Kompanija Invictus Tehnology Group Banjaluka prinuđena je, samo oko mjesec dana od početka rada, preduzeti drastične poteze koji uključuju značajno smanjenje broja zaposlenih u kompaniji.
"Ova odluka je donesena nakon što smo se suočili sa brojnim nezakonitim postupcima onih koji bi u Republici Srpskoj i Bosni i Hercegovini trebali da osiguraju prava zagarantovana zakonima", naveli su iz te kompanije u saopštenju za javnost.
Invictus je osnovana od strane rukovodilaca u grupaciji Infinity International, koja je pod američkim je sankcijama od 18. juna. Novu kompaniju osnovali su s ciljem nastavka rada, usljed blokade računa Infinityja od strane komercijalnih banaka.
Čitaj više
OFAC proširio sankcije na dva lica i sedam kompanija u RS
Fizička i pravna lica se povezuju s Igorom Dodikom, navode u OFAC.
18.06.2024
Infinity žele da preuzmu radnici, banke već rade na gašenju računa
Vlasnik Đorđe Đurić odlučio je da napusti kompaniju i BiH. Trenutno 20 menadžera zainteresovano da preuzme biznis.
26.06.2024
Invictus tehnology preuzima poslove Prointera usljed sankcija
Invictus tehnology group biće nova kompanija koju su osnovali radnici Infinity International Group.
10.07.2024
Vujić za Bloomberg Adriju: Ide stečaj grupe, izlazimo iz medija i elektro sektora
Povodom sankcija OFAC-a, predsjednik Uprave Infinity International Group Bojan Vujić govorio za Bloomberg Adriju.
12.07.2024
O'Brien ponovio da je moguć nastavak sankcionisanja lica u BiH
"Svako ko pruža materijalnu podršku određenoj osobi ili instituciji koja je pod sankcijama podložan je mogućim sankcijama".
27.08.2024
Vidović: O'Brien da provjeri zašto je naređeno zatvaranje računa sankcionisanim licima
Ministar finansija RS Zora Vidović oglasila se povodom izjave pomoćnika američkog državnog sekretara Jamesa O'Briena.
28.08.2024
Međutim, iako su zaposlili skoro sve radnike iz Prointera i drugih firmi orjentisanih na IT, sada moraju da ih otpuste.
"Garantujemo da će svi zaposleni dobiti svoja zarađena primanja uz poštovanje ugovorom o radu i zakonom predviđenih mehanizama za djelovanje u ovakvim i sličnim situacijama", naveli su.
Početkom ovog mjeseca kao novi poslovni subjekt optimistično smo počeli sa radom, dodaju, i potpisali ugovore sa više od 170 zaposlenih sa iskrenom namjerom da na novim osnovama i uz pomoć dosadašnjeg zajedničkog iskustva i znanja nastavimo poslovanje.
"Sud je uredno izvršio registraciju nove kompanije, ali smo sada došli u situaciju da moramo preduzeti neželjene poteze. Bez obzira što se prvobitno činilo da ćemo kod banaka bez većih problema otvoriti račune, te završiti i sve druge neophodne aktivnosti kod drugih relevantnih institucija, ipak smo naišli na ozbiljne prepreke koje nas sprečavaju da ostvarimo započeti plan", ističu u saopštenju.
Podrška je, kako dodaju, izostala, prije svega, od banaka koje nisu bile spremne da postupe po zakonu. Tvrde da su banke, nakon ogromnog pritiska Ambasade SAD u Sarajevu, a u strahu od narednih poteza američke administracije i novih sankcija, ignorisale njihova nastojanja da kao nova kompanija dobiju polazne elemente neophodne za normalno poslovanje.
"Zbog ovakvog nerazumijevanja teško možemo da održimo finansijsku stabilnost što iz dana u dan dodatno usložnjava čitavu situaciju. Želimo da naglasimo da se zbog postupaka Ambasade SAD na najbrutalniji način radnicima uskraćuje pravo na rad i osiguranje gole egzistencije iako za to nema bilo kakvog pravnog osnova. Baš zbog toga pozivamo sve nadležne institucije da što prije pronađu adekvatno rješenje kako ni jedna druga domaća kompanija u budućnosti ne bi bila izložena nezabilježenoj diskriminaciji", poručili su.
Zaključili su da je u datim uslovima teško pronaći adekvatniji odgovor na sve, a koji ne bi uključivao ozbiljnije rezove u samoj kompaniji.
Podsjećamo, na listu Kancelarije za kontrolu strane imovine Ministarstva finansija SAD-a (OFAC) 18. juna ove godine stavljene su Infinity International Group te njihove članice Prointer ITSS, Kaldera Company, Infinity Media, K-2 Audio Services i Una World Network. Pored njih, na listi je i kompanija Sirius 2010, te dva fizička lica povezana s pomenutim kompanijama Đorđe Đurić i Milenko Čičić.
Nakon toga je uslijedilo gašenje računa navedenih privrednih društava u komercijalnim bankama i promjena vlasništva nad sankcionisanim kompanijama u BiH te je osnovano više novih firmi od strane menadžera u pomenutim firmama putem kojih su namjeravali nastaviti da rade.