.06.2024
OFAC lista i moguće posljedice za sedam kompanija u RS
Posljedice za kompanije bi mogle biti veoma ozbiljne, od gašenja računa u bankama do prekida saradnje i ugovora.
20.06.2024
OFAC proširio sankcije na dva lica i sedam kompanija u RS
Fizička i pravna lica se povezuju s Igorom Dodikom, navode u OFAC.
18.06.2024
Razmotriće da li će Infinity ići u likvidaciju ili stečaj jer je vlasnik Đorđe Đurić izašao iz kompanije. "Moramo da vidimo šta je moguće uraditi, a da dalje poslovanje bude izvodivo. Sve što budemo po zakonu mogli da prenesemo u novu kompaniju, to će biti urađeno, a ono što ne budemo mogli da prenesemo po pitanju ugovora, ostaje da se pokreće postupak nabavke. Imali ili ne imali ugovor, mi nećemo dozvoliti da naši klijenti budu ugroženi dok ne nađu trajno rješenje", odgovorio je.
Infinity grupacija u trenutnom obliku više neće postojati i u narednom periodu i njene firme će kroz procese preregistracije nestati.
"Kompanija koja će u narednom periodu biti registrovana i zadužena za IT dio biznisa naše grupacije zvaće se Invictus tehnology group. Uprava i vlasnici te kompanije će da budu svi ljudi koji su i sada u upravljačkoj strukturi Infinity grupe i ostalih naših kompanija", rekao je Vujić i dodao da će u vlasničkoj strukturi Invictusa biti pet ljudi.
Za kompaniju Kaldera je rekao da je već ušla u proces preregistracije po sličnom modelu, odnosno pet zaposlenih će registrovati novu kompaniju koja će se baviti projektima u vezi s energetikom.
Kompanija Una u Srbiji više nije dio Infinityja, a za ostale dijelove Une u BiH Vujić kaže da još traže rješenje jer je situacija "komplikovanija" u odnosu na ostale kompanije i trebaće im više vremena.
Sa kompanijom Sirius 2010, koja je takođe sankcionisana, a nije dio Infinityja, dogovorili su saradnju kroz buduću zajedničku kompaniju, dodao je, ali za to će trebati malo više vremena.
"Učinićemo sve da nastavimo poslovanje i budemo još uspješniji. U spas ovoga krećemo s velikim opterećenjem, u smislu rashoda ili kredita koji postoje, to nam znatno otežava, ali će sve ugovoreno ostati na snazi u skladu s onim što nam zakon omogućava", istakao je Vujić.
Za Alternativnu televiziju (ATV) će ići isti model pravljenja nove kompanije, za šta se traži optimalan model da radnici koji su tamo preuzmu biznis. U ostalim kompanijama grupacije će takođe biti između tri i pet novih vlasnika, a Vujić očekuje da bi kroz dva-tri mjeseca sve moglo da bude privedeno kraju po pitanju registracije novih kompanija.
"Nije nam cilj da išta krijemo. Mi imamo puno pravo da tražimo način da radimo. S obzirom na to da je priča Ambasade SAD-a u BiH da sankcije nisu uperene protiv radnika, već pojedinaca, ovo je prilika da to pokažu, ako je zaista tako", rekao je Vujić.
Američke kompanije raskidaju ugovore, banke gase račune
Vujić je potvrdio da im američke kompanije s kojim su sarađivali raskidaju ugovore, a domaće banke gase račune, što su i očekivali.
"To ide nekom dinamikom u zavisnosti od banke i vjerujem da će u jednom trenutku svi računi biti ugašeni", kazao je Vujić i dodao da vjerovatno neće tužiti banke jer vjeruju da i one rade pod pritiskom da održe biznis.
Nisu kontaktirali OFAC, ali su angažovali pravne timove da detaljno sve analiziraju, nakon čega će procijeniti kako dalje postupiti.
Podsjećamo, na listu Kancelarije za kontrolu strane imovine Ministarstva finansija SAD-a (OFAC) 18. juna stavljene su Infinity International Group te njihove članice Prointer ITSS, Kaldera Company, Infinity Media, K-2 Audio Services i Una World Network. Pored njih, na listi je i kompanija Sirius 2010, te dva fizička lica povezana s pomenutim kompanijama Đorđe Đurić i Milenko Čičić.
OFAC je naveo da sankcionisani predstavljaju značajan izvor prihoda za predsjednika Republike Srpske Milorada Dodika i njegovu porodicu, koji su već pod američkim sankcijama.
Iz Infinityja su to demantovali i najavili da više neće postojati u trenutnom obliku, da je vlasnik Đorđe Đurić odlučio da napusti kompaniju i Bosnu i Hercegovinu.