Prema mišljenju kineskih dobavljača metala za baterije, litijum će postati jeftiniji 2023. godine, što bi potencijalno moglo ponuditi olakšanje proizvođačima električnih vozila koji su pritisnuti rastućim troškovima.
Cijene su već omekšale nakon spektakularnog dvogodišnjeg stalnog povećanja kineske kompanije BYD Co, koje je Elon Musk označio "ludim" i "nerazumnim". Sve je spremno da se hlađenje cijena nastavi jer se pojavljuje veća ponuda kako bi se smanjile nenormalno visoke marže za proizvođače litijuma, rekao je predsjednik Sinomine Resource Group Co. Wang Pingwei u intervjuu u utorak.
"Vjerujemo da će se postepeni, opadajući trend za litijum nastaviti i sljedeće godine", rekao je Wang, predviđajući pad od oko četvrtine u odnosu na trenutne nivoe koji će i dalje ostaviti kompaniju s "dobrim" profitom. Cijene neće pasti previše jer je tržište i dalje tijesno, rekao je Wang, čija kompanija upravlja rudnicima u Zimbabveu i Kanadi.
Nemilosrdni rast litijuma od 2020. naštetio je kupcima i doprinio prvom godišnjem povećanju troškova baterija otkako je BloombergNEF počeo da ih prati prije skoro deceniju. Referentne cijene u Kini su i dalje oko dva puta više od početka 2022. godine - uprkos padu ovog mjeseca - pošto potražnja iz sektora električnih vozila, koja se brzo širi, nadmašuje ponudu.
Wang iz Sinominea rekao je da vidi da će cijene litijum karbonata pasti na oko 400.000 juana (57.443 dolara) po toni u 2023. Cijene su sredinom novembra dostigle rekord od skoro 600.000 juana, prema podacima Asian Metal Inc. One su pale peti dan na 522.500 juana u četvrtak.
Wangovi komentari odražavaju neke druge prognoze. Veća ponuda rudnika će gurnuti tržište u suficit sljedeće godine i pomoći u ublažavanju cijena, izjavila je ranije ovog mjeseca izvršna potpredsjednica BYD-a Stella Li. Kinesko povlačenje kredita za električna vozila, kao i neizvjesnost u vezi s pandemijom i globalnom ekonomijom, takođe utiču na izglede.
"Tokom narednih šest mjeseci, mekoća potražnje će vjerovatno dominirati diskusijama o cijenama litijuma jer je potražnja u Kini izazvana smanjenjem subvencija i porastom broja slučajeva Covid-19", rekla je Alice Yu, analitičarka S&P Global Commoditi Insightsa, putem e-pošte. "Potrošači na Zapadu suočavaju se sa sve većim problemima pristupačnosti".
Sinomine želi da proširi proizvodnju širom svijeta, baš kao što rastu geopolitičke tenzije sa SAD-om, Kanadom i drugim nacijama koje pokušavaju da ograniče ulogu Kine u lancu snabdijevanja električnim vozilima.
Razgledanje
"Naše samopouzdanje da investiramo u više rudnika u Sjevernoj Americi trenutno je relativno nisko", rekao je Wang.
Kompanija je trenutno u pregovorima o potencijalnim projektima u Južnoj Americi i nastaviće da traži mogućnosti u Africi, gdje je razvoj rudnika lakši nego u drugim jurisdikcijama, rekao je. Centralna Azija je još jedna perspektiva — uključujući Afganistan kada se tamo poboljša bezbjednosna situacija, rekao je on.
Sinomine trenutno ima 25.000 tona godišnjeg proizvodnog kapaciteta za litijum hidroksid i karbonat za baterije. Kompanija očekuje da će se to povećati na 60.000 tona sljedeće godine, a cilj je da kapacitet bude 100.000 tona do 2025. godine, rekao je Wang.