Električna energija iz Termoelektrane Ugljevik će od polovine siječnja ići ka Elektrogospodarstvu Slovenije po arbitražnoj odluci.
Ministar energetike i rudarstva Republike Srpske Petar Đokić izjavio je da će sve obaveze ovog preduzeća po arbitražnoj odluci prema Elektrogospodarstvu Slovenije (EGS) biti izvršene uz solidarnu podršku Elektroprivrede Republike Srpske i Vlade Republike Srpske.
"Za nas je važno da RiTE Ugljevik i dalje stabilno posluje i izvršava planove proizvodnje uglja i dovoljnih količina električne energije u energetskom sistemu Republike Srpske", rekao je Đokić.
Ministar je naglasio da će biti nađena najbolja rješenja i najavio da će jedna trećina struje iz RiTE Ugljevik od polovine siječnja ići ka EGS. "Ta energija im se ne poklanja, nego će na komercijalnom principu biti utvrđena i konačna cijena kada se razgovor sa Slovencima završi, a to će biti uskoro", rekao je Đokić.
Dodao je da će postojeći dug od 250 milijuna KM biti isplaćen narednih sedam do 10 godina, u godišnjim ili polugodišnjim aniuitetima, te da se o modelu još razgovara, izvijestio je RTRS. Prema njegovim riječima, Slovenci pokazuju ozbiljan interes da se pronađe održivo rješenje.
Elektroprivreda
Prema riječima generalnog direktora Elektroprivrede Republike Srpske Luke Petrovića, zbog presude arbitražnog tribunala u vezi sa Termoelektranom Ugljevik i elektroprivredom Slovenije, u završnoj fazi je definiranje svih elemenata sporazuma.
"Moraćemo isporučivati trećinu električne energije po cijeni nižoj od trenutne i moraćemo isplatiti troškove glavnice Elektrogospodarstvu Slovenije", rekao je Petrović. "Elektroprivreda će na taj način ostati dijelom bez svojih prihoda zbog nemogućnosti kupovine trećine energije iz Ugljevika."
U intervjuu Srni rekao je da su sva preduzeća u sastavu Elektroprivrede u protekle četiri godine ostvarila pozitivan rezultat, a očekuje se da će ovogodišnji biti najveći u povijesti.
Povoljna hidrologija i veća proizvodnja preduzeća od planirane osiguralo je dodatne prihode. Petrović je rekao da je u 2023. godini, kada je riječ o distributivnim preduzećima, mnogo toga urađeno na investicijama i da su smanjeni distributivni gubici.
"Cijena električne energije do 500 kilovat-časova, kao i od 500 do 1.500, najpovoljnija je u regionu, a za više od 1.500 kilovat-časova cijena je u rangu sa onim u regionu", rekao je Petrović.
Dodao je da je uz garanciju Vlade Republike Srpske definisan kompletan ugovor za hidroelektranu Dabar, dodavši da se radi i hidroelektrana Mrsovo sa turskom kompanijom, kao i sistem od tri hidroelektrane na Bistrici.
Kad je riječ o solarnoj elektrani Trebinje jedan, Petrović je rekao da je uspostavljena saradnja sa mađarskom kompanijom, te da smatra da će u narednih mjesec dana biti potpisano financiranje tog projekta.