Izvršni direktor kompanije Ford Bill Ford Jr. rekao je da Sjedinjene Američke Države "nisu još uvijek potpuno spremne" da se takmiče sa Kinom u proizvodnji električnih vozila (EV) i dodao da u pripremama za pojačavanje konkurentnosti u tom pogledu učestvuju svi članovi kompanije.
"Oni su ih (EV) razvili veoma brzo i u širokom obimu i sada izvoze", rekao je Ford u intervjuu za CNN. "Oni nisu prisutni ovdje, ali će u nekom trenutku doći, a mi moramo biti pripremljeni, i pripremamo se."
Kina je na putu da postane drugi izvoznik putničkih vozila na svijetu, a potencijalno će i preoblikovati globalnu auto-industriju i dovesti u pitanje dominaciju svojih trgovačkih partnera i rivala u sektoru. Prekomorske isporuke automobila proizvedenih u Kini utrostručile su se od 2020. do 2,5 miliona prošle godine, postavljajući tako novi izazov za tradicionalno najveće izvoznike automobila poput Njemačke.
Ford je najavio da će ove godine investirati 3,5 milijardi dolara u fabriku za proizvodnju električnih vozila u Mičigenu, pokrenuvši političku kontroverzu izjavom da će koristiti tehnologiju i imati podršku kineske kompanije Contemporary Amperex Technology Co. Ltd.
Američki sekretar u ministarstvu saobraćaja Pete Buttigieg skrenuo je pažnju na pomenute izazove u intervjuu za Bloomberg Television u nedelju, navodeći da SAD moraju preduzeti korake kako bi poništile prednost Kine u sektoru baterija za EV i da je izgradnja kapaciteta za obradu najvažnijih materijala u ovoj oblasti nešto na čemu se može raditi.
SAD mora da osigura svoju poziciju "kako bi imala ekonomski racionalan, ekološki osvješten i geopolitički stabilan pristup tome kako će doći do ovih elemenata koji su od vitalne važnosti za ekonomiju i koji postaju sve važniji", rekao je Buttigieg.
Otvorena prilika
Ford, praunuk osnivača kompanije Henryja Forda, rekao je da je otvorena prilika da inženjeri u njegovoj kompaniji razumiju novu tehnologiju.
"Sve što mi radimo je licenciranje tehnologije", rekao je on. "Zato je veoma važno da naši inženjeri usvoje znanja koja će nam omogućiti da je sami primenjujemo."
Ford je odbacio ideju da će proizvodnja sa sjedištem u SAD dovesti do rasta cijena, navodeći da je proizvodnja u Americi važna i da poslovi u proizvodnji imaju efekat rasta koji može dovesti do jačanja ekonomije.
"Kada jednom razumijete krivu troškova, i počnete da se penjete uz krivu proizvodnje, troškovi će padati i već padaju dok pričamo o njima", rekao je Ford.
Kina je već uveliko uključena u EV industriju u Evropu, u kojoj najveći broj električnih automobila kineske proizvodnje čine modeli kompanije Tesla Inc. Nekadašnji evropski brendovi koji su sada u kineskom vlasništvu, poput Volva i MG, i drugi modeli kao što su Dacia Spring ili BMW iX3 takođe se proizvode isključivo u Kini.