Finansijske institucije i druga lica koja se upuste u određene transakcije ili aktivnosti sa sankcionisanim kompanijama i pojedincima mogu se izložiti sankcijama, poručili su iz Kancelarije za kontrolu strane imovine Ministarstva finansija SAD-a (OFAC), koja je u utorak proširila listu pravnih i fizičkih lica u Bosni i Hercegovini (BiH) kojima uvodi sankcije.
"Zabranjeno je davanje bilo kakvih doprinosa ili pružanje sredstava, dobara ili usluga od sankcionisanog lica, za njega ili u korist bilo kojeg sankcionisanog lica, ili primanje bilo kakvih sredstava, dobara ili usluga od bilo kojeg takvog lica", naglasili su u OFAC.
Iz ovoga proizilazi da bi posljedice za sedam kompanija iz Republike Srpske, koje su dodate na OFAC listu, mogle biti veoma ozbiljne, od gašenja računa u bankama koje posluju u BiH do prekida saradnje i ugovora koji sankcionisane firme imaju s mnogim domaćim i stranim institucijama i kompanijama.
Čitaj više
OFAC proširio sankcije na dva lica i sedam kompanija u RS
Fizička i pravna lica se povezuju s Igorom Dodikom, navode u OFAC.
18.06.2024
Sankcionisanima u RS plata stiže u gotovini
Isplata gotovine primjenjivaće se kada je radniku onemogućena isplata plate putem tekućeg računa.
19.04.2024
Oglasili se regulator i banke o gašenju računa sankcionisanim licima
Svaki ugovor između banke i klijenta precizno definiše prava i obaveze, kažu iz Agencije za bankarstvo RS.
02.04.2024
Banke zatvaraju račune sankcionisanim osobama u BiH, fizička i pravna lica u problemu
Lista OFAC proširena posljednjih mjeseci.
29.03.2024
Sankcije SAD-a za troje saradnika Milorada Dodika
Sankcije za Branislava Okuku, Jelenu Pajić Baštinac i Srebrenku Golić.
13.03.2024
Morris: Razumno je očekivati još američkih sankcija za osobe i banke
Sankcije otežavaju tim akterima da se angažiraju u međunarodnim financijskim transakcijama, dodala je.
07.03.2024
SAD uvele sankcije Đokiću, Cvijetinoviću i Peroviću
Sankcije uvedene zbog korupcije i zlonamjernih aktivnosti.
16.11.2023
Dodikova djeca i povezane kompanije sankcionisani od strane SAD-a
Kancelarija za kontrolu imovine stranaca (OFAC) u petak je na listu uvrstila dvije osobe i četiri kompanije
20.10.2023
Na listu OFAC stavljene su Infinity International Group te njihove članice Prointer ITSS, Kaldera Company, Infinity Media, K-2 Audio Services i Una World Network. Pored njih na listi je i kompanija Sirius 2010, te dva fizička lica povezana s pomenutim kompanijama Đorđe Đurić i Milenko Čičić.
Radnici u nezavidnom položaju
Navedene kompanije zapošljavaju više od 800 radnika koji se nalaze u nezavidnom položaju. Oni s kojima je Bloomberg Adria razgovarala kažu da ih je strah od daljnjeg razvoja događaja, prije svega po pitanju daljnjeg poslovanja firmi i mogućnosti da dobiju plate ukoliko računi kompanija budu ugašeni u bankama.
Podsjećamo, banke su od marta ove godine počele da gase račune pravnim i fizičkim licima koja su na OFAC listi, nakon što su dobile upozorenje od administracije SAD-a da bi i same mogle da se nađu pod sankcijama.
Upitna i realizacija ugovora s javnim institucijama
Gašenje računa onemogućava poslovanje kompanija i s drugim pravnim licima, a navedene kompanije imaju na desetine ugovora sklopljenih s državnim i entitetskim institucijama, javnim preduzećima, lokalnim zajednicama, kao i s drugim privatnim društvima.
Prointer je s javnim institucijama, ustanovama i preduzećima sklopio ukupno 1.147 ugovora ukupne vrijednosti 282,7 miliona maraka, prema podacima Agencije za javne nabavke BiH.
Kaldera je na tenderima institucija i javnih preduzeća uspjela obezbijediti 263 ugovora u vrijednosti od 129,1 milion maraka, dok je Sirius 2010 s javnim sektorom sklopio 213 ugovora u vrijednosti od 48,7 miliona maraka.
Ostale kompanije nemaju ugovore ili imaju ugovore manjih vrijednosti s javnim institucijama, ustanovama i preduzećima.
S obzirom na to da se radi u najvećem dijelu o uslugama i rješenjima iz IT sektora, sankcionisane kompanije su u partnerskim odnosima s više stranih kompanija, od kojih mnoge dolaze iz SAD-a, a prema pravilima OFAC, više ne smiju da posluju sa sankcionisanim firmama, čime se dovodi u pitanje više licenci i nastavak podrške za softverska rješenja.
Među stranim partnerima navode se Cisco, Hyland, Hewlett Pacard (HP), VM Ware, Dell EMC, Weeam, Fortinet, Veritas, Aruba, Brocade, Motorola, CertiProf, F5, Panduit, PearsonVue, Network Enery Services...
"Pokušava se ugroziti uspješno poslovanje"
Infinity International Group i njene članice najoštrije osuđuju odluku OFAC da uvedu sankcije i ističu da je cilj SAD-a da ospori vrijednost, kredibilitet, uspješne projekte i kvalitet njihovog rada.
"Sankcije ovakvog formata su, prije svega, pokušaj udara na više od 800 visokoobrazovanih radnika koji svakodnevno stvaraju novu vrijednost i doprinose boljem privrednom ambijentu u cijeloj Bosni i Hercegovini", kažu za Bloomberg Adriju u Infinity International Group.
Dodaju i da se sankcijama pokušava otvoriti prostor konkurenciji iz energetskog i IT sektora da ostvari jači uticaj na tržištu te najavljuju da će preduzeti sve pravne korake kako bi zaštitili svoje poslovanje i ugled.
U kompaniji Prointer ITSS, članici Infinityja, kažu da će nastaviti da rade, da im je povjerenje klijenata na prvom mjestu, te da će uz poštovanje svih propisa i rokova zaštititi interese klijenata i nastaviti implementaciju aktuelnih projekata.
Ističu da su prethodnih godina zabilježili ozbiljan rast i znatno povećali prisustvo u cijelom regionu, zbog čega vjeruju da su zasmetali "moćnim centrima" u konkurenciji koji su uspjeli da izlobiraju sankcije. "Stavljanje naše kompanije na OFAC listu nije ništa drugo nego pokušaj sputavanja našeg širenja i rasta u regionu", ističu u Prointeru za Bloomberg Adriju.
Navode da zapošljavaju više od 150 visokoobrazovanih i certificiranih mladih stručnjaka, koji spadaju među najbolje u zemlji i regionu te da su uspješno realizovali veliki broj projekata, ne samo u BiH već i u regionu.
Iz kompanije Sirius 2010 nisu odgovorili na pitanja Bloomberg Adrije o daljnjem poslovanju i kakvi su im planovi.
Podsjećamo, u OFAC-u su naveli da se navedenim kompanijama i licima uvode sankcije jer predstavljaju značajan izvor prihoda za predsjednika Republike Srpske (RS) Milorada Dodika i njegovu porodicu, koji su već pod američkim sankcijama.
"Dodik je koristio svoju zvaničnu poziciju za sticanje ličnog bogatstva putem kompanija povezanih s njim i s Igorom Dodikom", navodi se u saopštenju OFAC-a.
Na mreži X oglasio se i Igor Dodik, koji je naveo da je OFAC mnogo toga napisao u svojoj odluci, ali bez dokaza.
Dosadašnje sankcije
Na listi OFAC su ukupno 53 pravna i fizička lica iz Bosne i Hercegovine.
Sjedinjene Američke Države su sankcionisale predsjednika RS Milorada Dodika 5. januara 2022, zbog djela koja predstavljaju opstrukciju ili prijetnju provođenju Dejtonskog mirovnog sporazuma, kao i zbog koruptivnog djelovanja. Tada su sankcije uvedene i Alternativnoj televiziji iz Banjaluke.
OFAC je u oktobru 2023. na listu uvrstio još dvije osobe, Dodikovu djecu Igora Dodika i Goricu Dodik, kao i četiri kompanije za koje su naveli da čine jezgru mreže podrške predsjednika RS.
U novembru su se na listi našli i Petar Đokić, ministar energetike i rudarstva RS, Savo Cvijetinović, član izvršnog odbora SNSD-a i Duško Perović, dugogodišnji šef predstavništva RS u Moskvi, zbog, kako se navodilo, korupcije i zlonamjernih aktivnosti.
U decembru su na istu listu stavljeni i Diana Kajmaković, bivša državna tužiteljka, i Osman Mehmedagić, bivši šef Obavještajno-sigurnosne agencije Bosne i Hercegovine (OSA).
U martu su na "crnu listu" došle i tri osobe koje su, kako je navedeno, narušavale Dejtonski mirovni sporazum, konkretno radile na organizaciji Dana Republike Srpske - 9. januara. Sankcionisani su Branislav Okuka, Dodikov savjetnik, Jelena Pajić Baštinac, generalni sekretar u Palati predsjednika RS, i Srebrenka Golić, predsjedavajuća Vijeća naroda RS.